Чому за розстріли Майданів віддуватиметься лише голова запорізької облради

Перегляди: 553

Два роки поспіль українське суспільство чекає вироків за показові, кричущі вбивства у центрі столиці. Обґрунтованих, жорстких, невідворотних

Одних нема, а ті – далеко: за розгін Майдану віддуватиметься Межейко

Зима для України, мабуть, назавжди — час гірких «майданівських» річниць: побиття студентів, перші жертви на Грушевського, жорстокі розгони регіональних протестів і, нарешті, вбивства людей на Інститутській, які стали першою та, на жаль, не останньою Небесною сотнею Героїв, що полягла за Україну в зніженому і нібито цивілізованому ХХІ сторіччі.

Два роки поспіль з боку влади лунають обіцянки покарати винних у побитті та вбивствах «майданівців». Суспільству, за великим рахунком, байдужі найменування зброї, з якої стріляли, мутні і моторошні подробиці, навіть ступінь участі у всьому цьому кремлівського Дудаєва-Суркова. Суспільство чекає на вироки. Обґрунтовані, жорсткі, невідворотні.

Проте, якщо не зважати на гучні заяви влади, які тим гучніші, чим ближче криваве 20 лютого, можна констатувати: найбільшим за рангом посадовцем, якого засудили за злочини проти Майдану на сьогодні є екс-голова Запорізької облради Віктор Межейко. Він отримав п’ять років. Умовно. Генпрокуратура навіть надала прокуророві Запорізької області Олександру Шацькому, який саме і скерував до суду обвинувальний акт відносно Межейка, свій майданчик для відповідного “урочистого звіту”.

Наші Майдани

У більшості обласних центрів, які пережили найжорстокіші розгони Майданів, вже відзначили сумні річниці. У Миколаєві, Одесі, Черкасах, наприклад – ще восени.

Силу до учасників мирної акції в Одесі правоохоронці застосували 21 листопада 2013 року. Це, напевне, був перший такий випадок в Україні часів Майдану.

У Миколаєві  в ніч з 22 на 23 листопада 2013 року майже сотня співробітників міліції під керівництвом тодішнього начальника Миколаївського міського управління міліції Олега Шевчука пішли штурмом на кілька десятків учасників мирної акції протесту. Офіційним приводом стали три намети, встановлені на асфальті як громадська приймальня народного депутата України, які міліціонери і розтоптали. За офіційними даними, тоді отримали тілесні ушкодження три учасники Євромайдану.

У Черкасах Майдан розганяли тричі – усі рази з кров’ю. Черга Чернігова надійшла 25 листопада: десятки міліціонерів розгромили Євромайдан в центрі міста.

У Сумах людей били в ніч з 26-го на 27-ме січня 2014-го безпосередньо в зайнятій протестувальниками адмінбудівлі облради. За офіційною інформацією, тоді тілесні ушкодження отримали дев’ятеро сумчан.

Загалом 26 січня – чорна дата для багатьох регіональних майданів. Цього ж дня – точніше, вечора – лупцювали «майданівців» у Дніпропетровську, Черкасах, Запоріжжі. Міліціонерам активно допомагали тітушки, які після силових розгонів чекали на протестувальників по підворіттях. Травми отримали десятки людей. У Кіровограді тієї ж ночі тітушки молотили людей битками і молотками…

Апофеозом кривавого «бенкету» силовиків і влади стали розстріли на Майдані 20 лютого.

Злочини є. А де ж злочинці?

Безумовно, важко встановити особи тітушок, якщо самі потерпіли, переглянувши купи світлин, не змогли знайти на них своїх кривдників. Так само важко, принаймні для української правоохоронної системи, встановити, де були і що робили рядові правоохоронці в конкретний час. Але прізвища тих, хто віддавав злочинні накази, були відомі з самого початку.

Для тих, в кого забракло пам’яті, активісти Євромайдану ще 2014 року оприлюднили власний перелік винних в розгоні мирних акцій протесту в Києві та інших містах України. До нього потрапили керівники силових установ, судді, що виносили неправосудні вироки «майданівцям», начальники обласних управлінь міліції, прокурори, слідчі.

Наприклад, Віктор Козицький в часи Майдану очолював Управління МВС в Сумський області та керував розгоном сумського протесту. Прокуратура звітувала, що кримінальне провадження стосовно нього зупинено в зв'язку з тим, що він втік до Росії. У розшуку Козицький перебуває майже рік. Стосовно його заступника триває судовий розгляд. Досі. На волі і Руслан Білоконь, екс-прокурор Сумщини, судове розслідування відносно якого та його підлеглих також триває.

Чудово почуваються Олександр Вілкул та Євген Удод, яких активісти звинувачували в організації розгону Дніпропетровського майдану. Нардепа Вілкула правоохоронці навіть не чіпали, кримінальне провадження відносно екс-голови Дніпропетровської облради Удода закрили напередодні першої річниці розстрілів на Майдані – у лютому 2015 року.

Екс-заступника керівника Чернігівського УМВС Едуарда Гребенюка, якого активісти звинувачували у розгоні місцевого майдану, нещодавно виправдав суд.

Триває судове розслідування у відношенні екс-керівника Миколаївського міського Управління МВС Олега Шевчука. Вироку міліціонер чекає, звісно, не в СІЗО.

«На безриб'ї»

Перелічувати тих, до кого за два роки так й не дотяглася рука сліпої Феміди, можна безкінечно.

Як писав Олександр Сергійович (не Єфремов, на якого у правоохоронців, до слова, теж не вистачило пороху, а Пушкін): «одних нема, а ті – далеко».

У Запоріжжі склалася саме ситуація, описана класиком. Головний винуватець розгону Майдану, екс-губернатор Запоріжжя Олександр Пеклушенко  пустив собі кулю в лоб, екс-керівник обласної міліції Володимир Серба втік до Росії. Навіть його заочне засудження під питанням через те, що одна зі статей, за якою його звинувачують, не підпадає під заочний розгляд.

На цьому безриб'ї, як то кажуть, засуджений пенсіонер Межейко, екс-голова Запорізької облради – справжня знахідка для всіх, кому потрібно відзвітувати про розшук та покарання кривдників «майданівців».

Тож найближчим часом ми, вочевидь, ще неодноразово почуємо це прізвище. Й хоча, на думку Олександра Шацького, у прокуратури майже немає перспектив в касаційному суді у справі екс-керівника Запорізької облради, Віктору Межейку зарано радіти умовному терміну. Адже він один. Справжній, живий представник злочинної влади, що доведено у двох судових інстанціях. А значить, і за розгін Майдану віддуватиметься за всіх.

Джерело: Depo

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code