Держбюджет для своїх

Перегляди: 802

Ухвалення державного бюджету України – чи не найголовніша подія у житті депутата. Адже саме тоді чимало народних обранців починають виконувати свою головну функцію – лобіювати інтереси своїх спонсорів

Розібратися в усіх нюансах головного фінансового документа країни важко. Але щоб показати вам, як тут роблять гроші, ми з-поміж тисяч різних витратних статтей взяли всього-на-всього одну. Її ціна – 200 мільйонів гривень.

Увагу «Слідства.Інфо» привернула стаття у бюджеті 16-го року на придбання цифрових мамографів та апаратів УЗД. Ці прилади мають критичне значення для українських лікарень.

ІВАН СМОЛАНКА, доктор медичних наук, головний онкохірург МОЗ України:

— В Україні щороку реєструється близько 17 тисяч жінок з раком грудної залози і майже 8 тисяч жінок гине щорічно. Щорічний приріст раку грудної залози в Україні близько 2.5 відсотків. Про прогнозній оцінці до 20-го року темпи приросту захворюваності на рак грудної залози в Україні будуть збережені.  

Нам вдалося познайомитися з жінкою, якій довелося зіткнутися з цією страшною хворобою віч-на-віч.

ОЛЬГА ФЕЩЕНКО, громадський діяч з питань дорослої онкології:

— Папа, мама и брат умерли от онкологии. Мама – от рака молочной железы, как и у меня. Моя ошибка была в том, что, услышав убаюкивающий диагноз, что все в порядке, я не пошла, хотя предостережения были какие-то. И уже через полтора года, когда опухоль уже была заметна, мне врачи уже следующей группы сказали, что опухоль была уже тогда. Она была маленькая, едва заметная, поэтому всем рекомендую: лучше получить второй раз облучение, сделать маммографию повторную – даже если вы очень доверяете врачу.

Отже, запобігти трагедії дозволяє рання діагностика. Та ми маємо докази, що прикриваючись благими намірами, хтось вирішив виділити державні кошти на медицину своїм людям.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

— З’явилась така окрема строка бюджету: закупівля мамографів та виробів для ультразвукової діагностики вітчизняного виробника. Тут ключове слово – «вітчизняного». Ви знаєте, я дуже хочу підтримувати українських виробників, я насправді бажаю, щоб у нас ця галузь розвивалась, але це є дискримінаційною умовою, антиконкурентною умовою за будь-якого законодавства – чи то українського, чи то європейського. Тому що це відразу апріорі відкидає будь-яку конкуренцію.

Уперше ця поправка засвітилася ще у вересні 2015-го. Міністерство охорони здоров’я оголосило тендер і… провалило його. Так витратна стаття перекочувала до бюджету вже нинішнього, 16-го року.

АНТОНІНА ВОЛКОТРУБ, фінансовий експерт Центру протидії корупції:

— Коли все таки вже по факту ці кошти були внесені до бюджету і МОЗ оголосило тендер, то на нього подалось дві компанії. Одна із цих компаній, власником якої є Фісталь – це донецький лікар, який ще за часів Бахтєєвої дерибанив бюджети МОЗа. І друга компанія – вона є досить цікава, бо це є дочірнє підприємство «Радмір».

Ми пильніше придивилися до «Радміру». Його засновниками є ВІДКРИТЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «АТ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ РАДІОТЕХНІЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ» та фізична особа, ЯРОЩУК ВОЛОДИМИР ІВАНОВИЧ. Чоловік з ідентичними прізвищем іменем та по-батькові у четвертому скликанні парламенту був помічником нардепа-регіонала Василя Хмельницького. Пізніше він самостійно двічі обирався від Партії регіонів. Його фірма «Науково-дослідний інститут» обслуговується в банку «Хрещатик» зі сфери впливу того ж олігарха Хмельницького.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

— Цього року це дуже підступно, тому що цього року все медичне обладнання і всі ліки мають закуповувати міжнародні організації. Міжнародні організації за своїм статутом ніколи не будуть здійснювати дії, що суперечать законодавству чи є антиконкурентними, а це апріорі є антиконкурентним. Відповідно, або ці гроші згорять в бюджеті, або українські високопосадовці будуть змушувати міжнародні організації порушувати закон і закупити виключно українське обладнання. І в мене, чесно кажучи, з’явилось почуття, що не просто так там з’явилась така строка в бюджеті.

У нас також з’явилось схоже почуття, тому ми вирішили перевірити, хто саме пролобіював дану поправку до державного бюджету. У протоколі засідання №29 від 02 вересня 2015 року, вказано наступне:

«Інформацію народного депутата України Кривенка В.М. про поданий ним та народними депутатами України проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік»

Судячи з даних протоколу, з ініціативою особливих умов закупівлі на комітеті виступили кілька народних депутатів, але озвучив її позафракційний депутат Віктор Кривенко. Може, він якось пов’язаний з компаніями, що повинні отримати запропоноване ним замовлення на 200 мільйонів державних гривень? Наша перевірка дала однозначну відповідь – так.

Ще у 2015-му Віктор Кривенко був членом наглядової ради ВАТ «АТ НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ РАДІОТЕХНІЧНИХ ВИМІРЮВАНЬ», засновника компанії «Радмір» з мамографами вітчизняного виробництва. Депутат не бачить у цьому факті нічого страшного.

ВІКТОР КРИВЕНКО, народний депутат України:

— Виступав і виступаю. Я цю проблематику знаю ще з 2009 року. Дивіться, я не є людиною наближеною, просто я їх знаю. Знаю ще з часів, коли я працював у космічному агентстві, і «Радмір» входило в космічну галузь. Тому я просто знаю це виробництво і знаю, що воно якісне, і знаю, що воно вкрай потрібне Україні.

АНТОНІНА ВОЛКОТРУБ, фінансовий експерт Центру протидії корупції:

— Член наглядової ради інституту, який пішов з наглядової ради лише тому, що він набрав повноваження народного депутата, і проходить певний період часу, і він починає адвокувати законопроект, який вносить зміни, які в принципі можуть призвести до цього ж самого інституту.

Народний депутат пов’язаний не тільки з «Інститутом», а й з екс-регіоналом Василем Хмельницьким. З червня 2012-го Віктор Кривенко – керівник національних проектів «Технополіс». Одна з його складових – суперечливий проект Василя Хмельницького «Біонік Хілл».

У наглядовій раді підприємства-засновника компанії «Радмір», яка виробляє мамографи, ми знайшли ще одну людину, наближену до олігарха. Разом з Кривенком та Ярощуком там фігурував народний депутат Віктор Галасюк. Свого часу саме Галасюк був президентом того ж таки «Біонік хіллу».

— Компанія «Радмір», яке ви маєте до неї відношення?

— Я не знаю.

— Ви не знаєте такої компанії?

— Абсолютно.

— Просто за офіційними документами, ви входили до наглядової ради такої компанії, як Акціонерне товариство Інститут радіотехнологічних досліджень, яка була засновником цього «Радміру».

– Так я є, я був членом наглядової ради Інституту, наглядової ради багатьох асоціацій, в тому числі ІТ-асоціацій науково-дослідних підприємств.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, експерт Центру протидії корупції:

— Я дуже сподіваюсь, що ця строка в бюджеті буде переглянута, бо це може дійти до міжнародного скандалу, оскільки всі ліки мають закуповувати міжнародники, а 200 мільйонів – це не маленькі гроші.

Співавтор поправки про мамографи, депутат Василь Амельченко, каже, що не знав про зв'язок між Кривенком та компанією «Радмір».

— Питання просте, чи ви знали?

— Ні я не знав. Ми взагалі не були знайомі ні з Кривенком, ні з Галасюком до того, як прийшли в парламент.

ОЛЬГА ФЕЩЕНКО, громадський діяч з питань дорослої онкології:

— Если это поддержка украинского производителя, то, наверное, лучше поддерживать натуральные соки, которые онкологическим больным нужно принимать, какие-то продукты питания, профилактика, санатории, бассейны бесплатные.

Ми проаналізували лише одну статтю цього об’ємного документа під назвою «Державний бюджет України на 2016-й рік». І одразу ж виявили там підозрілі деталі, які дуже нагадують корупційні дії на мільйони. Очевидно, що тут ховаються і мільярди.

Олександр Гуменюк, Слідство.Інфо

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code