Антикорупційним активістам може допомогти закон, який відкриє поіменне голосування у місцевих радах

Перегляди: 1 425

Законопроект №2016а має боротись із закритістю влади на місцевому рівні. Однак рівень відкритості залежить від самих громадян, наполягають активісти

Експерти зауважують, що в Україні продовжується практика ненадання громадянам копій протоколів сесій місцевих рад, а також засідань постійних комісій. Надавати такі копії зобов’язує закон “Про місцеве самоврядування в Україні”.

Олександр ЛємєновКопії протоколів не надавались навіть за запитами народному депутатові Єгору Соболєву, каже керівник проекту “Відповідальний місцевий депутат” Олександр Лємєнов.

Відповідно до результатів дослідження проекту “Відповідальний місцевий депутат”, копії протоколів надали в Броварах та Борисполі. Зовсім не надала Київська обласна рада (КОР), Ірпінь.

Місцеві органи самоврядування в Україні взагалі не інформують людей про час, місце засідання, а також, які питання будуть розглядатися.

Голова комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції Єгор Соболєв каже, що при ухваленні певних рішень в комісіях чи на засіданнях неможливо встановити конкретних імен учасників, які голосували за те чи інше питання.

Єгор Соболєв“Якщо ми відкриємо стенограму чи протокол пленарного засідання місцевої ради, то побачимо такі цифри: 44 проголосували “за”, 33 – “за”, 35 – “за”, тобто, це безіменна корупція і колективна безвідповідальність місцевих рад”, – переконаний Єгор Соболєв.

“Таким чином, жоден депутат не несе персональної відповідальності за своє голосування, за підтримку того чи іншого рішення в місцевій раді. А тому журналісти не зможуть провести розслідування й довести, що певний депутат голосував за передачу чудового комунального приміщення в центрі міста, своєму колезі по фракції – депутату”, – додає  експерт Реанімаційного пакету реформ (РПР) Іван Лукеря.

Олександр Лємєнов навів приклад, чому важливо фіксувати імена депутатів, які голосують за те чи інше питання.

У Білій Церкві хотіли передати в концесію два великих майнових фонди, однак активісти не могли зрозуміти, хто саме і як проголосував.

“За це рішення віддали 32 голоси “за” з можливих 60. І тільки за допомогою веб-камер, які були встановлені, ми змогли ідентифікувати, і то не всіх. Більшість із тих, які піднімали руку, говорили, що  вони не голосували”, – згадує Олександр Лємєнов.

Він переконаний, що жоден інвестор ніколи не прийде в будь-яку з областей, якщо він не буде впевнений, що рішення приймаються прозоро, публічно і підзвітно.

“Міський голова просить виділити йому 2 мільйона гривень на реалізацію певної програми, яка насправді мала піти в його виборчий фонд. Депутати це не підтримали, і тоді він починає їх лякати оприлюдненням на сайті ради, хто і як персонально голосував раніше за інші питання. Це шантаж”, – розповідає Іван Лукеря.

Вирішення проблеми

У Верховній Раді зареєстрували законопроект №2016а, який має боротись проти колективної безвідповідальності та безіменної корупції на місцевому рівні по всій країні.

Іван Лукеря“Після ухвалення законопроекту кожне голосування, кожного депутата в кожній місцевій раді України буде персональним і буде поіменним. Кожен громадянин, журналіст, активіст, будь-яка неурядова організація зможуть отримати інформацію, як депутат голосував”, – розповідає Іван Лукеря.

Планується, щоб така інформація оприлюднювалася на сайті місцевої ради, фіксувалась у протоколі засідання депутатської комісії чи пленарного засідання ради. Це не стосується таємних за законодавством голосувань.

Результати голосувань мають зберігатись у відкритому доступі безстроково, а також надаватись за інформаційними запитами.

Експерти сподіваються, що законодавча ініціатива дозволить розуміти громадянам, хто стоїть за прийняттям рішень, зменшить корупцію та змусить громадян усвідомлено голосувати на виборах.

img141

Єгор Соболєв наполягає, що не достатньо писати гарні закони. Громадяни самі мають змушувати владу працювати за правилами.

“Я свого часу був вражений результатами одного місцевого журналістського розслідування, яке виграло Пулітцерівську премію в США. І за результатами цього розслідування городяни негайно оточили свою місцеву раду і сказали, що вони просто зараз її спалять, якщо не будуть виправлені зловживання, розкриті в журналістському розслідуванні”, – каже Єгор Соболєв.

Іван Лукеря впевнений, що закон не змусить відразу усі ради оприлюднювати поіменні голосування, протоколи, стенограми.

“Практика попередніх законів це показує. Але якщо ти приходиш і кажеш, будь ласка, є така хороша практика в інших радах як поіменні голосування, впишіть необхідну норму в регламент, щоб у нас також результати голосування були поіменними і публічними. Коли немає закону, то розмова з міським головою зовсім інша”, – пояснює Іван Лукеря.

Депутат Єгор Соболєв впевнений, що законопроект №2016а буде набагато легше прийняти, ніж звільнити Генпрокурора Віктора Шокіна.

Источник: nikorupciji.org

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code