Як «Приватбанк» став таким монстром

Перегляди: 1 227

Про такі установи як «Приватбанк» кажуть: «занадто великі, щоб впасти». Як банк став таким великим, коли це сталося, і як його проблеми можуть вплинути на фінансовий ринок

З 2014 року дніпропетровський «Приватбанк», який належить олігархові Ігорю Коломойському та його другу молодості Геннадію Боголюбову, постійно в центрі уваги. Останнім часом банк все частіше згадують перші особи країни — від президента до голови НБУ.Питання майбутнього банку вже давно перейшло у політичну площину і для його власника Ігоря Коломойського це один з головних важелів для впливу на діючу владу. Адже «Приватбанк» — це пів-України вкладників, які здатні влаштувати нову революцію, якщо відібрати у них заощадження. Хоча почасти цей банк був створений згаданими бізнесменами для фінансування своєї ж ФПГ, і фактично виконував функцію «заправки» для підприємств групи.ЕП пропонує читачам оцінити реальні розміри «Приватбанку», щоб зрозуміти, чим може обернутися падіння цієї «махини». Ймовірні наслідки, до речі, тільки підтверджують той факт, що у банкрутстві найбільшого банку в країні не можуть бути зацікавлені ні влада, ні сам власник. Для обох сторін це «вовчий квиток».

Частка в активах, грошах бізнесу, населення та боргах НБУ

«Приватбанк» — номер один багато в чому. 21% активів всієї банківської системи — це «Приватбанк». Ще більше частка — на рахунках і депозитах до запитання населення — близько 35%.Проте це не найбільш вражаюча цифра. За підрахунками Фонду гарантування вкладів, балансова вартість активів банків-банкрутів наближається до 500 млрд гривень. Активи одного «Приватбанку» — більше половини цієї суми.

Коли банк став занадто великим

Активи «Приватбанку» росли значно швидше порівняно з всією банківською системою. Це стало очевидно після першої фінансової кризи 2008—2009 років. Для дніпропетровського банку криза якраз була часом збільшення його частки на ринку.За останні 10 років банківський бізнес в Україні виріс в чотири рази, тоді як «Приватбанк» — майже у вісім. Банк перетворюється в ще більшого монстра.Не дивлячись на це, претензій з боку Антимонопольного комітету бути не може, адже банк органічно виріс до таких розмірів. «Приватбанк» нікого не купував, і ні з ким не зливався.До нього не можна застосувати антимонопольне законодавство. Більше того, «Приватбанк», насправді, має не менше підстав для того, щоб поскаржитися в АМКУ. Наприклад, на те ж саме Міністерство фінансів, яке створює штучні умови для переходу бюджетників, яких чимало у тому ж самому «Приватбанку», у державні банки.

111

Вічний компроміс

Ймовірно, що саме через такі «вселенські» масштаби «Приватбанку» відносини дітища Коломойського і Боголюбова з Національним банком повинні нагадувати «суцільний компроміс».Напевно, тому регулятор і влада крізь пальці дивляться на деякі невирішені проблеми банку. Ніхто не хоче ускладнювати ситуацію. Переговори про поділ банку на роздрібний і корпоративний бізнес, і майбутню націоналізацію так ні до чого і не призвели.В інтерв'ю ЕП в квітні цього року інвестбанкір Сергій Будкін відзначав, що власникам банку вигідно знаходитися в стані постійних переговорів з нинішньою владою. Поки йдуть переговори, позиції президента і уряду на тлі поточної кризи тільки слабшають.Загалом до «Приватбанку» є дві ключові претензії.У «Приватбанку» величезний борг перед Національним банком. Фінансування видавали ще в 2014 році, коли НБУ очолював нинішній міністр економіки Степан Кубів. Як виявилося, через два роки «Приватбанк» все ще винен НБУ 26 млрд грн. Сторони тільки недавно домовилися про розмір платежів з виплати боргу. Через наявність рефінансування і стабкредитів від НБУ у «Приватбанку» є ряд обмежень. Наприклад, він не має права нарощувати активи. Викручується банк як може, наприклад, створюючи р2р кредитні продукти, коли гроші залучаються не на баланс банку, а під фінансування приватних проектів.Ще одна велика проблема «Приватбанку», на яку регулятор уже неодноразово звертав увагу, це велика кількість кредитів «пов'язаним особам» — компаніям, які пов'язані із власниками банку. Частка «інсайдерських» кредитів банку перевищує 25% за офіційними даними, а ліміт не більше 20%. Експерти вважають, що реальний обсяг інсайдерських кредитів в системі сьогодні є набагато більшим, ніж показує офіційна статистика. Звідси і низька якість застав банку за проблемними кредитами.

Що кажуть перші особи

«Приватбанк» — дуже креативний банк. Вони використовують всі можливі способи, щоб обійти регулювання. А як ви знаєте, Національний банк ставить їх в дуже жорсткі рамки, для того щоб вони вирішили ті системні проблеми, які є в банку. Я не хочу їх називати, їх досить багато"
«У нашого банку є потреба в проведенні узгодженої з Національним банком політики, пов'язаної із забезпеченням кредитів. Питання капіталізації у нас вирішене (НБУ вніс зміни до постанови про порядок оцінки ризиків за кредитами — ЕП)»
«Щодо реструктуризації кредитів рефінансування, то банк їх виплачує. Як ви бачите, він показує щомісяця погашення на 650 мільйонів гривень. Жодного разу з графіка ми не зійшли. Загальна заборгованість була 26 мільярдів гривень, і по 650 мільйонів він щомісяця гасить, плюс ще відсотки — близько 500 мільйонів. Тобто по 1,1 мільярда гривень у нас йде погашення»
«Щоб банк міг щось купити у Фонду (гарантування вкладів — ЕП), він повинен мати, по-перше, свою ліквідність; по-друге, ми повинні розуміти капітал. У „Приватбанку“ є рефінансування від НБУ — і старе, і нове. Які можуть бути нові покупки? І це наш підхід не тільки до „Приватбанка“. Ми дивимося так на всі банки: як ти хочеш щось купувати, якщо у тебе є рефінансування?»
«Національний банк здійснює постійний моніторинг діяльності банку в цілому та контроль за виконанням програми рекапіталізації зокрема. Стан ліквідності банку задовільний, сьогодні „Приватбанк“ має найбільший по системі залишок коштів у касах і банкоматах — близько 9 мільярдів гривень, на коррахунку — близько 2,3 мільярда гривень»
«Ніяких загроз існуванню „Приватбанку“ немає, ліквідність достатня і мова (на зустрічі з власником банку Ігорем Коломойським — ЕП) йшла про те, щоб виконувати нормативи НБУ»
Джерело: УП
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code