Дніпровський олігарх Вадим Єрмолаєв та його схеми відмивання грошей

Перегляди: 1 387

«Тіньового» мільярдера з Дніпра Вадима Єрмолаєва доречно називати беззвучна людина-оркестр. Абсолютно непублічному підприємцю країни багато років вдавалося справлятися з двома десятками напрямків бізнесу. Вхопився він абсолютно за різні сфери – від зберігання зерна до титанового виробництва. Особливо успішними для бізнесу Єрмолаєва були часи правління Віктора Януковича. Саме в ті роки «тіньовий» олігарх, примножував свій стан, використовуючи всілякі афери і махінації

Бізнес-групи Вадима Єрмолаєва налічує два десятки напрямків — від сільгоспвиробництва та зберігання зерна («Грейнфилд-А»), поставки техніки аграріям (ТД «Армада»), виробництва упаковки («Луна-Пак») дистрибуції вина («Алеф-Віналь») управління торговими центрами («Міст-Сіті», «Босфор», «Каскад-Плаза» в Дніпрі) та об'єктами інших містах («Алеф-Істейт»), до виробництва нержавіючих і титанових труб («Оскар») і нафтогазового та сільгоспобладнання (ПАТ «Днепрполимермаш»).

Єрмолаєв — король дніпровської контрабанди

У Дніпрі Єрмолаєва знають куди краще, ніж в інших областях України. По-перше, у зв'язку з його корпорацією «Алеф», яка побудувала в центрі міста диво-комплекс «Кубометр», стилізований під нагромадження морських контейнерів.

Зведений архітектурний жах Єрмолаєв пояснював бажанням допомогти малому і середньому бізнесу Дніпра, якому, мовляв, не по кишені дорогі площі в «Мост Сіті» та інших ТРЦ. А ось у контейнерах буде саме воно. Але місцеве населення, знаючи контрабандиста-Єрмолаєва, жартує, що таким чином мільярдер-тихушник спорудив собі пам'ятник, за поцуплені у країни контейнери.

А справа ось в чому. Цей комплекс Єрмолаєва має саме безпосереднє відношення до його давньої дружби і спільного бізнесу з екс-главою української митниці часів Януковича — Ігорем Калєтніком. І вказує на скандали, пов'язані з контрабандою та заниженням вартості завезених в Україну товарів і сільгосптехніки.

Початком контрабандної діяльності корпорації «Алеф» Єрмолаєва прийнято вважати 2009 рік, коли компанія вперше фігурувала в кримінальних зведеннях. Тоді було заведено справу про заниження вартості митних зборів при імпорті майже 440 одиниць сільгосптехніки. Трактори та інша техніка завозилася в Україну нібито для громадських робіт. На цьому бізнесмену вдалося заощадити 28 млн. грн., а її виконавцям піти від відповідальності. Покарання за схему мінімізації податків зазнав працівник регіональної митниці. Після приходу на посаду голови Держмитниці Ігоря Калєтника робота корпорації «Алеф» по «оптимізації» вартості ввезеного імпорту стала взагалі системною. І доказів тому не злічити, кажуть дніпряни.

Вдалося Єрмолаєву прокручувати контрабандні схеми і після революції гідності. У листопаді 2015 на митному посту «Цюрупинськ Херсонської митниці, подавалися на оформлення 33 контейнера з побутовою технікою і підакцизними товарами. Реальне наповнення в них було приховано, а вага занижена в 2-3 рази. Теплохід «Алькор», що прийшов з Стамбула, і одержувача товарів ТОВ «Трейд Лімітед» ЗМІ тоді зв'язали з дніпропетровською корпорацією «Алеф». А джерела журналістів у Дніпрі стверджували, що люди Вадима Єрмолаєва давно і грунтовно корумпували співробітників місцевої митниці. Адже, ввезення морських контейнерів з Туреччини за такою ж схемою регулярно здійснювався на теплоходах «Алькор» і «Атлас». У підсумку: з кожного рейсу бюджет недоотримував мільйони гривень. Зате Єрмолаєв завжди був у плюсі.

Банківський аферист

«Проявив» себе Вадим Єрмолаєв і в банківській сфері. Мова йде про банкрутство його «Актабанку». Там відбулася класична, в останні роки, схема для банкірів-нуворишів – у фінзакладу раптово закінчилися гроші.

У розпорядженні НБУ № 29-р від 22 травня 2014 р. говорилося: «За 2012—2013 р. і 4 місяці 2014 року клієнти ПАТ «АктаБанк» — фізичні особи отримали зі своїх поточних рахунків готівкові кошти в іноземній валюті на суму, що в гривневому еквіваленті перевищує 65 млрд грн».

За фактом, за 2013 рік через «АктаБанк» було переведено у готівку близько 10% всієї іноземної валюти, виданої українськими банками. Представники Нацбанку при цьому стверджували, що співробітники «Актабанк» зберігали не в повному обсязі паспортні дані клієнтів, у тому числі тих осіб, яким видавалися великі суми у валюті.

В результаті, з більш ніж 560 млн. грн. гарантованих депозитів, розміром до 200 тис. грн., відшкодування яких було покладено на ФГВФО, з позикових коштів Фонду вкладникам «Актабанк» було погашено 325 млн. Ще 85 млн. грн. в банк повернули позичальники, а на 75 млн. грн. вдалося реалізувати банківського майна. Тобто, борги за бізнесмена повернув Фонд гарантування виплат із бюджету. Читай — самі ж українські платники податків і заплатили. Тому що, багато кредитів бралися під різне устаткування, нерухомість і техніку, розміщені в різних регіонах. А продати їх одним цілим – з розряду неймовірного, пояснили фінансисти.

Картки Versobank в Естонії, банк в якому «миє» гроші Вадим Єрмолаєв

Днепровский олигарх Вадим Ермолаев и его схемы отмывания денег

Офшорний мільярдер

Є у бізнесмена ще один банк — Versobank в Естонії. Контрольний пакет належить компанії «Укрсельхозпром», що входить до складу корпорації «Алеф». Банк відкрито пропонує послуги з оптимізації оподаткування, тобто — створення та обслуговування офшорних компаній. Цей банк відомий як «відмивочна» контора топ-менеджерів української компанії «Укрінмаш», що входить до складу держконцерну «Укроборонпром». «Укрінмаш» перерахував близько $2 млн. на рахунку в Versobank AS британської офшорної компанії Fuerteventura Inter LP за «агентські послуги», нібито надані при постачанні в ОАЕ боєприпасів з українських арсеналів. Хоча в НАБУ стверджували, що ніяких послуг британська «офшорка» не надавала. А вже в червні 2016 р., у фіктивних операціях була викрита латвійська філія фінустанови Єрмолаєва. Управління по боротьбі з економічними злочинами Латвії затримало групу іноземних громадян, яка займалася легалізацією коштів, отриманих злочинним шляхом. При проведенні обшуку з використанням спецпідрозділу з'ясувалося, що частина угод йшла далі в естонський Versobank AS. Як виявилося, він офіційно не зареєстрований у Латвії ні як філія, ні як дочірній банк. Фінансисти називають такі «оболонковими банками». Тобто, кредитна установа, чиє керівництво та місце надання послуг не перебувають у країні, в якій банк зареєстрований, і його робота не контролюється. А в Латвії діяльність таких банків заборонена.

З 2012 року естонський Versobank належить українській агропромисловій компанії UKRSELHOSPROM PCF LLC, в його правління входять Вадим Єрмолаєв і Станіслав Віленський. Згідно офіційному сайту банку Versobank AS має представництво в Києві та Дніпрі. Але! У переліку банків, з ліцензією НБУ такого немає. Таким чином, зрозуміло, що Versobank AS веде такий же «оболонковий» спосіб життя, як і в країнах Балтії. Тобто, відмиває гроші всіх бажаючих за частку.

До речі, зв'язки Єрмолаєва-Віленського помічали в тісних контактах з українською збройною мафією і наркосиндикатами. У пресі згадувався загальний офіс корпорації «Алеф і FIM Group» родини Калетників на Кайманових островах. Нагадаємо, що прізвище Ігоря Калетника неодноразово згадувалося в пресі, в контексті того, що саме він надавав преференції своїм партнерам Вадиму Альперіну, Ігорю Урбанскому та Миколі Рудьковському, компанії яких були задіяні в збройових схемах, у тому числі і нелегальних.

Спонсор окупаційної влади Криму

Виробництво і продаж алкоголю – теж частина бізнесу олігарха. Мова про дніпропетровське ПРАТ «Алеф-Віналь», одне з найбільших виробників вина і коньяку в Криму. Майже 50 млн. доларів щорічно приносить Єрмолаєву продаж товару ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» ТМ «Золота Амфора», «Вілла Крим», «Жан-Жак» і «Клінков», а також продукції виноробних підприємств «Бурлюк» і «Старокримський».

Російська анексія українського півострова для бізнесмена Єрмолаєва проблемою не стала. Оцінивши ситуацію, він визнав Крим російською територією і залишив компанію там працювати. Більш того, не дивлячись на заклики РНБО України, Єрмолаєв дав вказівку перереєструвати кримські компанії по російському законодавству. І вже в листопаді 2014 р. «Інспекція Федеральної Податкової служби Росії» зареєструвала всі три підприємства — ПАТ «Бурлюк», ПАТ «Старокримський» і ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» — як резидентів Росії.

Надалі, за дорученням Єрмолаєва «смотрящий» за бізнесом в Криму дніпровець Олег Логвінов налагодив ще більш тісні зв'язки з окупаційною владою. «Алеф-Віналь-Крим» домовився про масштабне фінансове співробітництво з «головним» нині на анексованому півострові РНКБ (Російський Національний Комерційний Банк). А саме — ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» росіяни відкрили кредитну лінію на суму 100 мільйонів рублів.

Нагадаємо, що український РНБО зарахував РНКБ до іноземних осіб, які створюють реальні загрози національній безпеці. Але, пану Єрмолаєву, видать, українська влада не указ.

До речі, поставлений Єрмолаєвим на чолі російського ТОВ «Алеф-Виналь-Крим» Олег Логвінов дуже тісно дружить з розшукуваним СБУ самопроголошеним «главою Республіки Крим» Сергієм Аксьоновим. І навіть отримав від нього в подарунок іменні годинники «за високі досягнення в галузі економічного розвитку Республіки Крим».

Після Революції гідності дніпровський олігарх «в тіні» Вадим Єрмолаєв зумів ухилитися від відповідальності за свої афери в часи режиму Януковича. Більше того, як ми бачимо, непогано себе почуває і зараз. Він продовжує придбання активів: в цьому році придбав компанію AC-Terra International Ltd, яка торгує в Україні сільгосптехнікою, а структури, з ним пов'язані, виграли тендери держпідприємства «Порт «Південний» на загальну суму 60 млн. гривень. Адже, насправді, Єрмолаєв повинен був піти під суд. Як мінімум, за ті порушення закону факти яких Ви прочитали в цій статті.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code