Хто і як розтягає ЗАлК

Перегляди: 603

Дев'ять днів потому глава ФДМ Білоус повідомив про те, що очолюване ним відомство запустило процес інвентаризації майна заводу

«Скликаємо нові збори акціонерів і земельно-наглядової ради, оголошуємо конкурс на нового директора. Вже підписаний новий договір на охорону, заведена нова охорона МВС»

, — уточнив Білоус порталу «Запоріжжя.Коментарі».

2 жовтня той же портал поінформував читачів про минуле ще 30 вересня засідання постійної конкурсної комісії щодо заміщення вакантної посади генерального директора ВАТ «Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат». Переможцем визнано якогось Лобікова Дмитра Валентиновича. Хто цей Лобіков, де він раніше працював – ФДМ не повідомляє. Пошуковий запит, виконаний журналістом сайту в інтернеті видав у числі перших інформацію про Лобікова Д. В. — колишнього главу конкурсних торгів КУ «Запорізька обласна клінічна лікарня» обласної ради. Рік тому він і в. о. головного лікаря медустанови фігурували в кримінальному розслідуванні СБУ за фактом розтрати державних грошей в особливо великих розмірах. І всезнаюча мережа не помилилася!

Цікаво, що вже на наступний день після цього повідомлення Запоріжжя відвідав лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко, за офіційною версією, який прибув в місто за Дніпровськими порогами взяти участь у Покровському ярмарку — «разом з великою кількістю громадян, які приїхали відпочити від важкий трудових буднів, відомий політик прогулявся Набережною, взяв участь у танцях, а також показав свою вокальну майстерність»!

Кто и как растаскивает ЗАлК

А ось за неофіційними даними, візит головного радикала країни був пов'язаний з новим партійним активом – ЗАлКом, контроль над яким група Ляшка отримала в результаті внесення чималої суми «кому треба в Києві», розраховуючи шляхом запуску підприємства заробити відмінний політичний капітал серед населення ну і по можливості «зрубати бабла». Природно, на чолі заводу потрібен був свій чоловік. І такий знайшовся в особі Дмитра Лобікова, який досі, як кажуть, носив портфель у одного з особливо довірених осіб Ляшко — Андрія Філоненка – колишнього комбата «Шахтарська» — попередника сумно відомого батальйону «Торнадо». Адже починали свою діяльність торнадовці ще влітку 2014-го саме у складі «Шахтарська» як спецпідрозділ по охороні громадського порядку в «звільнених від терористів» містах Донбасу, який відносився до структури МВС України в Дніпропетровській області.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Але повернемося до Філоненка. Уродженець Запоріжжя до початку АТО успішно займався бізнесом, маючи офіс у престижному районі Києва, і навіть зумів заробити чимало грошей у Росії, на будівництві олімпійський об'єктів до сочинської Олімпіади. Саме цей міцний хлопець стояв за спиною тоді ще міського голови Олександра Сіна, під час однієї з сесій міської ради, на якій Ляшко марно намагався публічно змусити Чинсановича подати у відставку.

Повернувшись на Батьківщину, колишній комбат спробував піти в політику – 14 вересня 2014 року на з'їзді Радикальної партії Олега Ляшка він був висунутий кандидатом у Депутати по загальнодержавному багатомандатному виборчому округу, однак до парламенту не пройшов. І рік потому комбат згодився однопартійцям у рідному місті, бо був поставлений «смотрящим» за підприємством. На роль посадженого директора відмінно підійшов Лобіков, який має свою юридичну фірму і хоч якийсь керівний досвід.

У Запорізькій облдержадміністрація ця кандидатура викликала, м'яко кажучи, здивування. ІА «Інтерфакс-Україна» 18 грудня 2015 року поінформувало громадськість про те, що «Наглядова рада (НР) ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» (ЗАлК) обрав генеральним директором підприємства Дмитра Лобікова, який переміг у проведеному Фондом держмайна (ФДМ) України відповідному конкурсі. Згідно з повідомленням підприємства в системі розкриття інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, кадрове питання розглянуто на засіданні НС 16 грудня. При цьому уточнювалося, що Д. Лобіков обраний гендиректором на три роки. Як повідомив тому ж агентству інформоване джерело на підприємства, Д. Лобікова до цього моменту на комбінаті офіційно не представляли і він фактично не прийняв справи. Співрозмовник агентства також додав, що рахунки «Залку» арештовані на вимогу кредиторів. У свою чергу, комбінат направив клопотання про розблокування рахунків хоча б для виплати зарплати працівників, однак суд не задовольнив прохання керівництва підприємства. Крім того, представник підприємства зазначив, що запорізька влада не зовсім задоволена вибором ФДМ, бо новий керівник, нібито, проходив по справі, яку розслідували правоохоронні органи, не уточнивши подробиць».

Як пережив минулу зиму ЗАлК і його нова адміністрація достеменно невідомо. Інформації у відкритому доступі про діяльність підприємства в цей період не було практично ніякої. Лише скупі новини з тієї сторони говорили про точкові продажі обладнання і металобрухту, що вивозиться потихеньку під покровом ночі.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Гроші на оплату охорони і зарплату нечисленних заводчан офіційно приходили, в основному, за рахунок площ, які здаються в оренду. Особливо доля Залку нікого не цікавила, і лише з приходом весни, 2 березня цього року портал «Антикор.Запоріжжя» задався питанням — а як бути з тими запорізькими підприємствами, пакет акцій яких Україна повернула і тепер несе як непосильну ношу? Звичайно ж, мова йшла про Залк. На думку авторів статті «наявна інфраструктура, як і раніше, є ласим шматком для багатьох комерсантів. Не варто також забувати і про ті самі неликвіди, які комбінат спішно продає під покровом ночі. Однак держава не поспішає реалізувати наявний пакет акцій або запустити виробництво і отримати реальний прибуток, все закінчується дрібним комерційним інтересом місцевих бізнесменів, які закуповують метал за безцінь». Завершувалася стаття цікавою фразою, яка говорить про бажання «пильно стежити «за заводськими воротами» і обов'язково проінформуємо громадськість про дивні самоскиди, що виїжджають з підприємства».

Відповідь влади не змусила себе чекати, бо вже на наступний день в Запорізькій облдержадміністрації відбувся Круглий стіл на тему «Відродження алюмінієвого комбінату»! З розумним виглядом перші особи регіону та профільні експерти обговорювали можливості виходу комбінату з кризи і перспективи його розвитку. «Цей завод є цілою епохою для нашого міста і країни в цілому», — зазначив новоспечений запорожець, який має дворянський маєток в елітному селищі під Києвом Костянтин Бриль. «Тому мета сьогоднішньої наради — налагодити партнерську співпрацю, взаємний контроль і допомогу між усіма державними структурами і комбінатом». Участь у заході взяли директор Департаменту промисловості та розвитку інфраструктури ОДА Андрій Антонов, заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів ОДА Дмитро Чайка, представники ГУ ДФС, Фонду державного майна України в Запорізькій області, Державної екологічної інспекції, правоохоронних органів та фахівці галузі кольорової металургії – повідомляла прес-служба Запорізької ОДА.

Кто и как растаскивает ЗАлК

— «У нас одне завдання: створити позитивну динаміку зростання економічних показників на підприємстві, а також нові робочі місця для запорожців. У підсумку ми всі разом повинні поступово вивести «ЗАлК» на ту рентабельність, яка була у нього раніше», — підкреслив пан Бриль.
Цікаво, перед тим як читати з папірця загальні фрази глава регіону цікавився взагалі процесом виробництва глинозему, алюмінію, кристалічного кремнію, феросиліцію та силуміну? Задайте всезнаючого інтернету запит «Технологія виробництва алюмінію» — і відразу зрозумієте – запустити знову одного разу повністю зупинену електролізну серію практично неможливо. Що вже говорити про цілий завод, у цехах якого твориться справжня руїна.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Про це сказав як присутній на нараді директор Лобіков, так і його попередник в директорському кріслі Іван Ліщук, голова Ради почесних громадян Запоріжжя Дмитро Ільїнков, який очолював підприємство на межі 70-80-х років минулого століття і директор Державного підприємства з виробництва алюмінієвої фольги Микола Нікітін.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Не дивуйтеся – є в Запоріжжі і такий завод! Щоправда на папері та в ящиках, які більше двох десятків років зберігаються в порожніх відбудованих корпусах на території алюмінієвого комбінату. А які були плани з виробництва фольги легендарного директора Залку Івана Бастриги! Загорнути в шарудливі обгортку передбачалося пів Європи! Втім, це, як мовиться, зовсім інша історія...

Повернемося до наради у стінах ОДА, на якій «про плани відродити виробництво і проблеми на цьому шляху говорив і генеральний директор алюмінієвого комбінату Дмитро Лобіков. Він підкреслив, що фінансові проблеми можуть стати реальною перешкодою на шляху до відновлення діяльності заводу. Так, в першу чергу на комбінаті планується запуск виробництва алюмінієвої катанки і кремнію, яке можна відродити за рахунок ліквідації непотрібного майна. Окремо планується запустити ТЕЦ, яка працюватиме на потреби заводу. Що стосується утилізації електролізу, за словами керівництва «Залку», процес є настільки вартісним, що при нинішніх умовах не представляється можливим». Тобто вже тоді керівник не приховував «утилізації електролізу» — технологічного процесу, згідно з яким і проводиться первинний алюміній. Що таке «утилізація електролізу», і яку прибуток може принести цей процес, читач зрозуміє трохи пізніше.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Також на «Круглому столі» стало відомо, що борг Залку щомісяця збільшується на 7 мільйонів гривень, і в той же час підприємство за останній квартал уклало всього одну операцію. Тобто комбінат фактично нічого не виробляє, незважаючи на те, що нова адміністрація від ФДМ в різних обличчях була присутня-керувала вже більше півроку (червень-березень), а для запуску потрібні серйозні інвестиції. Дмитро Лобіков поінформував — для старту виробництва алюмінієвої катанки, який запланований на 1 липня 2016 року, потрібно близько 50 мільйонів гривень. З них 41 буде витрачено на закупівлю сировини.

Промовчав доповідач про те, що сировину у вигляді первинного алюмінію можна купити лише за кордоном і в силу протистояння на Сході України росіяни його не продадуть. У підсумку з великим трудом, кажуть, вагон алюмінію вдалося купити в Казахстані. Не прозвучала інформація й про те, що обладнання для виробництва катанки ЗАлКу вже не належить! А як можна, наприклад, катати пасажирів на чужому таксі? Правильно, тільки вкравши авто у господаря! Не будемо зупинятися на тому, як і чому лінія з виробництва катанки була втрачена підприємством – факт залишається фактом – юридично обладнання ЗАлКу не належить і на це є відповідне рішення Харківського господарського суду!
Зрештою, катанку ЗАлК справив – лінія пропрацювала всього три дні. На пуску не було перших осіб області, мабуть, почуявших, що цей піар може вийти боком, як це вийшло з нещасливим ангиографом в обласній клінічній лікарні...До речі, кінцевий продукт так і припадає пилом на складі підприємства – якість катанки, що опинилася далеко не електротехнічної, виявилося нікчемним.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Черговий сплеск активності на алюмінієвому комбінаті стався в минулу п'ятницю. На сцені знову з'явився Фонд держмайна України, вірніше заступник голови ФДМ Державін, який одноосібно, без наглядової ради прийняв рішення провести Позачергові збори акціонерів, щоб внести зміни в Статут і без всяких перешкод у вигляді інших акціонерів, які бажають брати участь в управлінні товариством, вершити долю того, що залишилося від Залку. А залишилося, повірте, чимало.

Кто и как растаскивает ЗАлК

Отже, п'ятниця, 10 година ранку. На зібрання, яке відбувалося в одному з приміщень усередині заводу, нікого з присутніх на Південне шосе, 15 акціонерів не пустили! Стрункі ряди міцних хлопців громадського формування «Хортицький полк», судячи з фоторепортажу на сайті «Разом», посміхалися в обличчя двом десяткам пенсіонерів, марно намагалися пройти на збори або хоча б отримати зрозумілу відповідь на питання – що відбувається на підприємстві? Ніхто з адміністрації до людей не вийшов, пустили на територію лише після того, як офіційно закінчилася реєстрація, а потрібні собі рішення Фонду держмайна в особі керівника регіонального відділення ФДМ Олени Спіріній простягнув на зборах, що проходили при світлі ліхтаря в коридорі!

Кто и как растаскивает ЗАлК

До речі, сама персона Спіріної викликає чимало запитань. За сім років симпатична дівчинка зробила в рамках регіонального відділення ФДМ стрімку кар'єру. У 2006 вона закінчила Запорізький національний університет за спеціальністю «Правознавство», в 2007 вже працювала головним спеціалістом в регіональному відділенні Фонду держмайна, останні роки займаючи посаду першого заступника голови запорізького відділення Фонду держмайна. Їй 32 роки, і її трудовий стаж дорівнює стажу держслужби всього лише дев'ять повних років! До неї регіональним відділенням Фонду держмайна України керував відомий Павло Матвієнко, який у минулому очолював Запорізьку обласну раду. У жовтні 2014 року невідомі в балаклавах закликали до люстрації Павла Дмитровича і кинули його в сміттєвий бак. З Оленою він знайомий давно – ще з тих часів як директорував у загальноосвітній школі № 79, а нинішній керівник регіонального відділення ФДМ сиділа в класі за партою. Це, так би мовити, світла сторона Місяця. Темна говорить про те, що, прийшовши до влади» недавній запорізький смотрящй Євген Анісімов запропонував Олені посаду керівника регіонального управління фонду, але виставив умову «проведення «спільного» аудиту з метою виявлення об'єктів держвласності з їх подальшою підконтрольної продажем». «Спільними» зусиллями було відібрано приблизно 300 об'єктів. Він поставив умову, що з кожного об'єкта Альона повинна йому віддавати певну суму грошей. І схема спрацювала. Напевно про це знають і в запорізькому Убозі, оперативники якого затримували її за хабар.

Заслуговує окремої розповіді історія з орендарями державного майна, яких для належного оформлення документів щодо укладення/продовження договорів оренди або для виграшу на конкурсі, Олена направляє в юридичну фірму своєї подруги. А та бере з них гроші як юрист за правову допомогу, включаючи в цю суму хабар для близької подруги-постачальника клієнтів. Така ж схема працює при відборі суб'єктів оціночної діяльності – регіональне відділення ФДМУ проводить конкурс і відбирає тих оцінювачів, які будуть працювати за оцінкою об'єктів приватизації, оцінку вартості майна для укладення/продовження договорів оренди. Ви ще дивуєтеся — звідки у неї Хонда CRV? Чи Не правда – гідний представник народу на сторожі державного майна!

Повертаючись до долі багатостраждального Залку можна сказати одне – йде боротьба лише за те, щоб остаточно роздерибанити колись потужний завод.

Кто и как растаскивает ЗАлК

— Тут тільки в одному цеху ошиновки з міді і алюмінію приблизно на 30 млн. доларів – повідомив в бесіді з кореспондентом каналу «112» Іван Бастрига. Ви розумієте – що це таке, за що йде боротьба? Запуск лінії алюмінієвої катанки – це все імітація роботи, блеф. Можу тільки припустити, що відновлювати підприємство ніхто не збирається. З радянських часів є 97 гектарів землі, на території багато товарно-матеріальних цінностей, у тому числі металу. І є інформація, що ЗАлК вже внесено в перелік об'єктів, що підлягають повторній приватизації. Все робиться для того, щоб представники інших акціонерів не заважали менеджменту здійснювати якісь дії, тому що до теперішнього часу в Наглядовій раді були не тільки представники ФДМ. Тепер будуть тільки люди з ФДМ – формальні особи, яких просто призначають.

ilife-news.com за матеріалами відкритих джерел

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code