Яким банкам нардепи довіряють свої гроші

Перегляди: 1 480

Вибір, який роблять нардепи, говорить не тільки про те, яким банкам вірять можновладці, але може багато що розповісти про зв'язки власників вкладів з власниками банків, які належать впливовим олігархам і сірим кардиналам української політики

Багатії під куполом

Всього на рахунки нардепів у банках — 2 млрд грн або 0,5% держбюджету. Заощадження в банках мають близько половини нардепів (чи пак, саме стільки народних обранців вказали в деклараціях за 2015 рік, розміщених на сайті Верховної Ради, що мають рахунки). «ДС» відібрало тих нардепів, у яких хоча б один з вкладів більше 1 млн грн. Без перебільшення їх можна назвати гривневими мільйонерами. З 415 депутатів таких — 70.

Лише у чотирьох парламентарів суми вкладів більше 100 млн грн — це В'ячеслав Константіновській (співвласник групи «Київ-Донасс», мережа закладів «Пузата Хата», нерухомість, ресторани), Віталій Хомутинник (лідер «Відродження» — хлібний, інвестиційний бізнес, 5% акцій агрохолдингу «Кернел»), Ігор Котвіцький (бізнес-партнер родини голови МВС Арсена Авакова), Олексій Савченко (у 2006 році створив і очолив «Партнер Банк») та Олександр Супруненко (брат В'ячеслава Супруненка, який був зятем Леоніда Черновецького. Брати володіють нерухомістю у Києві, банком «Асвіо» та іншими активами).
Ця п'ятірка загалом тримає у банках 1,35 млрд грн або 67% всіх банко-парламентських активів. Нижчих — ТОП-30 багатіїв за розміром вкладів.

Ми не оминули увагою і партійний рейтинг. Найбільше мільйонерів серед мажоритарників. З 70 мільйонерів-нардепів таких 36. Безпосередньо серед фракцій — лідери БПП та НФ, нардепи яких, немов змовились, тримаючи у банках рівні суми — по 285 млн грн. Хоча, звісно, треба зважати й на розміри цих найбільших парламентських фракцій.

Банки-улюбленці

З майже двох сотень нардепів, які мають банківські вклади, не всі вказують в яких саме фінустановах вони тримають свої статки — таких менше половини. Іноді це один банк, іноді — «яйця розкладають» у різні кошики. Є й певні симпатії. ПУМБ Ріната Ахметова вважають за краще депутати від Оппоблоку, банк «Клірінговий дім» Івана Фурсіна — бізнес-партнера Дмитра Фірташа, — обирають депутати з групи Сергія Льовочкіна, який й сам там разом з сестрою тримає гроші, та є найбільш впливовим представником цього угруповання. Сергій Куніцін та Олександр Онищенко, які представляються нафтогазове лобі у парламенті на чолі з Миколою Мартиненко, є клієнтами близького до нього «Діамантбанку».

Віталій Хомутинник — один з найбагатших нардепів, є незалежною політичною фігурою. Тому йому не пристало шукати банк приятеля. Він воліє тримати гроші в банках із західнім капіталом, а також у «Приватбанку», яким, до речі, користуються і депутати з інших фракцій та угруповань. Але все ж таки найбільше наші народні обранці — в усякому разі найбагатші з них — довіряють, як би не було це дивним — державним фінустановам. Серед їх фаворитів «Ощадбанк» та «Укрексімбанк». В них є вклади у 8 з 70 депутатів-мільйонерів.

Нижче банки-лідери за довірою народних депутатів (важливо: якщо в декларації вказана загальна сума вкладу без розбивки по банках, то ми допускали, що у кожній фінустанови рівна частина).

Що з проблемними банками?

Є й депутати, які зберігали гроші в банках, що збанкрутіли. Наприклад у Лії Гриневич, нового міністра освіти, був внесок в «Хрещатику» в розмірі 200 тис грн. Далекоглядність пані Гриневич, як високопосадовця, не може не тішити. Як відомо, рівно 200 тис грн держава компенсує фізособам у разі краху банку. А «Хрещатик» саме збанкрутував цієї весни.

А ось історія з Ігорем Луценко, мабуть, сповнена трагізму. У нього був внесок в 2015 році в «Укрінбанку», в якому з грудня минулого року введена тимчасова адміністрація. Сума у Луценка на рахунках була чимала — 3,223 млн грн. «Ні копійки не отримав», — зізнався «ДС» пан Луценко.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code