Бюджетна ніч: інсайди, торги, сварки і останнє слово

Перегляди: 443

НВ провело цілу ніч у Верховній Раді, де сьогодні до ранку приймали Бюджет-2017. За що торгувалися між собою парламентарі та фракції і як вони оцінюють фінальний документ

Фото: Володимир Струмковський

Верховна Рада на засіданні, яке тривало майже 19 годин, прийняла Державний бюджет України на 2017 рік. Також парламент прийняв низку бюджетоутворюючих документів, вніс зміни у Бюджетний та Податковий кодекси, банківський закон, пов'язаний з націоналізацією ПриватБанку, та інше. А також – провалила голосування за так звану скандальну спецконфіскацію, залучені від якої гроші мали піти на оборонний бюджет.

В кулуарах

Бюджет приймався складно. Усю ніч у парламенті був присутній президент України Петро Порошенко, який спостерігав за процесом з кабінету голови ВР Андрія Парубія. Там проводилися додаткові переговори. Ніч у парламенті провів також лідер Народного фронту Арсеній Яценюк.

Що відбувалося у стінах спікерського кабінету – так і лишилося за його стінами. А от поза ними НВ всю ніч дізнавалося від стомлених нардепів від різних фракцій про основні гострі питання, навколо яких точилися дискусії.

Ще за кілька годин до голосування один з них запевнив, що голоси за бюджет є, і близько п’ятої документ приймуть (саме так невдовзі і сталося).

«Близько двадцяти мажоритарників вже готові підтримати, їм дають додаткові гроші на округи, — казав він. — Група Воля народу мусить голосувати «за», оскільки вона ризикує бути розформована вже у четвер: їх тільки 18, а групу має формувати щонайменше 19 депутатів. Відродження теж підтримає. Віталій Хомутиннік чимало вигідних моментів відстояв, починаючи від аграрних інтересів, закінчуючи збереженням Податкової».

Як вже писало НВ, екс-регіонала Хомутинніка називають наразі головним «рішалою», здатним домовлятися з Державною фіскальною службою с митницею та податковою.

Народний фронт нібито отримав гарантії про повторне голосування питання спецконфіскації (перше голосування Рада провалила цієї ж ночі), відстояв гроші на продовження проекту Яценюка «Стіна» та виторгував створення зон безмитної торгівлі на кордонах на окремих територіях, яка ведеться за принципом, схожим до duty free – цю галузь називають сферою інтересів «фронтовиків».

Також нагадаємо, вчора ввечері стало відомо, що переможцем конкурсу на посаду губернатора Одеської області став директор Поліграфкомбінату Україна Максим Степанов, якого називають близьким до НФ.

«Вирішують, як повернути питання спецконфіскації на розгляд. Гроші [заморожені активи екс-посадовців-втікачів] зараз на рахунках Ощадбанку, їх намагаються вивести. Навіть пропонують відкати в 20%, — розповідав вночі НВ про питання, що обговорювалися в процесі додаткових переговорів, член НФ. – Це питання ще раз винесуть у зал».

Фото: Олена Сотник

Фото: Олена Сотник

Ще один парламентар розповідає, що предметом перемовин була Львівська митниця, зокрема збільшення видатків не неї за рахунок іншого регіону. За його версією, за цим можуть стояти інтереси або того ж таки Хомутинніка, або скандальних депутатів від БПП братів Дубневичів, які заробили шалені статки на державних закупівляхі задекларували цієї осені астрономічну суму готівки — $29,5 млн — і безліч інших активів.

Радикали, стверджують співрозмовники, вимагали багато за свої голоси. «У Ляшка ростуть апетити. Окрім грошей на пожежників (а паралельно на завод з виготовлення спецтехніки на заводі у Чернігові), він бився за створення Експортно-кредитного агентства та багато іншого», — розповіли НВ в парламенті.

За словами нардепа Сергія Лещенко, мова йде про 400-600 млн грн, які буде виділено з держбюджету на закупівлю пожежних машин у підприємства, контроль над яким приписують Ляшко – Пожмашина з Чернігівської області.

«Парламент підтвердив свою репутацію найбільшого бізнес-клубу Європи, — написав Лещенко на своїй сторінці в facebook. — Онищенко поза грою, але його місце швидко зайняли нові посередники. І така влада приречена на те, щоб піти з соромом».

Та сама ситуація мала місце і під час ухвалення бюджету минулого року. Тоді соратники Ляшка також відмовлялися голосувати за бюджет до того моменту, коли депутати внесли в текст поправку: виділили майже 200 млн грн на закупівлю пожежної техніки у Пожмашини.

Сапомоміч мала здебільшого політичні вимоги, зокрема звільнення з посади голови ЦВК Михайла Охендовського, який нещодавно отримав підозру у справі так званої «чорної бухгалтерії» ПР. А також вимагала пришвидшення ротацій у Центрвиборчкомі. З грошових питань представники цієї фракції ставили вимогу зберегти субвенції місцевих бюджетів.

«Голосів буде з запасом, — казав вночі НВ один з парламентарів. — Навіть Бєніни (Ігоря Коломойського) інтереси враховані. Має зниження ренти на нафту. Це 15 мільярдів з Бюджету».

Про вимоги Батьківщини говорили мало. Серед їх інтересів називали зниження ренти на буріння нових свердловин, здешевлення тарифів та відміну податку для пенсіонерів, які працюють.

«Там вже змішалися і коні, і люди. Ахметов, чув сьогодні, просить лобіювати його питання «правих», бо знає, що Опоблок слухати не будуть. Зверніть увагу, хто виступатиме за гроші для переселенців. А Льовочкін давно з різними людьми домовляється. Знаю, що одні й ті ж питання будуть піднімати різні фракції – РПЛ, Самопоміч і Батьківщина. Це субвенції, тарифи, рента», — звернув увагу у розмові ще один парламентар.

Що стосується перенесення розгляду Кошторису з четверга, як очікувалося, на вівторок, це пояснюють питанням отримання грошей Міжнародного валютного фонду. «На фракції обговорювали, що Крістін Лагард звинувачують у недбалості у справі про виплату компенсації з держбюджету і є ризики її відсторонення від посади до п’ятниці. Тому важливо щоб Бюджет був негайно», – поділився з НВ представник більшості.

Фото: Володимир Струмковський

Фото: Володимир Струмковський

Проект основного фінансового документу держави представляв міністр фінансів Олександр Данилюк. За його словами, пріоритетом Уряду залишаються підвищення обороноздатності, соцстандартів, охорони здоров’я, сільське господарство, будівництво об’єктів дорожньої інфраструктури, стимулювання енергоефективності, розвиток культури та підтримка місцевих бюджетів. Підкреслив, що в бюджеті є кошти на підвищення мінімальної зарплати до 3.200 грн та зарплат для бюджетників.

«Традиція приймати бюджет вночі виявилася сильнішою. Але це не позначилося на якості документа», — запевнив міністр.

Фракції більшості БПП і НФ під час обговорення виступили на його підтримку. Групи Воля народу і Відродження теж не були критичними. Як і Олег Ляшко, який хоч і назвав Кошторис недосконалим, сказав, що підтримати його потрібно. Та виокремив позитивні моменти, серед яких назвав підвищення заплат рятувальникам до 5 тис. грн на місяць, створення Експертно-кредитного агентства, про які ми згадували вище у розрізі неофіційної інформації про політичні торги.

«Такий бюджет – це вирок уряду, який так підготував бюджет», — сказав під час обговорення заступник голови фракції Батьківщина Сергій Соболєв. За його словами, фінансове навантаження лежатиме на плечах пенсіонерів, малого бізнесу та місцевих бюджетів, в той час як оподаткування залишається непрозорим, діє «система офшорних юрисдикцій, які тепер узаконилися».

Голова фракції Самопоміч Олег Березюк відзначив, що депутати не мали можливості вивчити документ, який роздали депутатам. Сказав, що голосувати за такий бюджет – це приниження для парламентаря. Березюк відзначив, що підняття зарплат залишилося обіцянками: «Та чи є людина у цьому бюджеті? Так, є. Чомусь знизилася рента на видобуток нафти».

Представляючи позицію Опозиційного блоку, його член Юрій Бойко заявив, що бюджет передбачає зниження соціальних стандартів. І фракція не буде голосувати.

Підводячи підсумок перед голосуванням, прем’єр-міністр Володимир Гройсман запевнив, що було зроблене все для вчасного і якісного напрацювання Бюджету, який він назвав «людиноцентричним». І різко розкритикував позицію Тимошенко і фракції.

«Коли міністр економіки колишнього уряду виходить на трибуну (а не захотіла виходити лідер цієї фракції, розуміла, що зараз вийде на ожеледицю та не встоїть) і каже таку нісенітницю – у мене питання: чому людина, яка працювала 3,5 роки прем'єром, не знає, як подається бюджет? Бо ніколи вчасно не подавала. Читайте Регламент! Вчіть матеріальну частину!», — говорив він.

Фото: Олексій Рябчин

Фото: Олексій Рябчин

Особливості волевиявлення

Голосування відбулося 04:52 ранку 21 грудня 2016 року. Урядовці слідкували за ним, стоячи. За проголосувало 274 народних депутати. Процес супроводжувався аплодисментами і вигуками: «Слава Україні» та «Ура!».

Як і прогнозувалося, фракції Батьківщина та Опозиційний блок не дали жодного голосу.

Бюджет підтримали 122 депутати від фракції Блоку Петра Порошенка. Один представник БПП проголосував проти. Це був Мустафа Найєм.

Від Народного фронту голоси дали 74 депутати, від Радикальної партії Олега Ляшка –  18.

Підтримали бюджет  також 24 представники групи Відродження та 13 – Волі народу.

«За» голосувало 18 позафракційних та ще 5 депутатів Самопомочі (О.Данченко, І.Мірошніченко, Т.Острікова, І.Діденко, Я.Маркевич), хоча фракція основний фінансовий документ розкритикувала і не підтримала.

Бюджетний післясмак

Одразу після голосування депутати і представники Уряду стали розходитися. Декого НВ встигло розпитати про враження від «бюджетної ночі» і самого документу, за яким країна житиме наступний рік.

Біджет прийнято. Черга до гардеробу Фото: Юлія Артамощенко

Бюджет прийнято. Черга до гардеробу Фото: Юлія Артамощенко

Максим Бурбак, голова фракції Народний Фронт:

Оборона у нас передбачена на рівні не менше 5% ВВП. Сьогодні наші депутати зареєстрували законопроект №5557. Це режим спецконфіскації. У законопроекті передбачена і спецконфіскація і розподіл цих коштів у бюджеті. У четвер ми повернемося до розгляду цього питання. І я можу гарантувати, що Рада проголосує.

А що нам закидають вигоди від голосування, отримання впливу на Одеську область – то ми областями не торгуємо.

Мустафа Джемільов, уповноважений у справах кримськотатарського народу, нардеп від БПП:

Ми говорили, що потрібно працювати на деокупацію Криму, приділяти увагу інформуванню – а на [кримськотатарський] телеканал АТР не було жодної копійки. Та після розмови з Гройсманом ситуацію виправили. І 35 мільйонів буде виділено. Тому ми з чистою совістю голосували.

Процес був складний. Уряд виходить з того, що є. Усіх задовільнити неможливо. Колись були претензії до бюджету Яценюка щодо низьких зарплат, і він сказав, що може підняти виплати втричі, але тоді не залишиться й копійки на Міністерство оборони. Нині виглядає, що є баланс. Дали гроші на Міноборони і підняли зарплати. Думаю, це сподобається людям. Та маю острах: як вони виконуватимуть цей бюджет?

Георгій Тука, заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб:

Головне, що Бюджет все ж прийняли. Фактично, країна з 1 січня буде жити у плановому нормальному режимі. Для бюджетних установ усіх рівнів це дуже важливо.

Детально проаналізувати виділені кошти на оборону, на внутрішньо переміщених осіб зараз не можу. Не бачив документу після того, як він пройшов Бюджетний комітет. Ще треба вивчити.

Віктор Пинзеник, екс-міністр фінансів, нардеп від БПП:

Ми тільки вийшли з залу, з нас навіть аналізи не можна взяти. Я не голосував за Бюджет. Спершу прийняли законопроект, який є податковим раєм для обраних. Сьогодні провели норму, яка дозволяє деякі компанії звільнити від оплати ПДВ.

Ігор Мосійчук, нардеп від РПЛ:

Ляшко торгувався. Це правда. Ми виторгували дуже багато. В тому числі для пожежників. Це підвищення зарплат з 3 до 5 тисяч для МНС.

Ми виторгували Кредитно-експортне агентство, бо хочемо перетворити українську економіку на промислову з кредитно-сировинної. Ми – лобісти промисловості в Україні.

Сергій Власенко, нардеп від Батьківщини:

Для початку прем’єру треба навчитися фарбувати паркани на вінницькому базарі. Лише в цьому ця людина трохи професійна. На жаль, він сьогодні продемонстрував весь рівень української виконавчої влади. Розбіжності між поглядами Батьківщини на розвиток держави Україна і поглядами бариг, які зайняли ключові позиції в Уряді і Адміністрації президента, відрізняються кардинально. Ми не зможемо знайти порозуміння.

Як вони виконуватимуть цей бюджет? Громадяни відчують це на собі і дадуть оцінки.

Прем’єр-міністр офіційно сказав, що Радикальна партія отримала чергових 600 млн грн на пожежні машини. В нормальній цивілізованій країні це називається політичний хабар. Минулого року це було 480 млн грн.

Що з рентою на нафту, я не знаю. Треба експертно вивчити усі речі в Бюджеті. Тоді зможемо говорити. Зведеного Бюджету з доходами і видатками поки не бачив ніхто.

Олег Осуховський, позафракційний народний депутат:

Я не голосував. Влада будує поліцейську державу. Насправді зараз закладено не 5% ВВП на оборону, а  – 2,5%. Натомість для поліції, прокуратури та інших правоохоронних органів йде збільшення фінансування. А всі моменти зі змінами в Податковий кодекс – це полегшення виведення грошей в офшори, створення податкових ям.

Це олігархічний бюджет. Групи Воля народу та Відродження, інші хто підтримав бюджет, отримали бонуси у мільярди гривень.

Неподобство у тому, що прем’єр-міністр України так себе поводить по відношенню до народних депутатів. Голова ВР мав би стати на захист кожного народного депутата. Та Парубій, маючи мікрофон, промовчав.

З таким Бюджетом, з такою владою, нам треба не боятися, а йти на перевибори.

Источник Новое время

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code