Чому бійці АТО знову мерзнуть без термобілизни

Перегляди: 1 014

Зима на носі, бійці АТО вже масово мерзнуть і застуджуються в бліндажах та окопах, а волонтери говорять про дежавю

Захисники Донбасу готуються зустрічати другу зиму на війні. Минулої зими наше військо підійшло до холодів без теплого одягу, спальників та «буржуєк» і волонтери всю осінь працювали як навіжені, щоб вдягнути хлопців в усе тепле. Купували термобілизну, плели шкарпетки, рукавиці та балаклави, діставали імпортні берці та утеплювачі для бліндажів. Навіть «буржуйки» зварювали.

Міноборони, зі свого боку, згідно нормативів, видавало мобілізованим зимову форму, взуття та бавовняну білизну (так звана «білуга»). Щоправда, остання бійцям не дуже подобалася, погано зберігала тепло і інколи розвалювалася після прання на ганчірки.
Цієї осені проблеми з теплими речами та грубами бути не мало: треба було дістати минулорічні запаси , дещо закупити з того, що зносилося (не будуть же хлопці термошкарпетки один одному після дембелю передавати), та з початком холодів видати наказ про перехід на зимову форму одягу.

Але замість цього бійці знову мерзнуть та хворіють в тих клятих окопах, просять волонтерів привезти їм термобілизну, утеплювачі для бліндажів та ліки від застуди.

«Хлопцям як видали бавовняну термобілизну, так і нічого нового вони поки і не бачили, — розповів depo.ua волонтер Тимур Кобзар, що опікується 54-ю ОРБ та іншими підрозділами. — Від цієї бавовни тепла немає, це як чумарці. Хлопці мерзнуть, ліки постійно просять. Деякі волонтери зараз возять на підрозділи термобілизну, але деякі кажуть, мовляв, хай цим Міноборони займається, якщо в нас на війну на Донбасі витрачається 5 мільйонів доларів у день».

Волонтер, голова БФ «Зігір» Річард Горда на своїй сторінці в «Фейсбуці» щодня закликає українців допомогти бійцям з покупкою термобілизни.

Чому бійці АТО знову мерзнуть без термобілизни - фото 1

Чому бійці АТО знову мерзнуть без термобілизни - фото 2

За його словами, на передовій хлопці вже перемерзають та хворіють. Міноборони термобілизну не видає, тому вся надія на волонтерів, але гроші збирати наразі дуже важко — українці повірили в перемир'я та розслабились.

Парамедик Олександр Моїсеенко розповів журналісту depo.ua, що на передовій «ані про яке зимове забезпечення ще й не чули», алейого бригада воює довго і на демісезонку особовий склад (батальйон 25ї бригади котрий раніше входив в 72-гу) укомплектований всім своїм.

Чому бійці АТО знову мерзнуть без термобілизни - фото 3

АРМІЙСЬКИЙ ПРИКОЛИ: ТЕПЛИЙ ОДЯГ Є, АЛЕ ВДЯГАТИ ЙОГО НЕ МОЖНА

У зв'язку з цим — три питання. Перші два — до Міноборони про те, чому досі нема розпорядження перейти на зимову форму одягу та про те, чому держава досі не закуповує конче потрібну бійцям термобілизну.

В Міністерстві оборони depo.ua розповіли, що розпорядження про перехід на зимову форму одягу може бути видане тільки після того, як середньодобова температура повітря сягатиме нижче десяти градусів тепла. Якщо такого не буде, то у середині жовтня. За словами начальника управління комунікацій і преси Міністерства оборони України Оксани Гаврилюк, бійці мають теплі куртки та штани, але поки не буде наказу про перехід на зимову форму, можуть носити тільки польову: футболки, кітелі та штани.

По другому питанню: на термобілизну від Міноборони годі й чекати, держава поки що спромоглася купити бійцям тільки трекінгові шкарпетки: літні та зимові. Замість термоштанів та светрів минулого року видавали старомодні бавовняні «піжамки», а з цієї суботи на передовій, а згодом і всюди в АТО видаватимуть зимову натільну білизну нового зразка — з футерованої тканини. Це така особлива бавовна з начісом, зовні схожа на фліс.

Термобілизну, повідомила depo.ua Нелі Стельмах, заступник директора департаменту державних закупівель Міноборони, ще на озброєння не поставили не через брак коштів, а тому що її немає в нормах. Щоб вона в них з'явилася, потрібен наказ Міністра оборони. А щоб був наказ, треба, щоб були прописані технічні умови. Їх повинна написати група розробки в Міноборони. Чи вона їх вже пише, пані Стельмах не знає. Взагалі, за планами закупівля термобілизни може стати можливою наступної зими.

Щодо питання третього — куди поділися минулорічні запаси зимових обладунків, незрозуміло, кому їх ставити. Куди подівся теплий одяг, термобілизна та «буржуйки» навіть всюдисущі волонтери не знають. Багато з того, що було, просто щезло.

Може через роздовбайство. Бійці за півтори роки війни звикли, що варто тільки чогось попросити, волонтери знімуть з себе останню сорочку і все потрібне привезуть. Активність волонтерів призвела до того, що військові, по-перше, почали звертатится до них у будь-яких питаннях, замість того, щоб писати рапорти в МО, а по-друге, перестали цинувати те, що їм привозять.

«Нема буржєк, які ми поставляли минулого року. Як так? А отак, їх кудись вивезли та кинули. З білизною теж ситуація дивна — поносили й викидають. При тому, що випрати було де. Просто не хочуть. Нащо, якщо волонтери ще привезуть?» — з гіркотою розповідає Річард Горда

А може через простоту деяких бійців, яка гірше за злодійство. Не секрет, що інколи майно, куплене волонтерами і надане їм, щоб зручніще та безпечніше було воювати, бійці продають. Або просто залишають собі після ротації, замість того, щоб віддати тому, хто прийде на заміну. Цієї весни в Україні навіть розпочався рух «залиши обладунки побратиму», після того як волонтери стали помічати куплене ними майно на міських ринках.

«Зараз іде ротація, і я не знаю, у чому додому їдуть дембеля, — розповідає Тимур Кобзар. — Хтось свої, куплені волонтерами обладунки, залишив хлопцям, які їм на заміну приїхали, а хтось забрав, щоб на городі поратися. В мене якесь дежавю, здається — минула осінь повторюється».

Джерело: Depo.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code