Газова пастка: як пострадянські країни позбуваються диктату Росії на ринку газу

Перегляди: 410

«Газпром» тріумфально відзвітував про успіхи на ринку Євросоюзу за 2016 рік: частка російського газу в європейському споживанні зросла до 34%. Однак на пострадянському просторі позиції російського газового монополіста слабшають: поставки в так звані країни ближнього зарубіжжя — держави СНД і Балтії — скоротилися на 16,5%, а за останні десять років — у два рази

B9ed5974c6ea1f552

Позиції «Газпрому» на пострадянському просторі слабшають

Втім, говорити «прощавай, газову зброє» поки що передчасно. Головний акціонер газової компанії — Росія — сприймає регіон як природну зону свого впливу і тому проводить тут енергетичну політику, що виходить за рамки економіки. При цьому експерти традиційно відзначають низьку енергоефективність пострадянських держав — їхні економіки споживають занадто багато нафти і газу щодо свого ВВП і тому потрапляють в повну залежність від постачальника палива. Не тільки енергетичну, а й політичну.

За минуле десятиліття незалежні країни зробили чимало для подолання диктату Москви на ринку газу. «Допомогли» газові війни і реальні військові конфлікти. Але і «Газпром» весь цей час нарощував присутність в сусідніх державах, беручи під контроль місцеві газотранспортні системи і одночасно маніпулюючи цінами на газ.

У проекті, що об'єднав зусилля журналістів, Молдови, України, Латвії, Литви, Естонії, Азербайджану, Вірменії та Грузії ми показуємо, як країни Східної Європи та Закавказзя намагаються вибратися з «газової пастки» і що з цього виходить.

УКРАЇНА

Зниження обсягу продажів «Газпрому» передусім пояснюється втратою України як покупця. Ще в 2011 році Україна була найбільшим імпортером російського газу, впевнено випереджаючи Німеччину, а в 2016 повністю відмовилася від придбання газу у «Газпрому».

«Газові війни» середини нульових але, головне, анексія Криму та збройний конфлікт на сході України, виявилися потужним стимулом і для самої України, і для Євросоюзу, — адже Україна, як і раніше, відіграє ключову роль в транзиті російського палива до Європи.

За підтримки країн ЄС Києву вдалося налагодити реверсні поставки газу з Заходу на Схід. При цьому фізично це, як і раніше, російський газ, так що боротьба далека від завершення.

ЛАТВІЯ, ЛИТВА, ЕСТОНІЯ

Російсько-українські і російсько-білоруські газові війни змусили Євросоюз задуматися про власну енергетичну безпеку. На вимогу (і за допомогою Брюсселя) країни Балтії зуміли провести лібералізацію газового ринку. Точніше, Латвії, яка поки що повністю залежить від поставок російського газу, це тільки належить зробити 2 квітня.

Крім того, міні-революцію в балтійській енергетиці здійснило будівництво СПГ-терміналу в Клайпеді.

Країни Балтії зуміли провести лібералізацію газового ринку, щоб зменшити залежність від поставок російського газу (на фото газопровод «Мінськ - Вільнюс - Каунас - Калінінград») Фото: Газпром

ГРУЗІЯ

Війна 2008-го року і загострення відносин між Росією і Грузією, яке їй передувало, дали необхідний стимул Тбілісі. З 2007-го року Грузія не закуповує газ у Росії, отримуючи лише відсоток за транзит до Вірменії. На допомогу Грузії тоді прийшов Азербайджан. Однак в 2016-му році «Газпром» зробив спробу повернутися на грузинський ринок, і це викликало шквал протестів у суспільстві деталі.

ВІРМЕНІЯ

Вірменії вийти з-під впливу Росії не вдалося, навіть незважаючи на наявність альтернативного постачальника — Ірану. Відносно дешевий газ країні життєво необхідний — настільки, що Вірменія не раз поступалася «Газпрому» своїми найважливішими енергетичними  об'єктами — такими як п'ятий енергоблок Разданської ГЕС, газопровід «Іран-Вірменія», часткою Вірменії в уже колишньому «АрмРосгазпромі», в результаті чого компанія була перейменована в «Газпром Армения».

МОЛДОВА

Молдова політично і економічно орієнтується на Брюссель, хоча  енергетично як і раніше повністю залежить від Москви. Спроби розв'язати вузол, щоправда, робляться: побудований трубопровід для постачань газу з Румунії, але в 2016-му році за нього Молдова так нічого і не отримала.

Источник hromadske.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code