Безцінний борщ. Ціни на овочі стрімко зростають

Перегляди: 1 073

З осені минулого року ціни на овочі зросли в кілька разів

Якщо ще в минулому році на 10 грн можна було купити цілий пакет овочів, то тепер максимум, який може дістатися українцю на цю суму, – 2 кг картоплі чи неповний 1 кг моркви.

Овочі, й особливо ті, що відносяться до борщового набору (картопля, морква, цибуля і капуста), – рекордсмени з подорожчання. З початку листопада 2014-го капуста, наприклад, подорожчала в сім-десять разів, до 7-10 грн на різних оптових ринках, морква – у шість-вісім разів, до 7-11 грн за 1 кг. І тільки картопля тримається в рамках дворазового подорожчання, сягнувши позначки 4,5-5,0 грн.

«За жовтень вартість плодоовочевого кошика українця зросла в півтора рази, а за останні чотири тижні – на 61,6%», – підбив підсумки АПК-Інформ: овочі та фрукти.

Настільки різке зростання цін на овочі, за словами експертів, було б цілком зрозумілим навесні, але ніяк не восени, коли вони, як правило, знижуються під впливом просування прибирання продукції нового врожаю. Немає підстав для такого підвищення вартості й на думку міністра аграрної політики і продовольства Олексія Павленка.

«Україна виробила в два з половиною рази більше продуктів, ніж споживає. У нас достатньо картоплі, якої зібрано понад 20 млн т, за споживання втричі менше», – заявив глава відомства.

Водночас експерти ринку з міністром не згодні. За їхніми словами, підстав для зростання цін на овочі в нинішньому році вистачає. І в першу чергу це значне скорочення посівних площ.

На виріст

За даними Держстату, мало посіяли картоплі – близько 1.290 тис. га. Здавалося б, це лише на 5% менше, ніж торік. Однак із засіяних площ зібрали на 12,1% менше врожаю, ніж роком раніше, тобто лише 20,8 млн т картоплі.

Ще більш песимістичні дані наводить компанія Pro-Consulting. За її інформацією, очікуваний валовий збір картоплі у 2015-му складе близько 20,1 млн т, тобто на 15% менше, ніж у 2014-му. Моркви зберуть на 14% менше, цибулі – на 18,5% (0,9 млн т). До слова, за прогнозами гравців ринку, вже у грудні цибулю українці їстимуть імпортну. Її перші партії вже завезли з Польщі.

Компанії, що спеціалізуються на вирощуванні овочів, цьогоріч економили і скорочували витрати на засоби захисту рослин та добрива через девальвацію. У підсумку якість продукції знизилася

Як пояснюють експерти, компанії, що спеціалізуються на вирощуванні овочів, цьогоріч економили і скорочували витрати на засоби захисту рослин та добрива через девальвацію.

«У підсумку знизилася якість продукції (наприклад, фермери активно переходять до більш дешевих сортів цибулі) і виникли труднощі з її зберіганням», – каже генеральний директор Pro-Consulting Олександр Соколов.

Крім того, вплинуло на обсяги врожаю зростання кількості шкідників овочевих культур.

«Отже, на тлі побоювань щодо дефіциту якісної продукції і з урахуванням зростання закупівельної активності оптовиків ціни на овочі почали зростати», – констатує аналітик.

Спекотні закінчення літа і початок осені призвели до того, що якість коренеплодів істотно погіршилася, а найкращі з них, зокрема морква і цибуля, активно експортувалися

Ще одним фактором стала погода: спекотні закінчення літа і початок осені призвели до того, що якість коренеплодів істотно погіршилася, а найкращі з них, зокрема морква і цибуля, активно експортувалися.

«Ключовою причиною зростання цін у тому числі є підвищений інтерес до закупівель з боку експортерів, незважаючи на те що ці продукти користуються великим попитом на внутрішньому ринку», – зазначає Соколов.

Суб'єктивно кажучи

У будь-якому випадку всі перераховані фактори призвели до того, що восени на ринку почалася метушня. Частина господарств просто вирішила притримати урожай, коли ціни стали зростати.

«Господарства всерйоз налаштовані і надалі підвищувати ціни. Багато фермерів розраховують продавати запаси цибулі та моркви не дешевше 20-25 грн за 1 кг», – каже керівник плодоовочевого відділу однієї з провідних роздрібних мереж України.

«Ми і так багато втратили, коли перестали возити овочі в Крим. І невідомо, який буде курс долара і ситуація в економіці навесні. Тому, природно, у кого є можливість, ті притримують товар», – розповів Корреспонденту херсонський фермер Сергій Михайлов, який спеціалізується на вирощуванні цибулі.

Штучний дефіцит привів до того, що ціни реалізації почали постійно коливатися. Наприклад, за даними керівника аналітичної служби компанії Dykun Руслани Бутило, у жовтні коридор цін на моркву був у межах 5,95-16,65 грн за 1 кг. Ціни на капусту теж нагадували американські гірки – 6,35-13,25 грн. А наприкінці жовтня на ринку Столичнийїї взагалі продавали за ціною вище 14 грн/кг.

Експерт: врожай цього сезону став чи не найгіршим за останні п'ять-сім років. Тому не варто розраховувати на істотне зниження цін, адже попит на овочі перевищує пропозицію

«Ще навесні на ринку були очікування скорочення виробництва овочів. І зараз уже можна говорити, що врожай цього сезону став чи не найгіршим за останні п'ять-сім років. Тому не варто розраховувати на істотне зниження цін, адже попит на овочі перевищує пропозицію», – каже Бутило.

Правда, експерт додає, що купівельна спроможність населення України залишає бажати кращого, тому виробники тричі подумають, перш ніж підвищувати ціни.

Імпорт нам допоможе

Незважаючи на те що Україна виробляє більше картоплі, моркви та цибулі, ніж сама здатна спожити, зазвичай навесні на полицях магазинів лежить імпортна продукція. Брак овочесховищ й активний експорт на початку сезону приводять до того, що вже навесні овочі борщового набору доводиться імпортувати.

Цього року перша партія імпорту була завезена на початку листопада з Польщі. Але, за даними АПК-Інформ: овочі та фрукти, хоча на внутрішньому ринку вже спостерігався їхній дефіцит, швидко продати товар не вдалося через низьку якість. У підсумку, щоб прискорити продажі, деякі постачальники були змушені знизити ціни, наприклад на ту саму цибулю, до 7,0-7,5 грн за 1 кг. Однак більшість компаній усе-таки віддали перевагу закласти імпортні овочі у сховища, щоб у грудні продати їх за вищими цінами.

Загалом, за даними АПК-Інформ: овочі та фрукти, в цьому маркетинговому році Україна імпортує близько 40 тис. т борщового набору, тоді як експорт може скласти близько 15 тис. т. До слова, крім Польщі та Єгипту, частина продукції може бути імпортована з Росії.

«Сьогодні російський борщовий набір на порядок дешевше українського, тому не виключено, що в цьому сезоні саме Росія почне постачати цю продукцію в Україну», – наголошується у звіті проекту.


Ціна без пільг

Накрутити ціни на їжу можуть і законодавчі ініціативи Мінфіну. Не так давно відомство вирішило, що в нинішні кризові часи витрачати чималі гроші на село – недозволена розкіш, і запропонувало вже з 1 січня 2016 року перевести аграріїв на загальний режим оподаткування, аргументуючи це вимогами МВФ.

Селян про заплановане скасування податкових пільг попередили вже давно. І протягом цього року вони апробували найрізноманітніші способи змусити влади передумати – починаючи від масових акцій протесту біля стін парламенту і закінчуючи обробкою найбільш лояльних депутатів.

На цей момент аграрне лобі запропонувало такий собі компромісний законопроект, який передбачає внесення змін до Податкового кодексу в частині режиму сплати ПДВ сільськогосподарськими підприємствами. Зокрема, його автори пропонують продовжити чинні пільги з ПДВ ще на два роки.

Але натомість господарства повинні будуть ділитися з державою, перераховуючи 10% від суми податку до спеціального фонду. З нього планується дотувати ті сегменти аграрного ринку, яким зараз доводиться гірше за всіх, а саме – розведення великої рогатої худоби та молочне скотарство, яке вже кілька років поспіль переживають системну кризу.

У випадку ж якщо пільги з аграріїв таки знімуть, тваринники погрожують вирізати худобу і накрутити ціни на свою продукцію.

Джерело: Корреспондент

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code