Архітектурний мутант, або Як Миколаїв перетворився на рай для будок

Перегляди: 543

Поки влада так і не дійшла до справи, місто заполонили сотні незаконних кіосків

У кожного міста є своя архітектурна «родзинка». У когось це будівлі з віковою історією, у когось пам'ятники або вже сучасні конструкції на кшталт сонячного дерева. А ось у Миколаєві такими унікальними спорудами, яких не знайдеш в інших містах, є так звані «подзвонишки».

Коли у місті з'явилися «подзвонишки», мабуть, ніхто вже і не пригадає. Ще на початку 2000-х вони мали попит. Розміщали їх у пожвавлених місцях та пропонували поповнити рахунок або за одну гривню подзвонити на будь-якого оператора – про термінали тоді ще мови не йшло.

Але мало хто замислювався, чи законно встановлені ці «подзвонишки» біля перехресть, посеред тротуарів, та в яких умовах доводиться працювати людям. Студенти в цих будках могли заробити собі копійчину влітку. Щоправда, щоб влаштуватися на роботу, їм доводилося віддавати власнику паспорт. Про такі елементарні речі як піти в туалет, пообідати чи як задихаються від спеки у розпалених «будках» та замерзають в них взимку, годі вже й казати.

Миколаївці й не помітили, як «подзвонишки» заполонили все місто. Доходило до смішного, коли на тротуарі поруч стояли по чотири будки. І працювати там продовжували в нелюдських умовах.

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

Мабуть, новий поворот в «подзвонишній» історії стався у листопаді 2014 року. Розглядали скандальне питання будок аж дві сесії. Перед одним із засідань під міськрадою зібрався пікет власників цих «будок». Вони притягли сміттєві баки і покришки та жалілися, що депутати відбирають в них останній шматок хліба і хочуть витіснити терміналами.

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок
Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

Обговорення питання щодо продовження роботи «подзвонишок» вийшло гарячим. Депутати, посилаючись на те, що там є чиїсь робочі місця, дали торгашам часу до 1 травня 2015 року. Згідно рішення Миколаївської міськради №44/6 від 19 листопада 2014 року «Про впорядкування об'єктів з надання послуг до засобів мобільного зв'язку та продажу скретч-карток на території м. Миколаєва», підприємці мали добровільно демонтувати «подзвонишки» на перехрестях, «червоних» лініях центральних магістралей, зупинках – з порушенням ПДР, а також там, де вони створюють загрозу ДТП, пожежної небезпеки та травмування громадян.

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

Управління архітектури, очолюване тоді новою людиною Валерієм Мальченком, мало б розробити комплексну схему розміщення «подзвонишок» та їхній архітектурний вигляд до 1 січня 2015 року. При цьому підприємці могли б подати свої пропозиції щодо вигляду – вони стверджували, що готові розмістити на них соціальну рекламу.

Про офіційне оформлення працівників «будок» (для цього їм дали часу до 1 березня 2015 року) та продаж виключно засобів мобільного зв'язку та скретч-карток можна і не казати. Контролювати таку торгівлю «підакцизними товарами» мали б податківці, прокуратура та міліція.

А тим часом «подзвонишки» пройшли першу стадію «мутації». В них вже можна було поповнити не тільки мобільний чи інтернет-рахунок, а й придбати навушники та годинники. Ба, більше! Поруч з ними на полицях «будки» з'явилася косметика: «не відходячи від каси» можна було купити тональні креми, помаду та інші жіночі дрібнички для мейкапу.

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок
Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок
Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок
Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

До 1 травня 2015 року, як і очікувалося, про рішення міськради всі успішно забули. Змінився за цей час віце-мер, який опікується питаннями торгівлі. Олександр Женжеруха пішов з посади, так і не зумівши (та й чи були взагалі спроби?) вирішити питання «подзвонишок». На його місце призначили Юрія Степанця. Деякі «будки» адміністрації районів якось демонтували. Але підприємці протестували і повертали їх на місце, наполягаючи, що їх прибрали незаконно. Схему розміщення «подзвонишок» так і не розробили, а головний архітектор міста Валерій Мальченко вже успішно звільнився – кардинальних змін у хаотичній забудові Миколаєва від нього так і не дочекалися. Кількість будок продовжує рости.

Звісно ж, «підприємливі» підприємці нагадали про себе і новому меру. З настанням тепла вони вийшли погрітися на сонечку біля міськради, влаштувавши пікет – люблять останнім часом помітингувати у Миколаєві. Приєдналися до «подзвонишок» і представники «ковбасного бізнесу» — будок на колесах, де продають сосиски та сири «за дві копійки».

http://mk.depo.ua/ukr/nikolaev/u-mikolaevi-pratsivniki-budok-viyshli-na-piket-pid-meriyu-19052016102200

Тим часом віце-мер Юрій Степанець вкотре нагадав, що незаконні кіоски будуть зносити:"Всі торгові об'єкти, які стоять закритими, будуть демонтовані однозначно, всі тимчасові пересувні споруди, які заважають пішоходам, які закривають огляд, також будуть демонтовані. Крім того, знесенню підлягають всі об'єкти, на які буде видано припис управління поліції. Будуть демонтовані як борди, що закривають огляд, так і торговельні об'єкти".

Власники «будок» такими обіцянками, зрозуміло ж, лишилися невдоволеними: кричали, знов тиснули на жалість, мовляв, це ж робочі місця. Підприємці вимагали накладення мораторію на демонтаж «будок». Навіть створили петицію на сайті міськради на захист «подзвонишок». Щоправда, більшість голосів надійшла від ботів. Як пояснив мер Олександр Сєнкевич, петиція за 16 днів набрала 1000 голосів. Коли подивилися IP-адреси, з'ясували цікаву деталь: 95% тих, хто голосував, були з Росії, Франції, Нідерландів.

Такі заяви «подзвонишників» обурили миколаївців, адже деякими тротуарами вже неможливо пройти через їхні будки. Тому городяни вийшли на антипікет проти цих кіосків, під час якого Степанець заявив про розробку нового положення про порядок демонтажу об’єктів, і що 100% незаконних будок приберуть.

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

Поки у Миколаєві знов розробляють якісь схеми та архітектурний вигляд будок, «подзвонишки» дійшли до нової стадії мутації. Якщо ще рік тому в них можна було придбати помаду, то тепер можна випити і кави – у «будках-мутантах» тепер продають гарячі напої, звісно ж, такої ж сумнівної якості. При цьому привертають увагу клієнтів модними «хіпстерськими» вивісками з обіцянками крейдою на чорній дошці «ніжно відлупцювати по сідничках за добрі чайові».

 

http://mk.depo.ua/ukr/nikolaev/u-mikolaevi-pratsivniki-budok-viyshli-na-piket-pid-meriyu-19052016102200

Але чи взагалі є сенс у «подзвонишках», якщо брати до уваги саме можливість поповнити в них рахунок? Адже все менше миколаївців – і ті переважно похилого віку – користуються цими послугами, дедалі активніше переходячи на сучасні електронні платежі. Розширення асортименту будок до масовго ширнепотрібу і надрентабельної кави теж свідчить про те, що «основна діяльність» вже не дає такого «вихлопу», як раніше.

 

Архітектурний мутант, або як Миколаїв перетворився на рай для будок

А тим часом миколаївцям доводиться знову чекати, коли чиновники перейдуть від справи до діла та нарешті приберуть незаконні будки-мутанти. На ринзі – новий мер та новий віце-мер проти старих підприємців, які продовжують шантажувати владу і давити на жалість. Можливо, миколаївців чекає навіть нова стадія мутації, коли там почнуть продавати, наприклад, копчену рибку, ковбасу та, за компанію, пральні порошки.

Наразі ж «подзвонишки» для Миколаєва — лише дурна архітектурна слава, коли історичний центр міста та кожне перехрестя чи тротуар перетворений на «будковий рай».

Джерело: Depo.Миколаїв

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code