ГФС под блоком. Кто возглавит таможню и налоговую

Перегляди: 215

Конкурсы на глав налоговой и таможенной службы блокируются. Кто в этом заинтересован, почему президент преждевременно называет имена победителей, и к чему это может привести.(укр)

40d40c3-prodan-danyliuk-690_690x426

Останні два роки скандали не полишають Державну фіскальну службу. Головне податково-митне відомство країни втратило за останній час уже двох керівників через порушені проти них справи.

Відсутність повноцінного керівника, невдалі спроби реформи ДФС та досі не ліквідована податкова міліція — усе це повинно залишитись в минулому після поділу відомства на податкову та митну служби, які очолять нові керівники.

В останні два тижні перед новим роком уряд ухвалив документи щодо реформи ДФС, а 20 березня — оголосив конкурс на голів нових служб.

Все йшло за наміченим за планом. До того моменту, поки конкурси не почали  активно блокувати, а прізвища майбутніх керівників — не стали називати ще до закінчення відбору.

Чи відбудеться розподіл ДФС, хто зацікавлений у зриві конкурсу, і що про конкурс думають самі учасники, пояснює ЕП.

У Мінфіна був план

Після відсторонення від виконання обов’язків керівника ДФС Романа Насірова в березні 2017 року відомство в статусі в.о. очолив Мирослав Продан, який був його керівником до вересня минулого року.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура запідозрила його у незаконному збагаченні, після чого Продан був вимушений написати заяву про звільнення за власним бажанням. 5 вересня Продан написав заяву про звільнення за власним бажанням.

Чиновник також обіцяв «обов’язково брати участь» у конкурсі на посаду нового керівництва ДФС, однак пізніше, ймовірно, передумав. Серед претендентів очолити податкову або митницю його не було. Зараз функції в.о. керівника ДФС виконує Олександр Власов.

У меморандумі співпраці України з МВФ — розділення ДФС на дві служби — один з головних маяків програми. Також, відповідно до документу, нові керівники повинні бути призначені до кінця квітня.

Передбачається, що протягом місяця керівники нових служб повинні були презентувати Мінфіну свої плани змін у підконтрольних їм відомствах.

В самому Мінфіні подальший розвиток подій бачили так: автоматично  після призначення нових керівників розпочнеться процедура ліквідації ДФС, і вони зареєструють нові юридичні особи — митну та податкову службу.

Після реєстрації юридичних осіб ліквідаційна комісія ДФС повинна перевести як мінімум 30% персоналу в новостворені відомства.

«Вони очікують, що на це знадобиться дес 1-1,5 місяця. Першим махом планувалось призначити  не 30%, а 70% працівників», — пояснює співрозмовник ЕП, знайомий з позицією міністерства.

А потім, за його словами, повинні розпочатися по суті — розподіл сервісної та природоохоронної функції, передача баз даних на аутсорсинг Мінфіну, вирішення питання разом з парламентом щодо долі податкової міліції.

Чому конкурс потрапив у скандал

У березні Кабінет міністрів оголосив конкурси на посади голів Державної податкової та Державної митної служб.

Конкурс складається з трьох стандартних етапів. На першому етапі — перевірки на знання законодавства та володіння іноземною мовою (англійською або французькою).

Другий етап — розв’язання ситуаційних завдань. Третій — співбесіда, яка включає в себе презентацію кандидатами матеріалів, що стосуються питань податкової чи митної політики.

У конкурсі на посаду голови Держмитслужби брали участь 6 кандидатів, на посаду голови податкової служби — п’ять. І  тут традиційно не обійшлось без скандалів та судових процесів.

Екс-керівник ДФС Роман Насіров першим оскаржив у суді рішення Кабінету міністрів про оголошення конкурсу на посади голів служб. Так, у грудні 2018 року Окружний адміністративний суд Києва поновив Романа Насірова на посаді голови ДФС, однак Кабмін подав апеляцію і рішення не набуло чинності.

Можливість його поновлення на посаді в уряді заперечували, а після рішення про розподіл ДФС джерела ЕП в уряді запевняли, що це взагалі неможливо. «Насіров хіба що може повернутися в орган, який ліквідується. І то, якщо буде відповідне судове рішення», — запевняв співрозмовник.

Пізніше суд відмовив Роману Насірову у призупинці конкурсів на голів податкової та митної служб.

Проте судовий позов надійшов не тільки від Насірова. Народний депутат від БПП Андрій Антонищак також подав до Київського окружного суду позов про визнання конкурсу незаконним.

«Найбільшу кількість балів набрав (на конкурсі — ЕП) пан Верланов (заступник міністра фінансів Сергій Верланов, який бере участь у конкурсі на посаду голови податкової служби — ЕП), у якого є конфлікт інтересів і відсутній відповідний стаж роботи. Ще місяць тому були відомі результати конкурсу», запевняв Антонищак у своєму дописі в Фейсбуці.

На думку нардепа, конкурс проводиться між першим і другим туром виборів президента, «щоб було менше шуму».

19 квітня Окружний адміністративний суд міста Києва задовольнив позов Антонищака, чим заблокував конкурс на очільника митниці.

Чому оскаржується конкурс?

Незадоволені процесом поточного відбору пояснюють свої дії так: переможці були визначені наперед, у Верланова як заступника міністра є юридичний конфлікт інтересів, і так само є політичне втручання з боку влади.

«Політичне втручання» пов’язують з публічною позицією міністра фінансів Оксани Маркарової та президента Петра Порошенко.

Раніше Петро Порошенко передчасно оголосив імена нових керівників митниці та податкової.

«Я дуже щасливий з приводу рішення конкурсної комісії, що на керівника (митниці — ЕП) призначила заступника міністра економіки пана Нефьодова,... а на позицію керівника Державної фіскальної служби (Державної податкової служби — ЕП) — людину, яка активно працювала над введенням автоматичного відшкодування ПДВ... зараз заступника міністра фінансів, молоду людину (Сергія Верланова —ЕП)», — сказав Порошенко в ефірі одного з телеканалів за п’ять днів до виборів.

Пізніше у президента уточнили, що ці кандидатури пройшли лише перший етап конкурсу і конкурс продовжується. Однак вже було пізно.

Один з учасників конкурсу сказав ЕП, що цією заявою «Порошенко визначив політичне забарвлення Нефьодова та Верланова, зарахував їх до своїх політичних соратників, і висловив їм свою підтримку»

«Із самого початку все складалося так, що виграють Нефьодов та Верланов. Потім міністр фінансів Оксана Маркарова також публічно підтримала своїх „трьох мушкетерів“ — Верланова, Нєфьодова та Пєтухова (нині заступник міністра юстиції України з питань європейської інтеграції — ЕП). Деякі інші учасники сприйняли подібні заяви як вибіркове ставлення», — зазначає співрозмовник ЕП.

У співрозмовників в уряді інша точка зору і вони впевнені, що за блокуванням конкурсу стоять інші мотиви.

Так, участь депутата Андрія Антонищака у зриві конкурсу вони пояснюють його зв’язком з львівським бізнесменом з кримінальними зв’язками Ігорем Кривецьким, більш відомим за прізвиськом «Пупс». Львівські ЗМІ раніше писали про те, що Кривецький замішаний у контрабандних поставках.

Додаткова причина — немає політичної доцільності в тому, щоб призначати керувати податковою та митницею представників чинного уряду, адже через кілька місяців він зміниться.

Конфлікт інтересів, який начебто є у Сергія Верланова, та передбачуваність переможців юридично обгрунтувала Асоціація платників податків у своєму листі на прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. Лист є в розпорядженні ЕП.

«Сергій Верланов є розробником умов конкурсу, оскільки очолює міжвідомчу робочу групу з розділення ДФС… В подальшому співбесіди з кандидатами проводитимуть учасники робочої групи, яких відбирав Верланов», — наголошується в листі. Також в Асоціації стверджують, що Кабмін некоректно сформулював конкурсні вимоги, щоб переможцями стали певні особи.

У Мінфіні ці аргументи спростовують.

«Кваліфікаційні вимоги до кандидатів на посаду голови державної податкової служби базуються на загальних вимогах, встановлених статтею 20 закону про держслужбу. Перевірку поданих документів на відповідність вимогам проводив спеціальний структурний підрозділ НАДС, який є незалежним компетентним органом», — відповіли ЕП у пресс-службі міністерства.

Також в міністерстві зазначили, що досвід роботи Верланова відповідає зазначеним кваліфікаційним вимогам конкурсу, зокрема, в частині досвіду роботи на керівних посадах у сфері державної податкової політики. Такий досвід він отримав під час роботи в юридичній компанії Sayenko Kharenko і консалтинговій компанії PwC, в тому числі, при роботі над проектами по реформуванню органів влади.

Відгуки про конкурс самих учасників

Дмитро Олексієнко (директор ТОВ «Стандарт-аудит», бере участь у конкурсі на посаду голови податкової служби — ЕП).

"До роботи комісії у мене зауважень немає. Процедурні етапи конкурсу відбуваються згідно Закону. Я готуюсь до співбесіди і планую презентувати свою позицію, свій план можливих якісних змін у державній податковій службі. Звісно, позови в суди про оскарження конкурсу, та заяви президента, в яких він відкрито висловлює підтримку певним кандидатам, викликають розчарування. Одна з причин, через яку конкурс може бути зірвано — це політичне втручання.

Максим Нефьодов (заступник міністра економічного розвитку і торгівлі, взято із соцмереж та переписки Нефьодова з автором — ЕП).

«Я знаю, чому намагаються зірвати конкурс. Через те ж саме, чому є купа позовів з метою визнати конкурс недійсним. Чесна людина на чолі митниці — це ж нечувано. Ви ж розумієте масштаб чорної каси на митниці та скільки груп впливу там є. Тому тінь на конкурс будуть кидати за будь-яку ціну…»

«Звісно, уряд буде оскаржувати рішення cуду про заборону рухатись далі. А по суті позову не знаю, коли буде розгляд. З усної критики автора позову депутата Андрія Антонищака я зрозумів, що на його думку, до конкурсу допустили когось, хто не має необхідних 7 років керівного стажу. Дивлячись на шорт-ліст фіналістів важко повірити, що це може бути правдою…»

Андрій Саварець (керівник громадської організації «Центр розвитку цифрової економіки», експерт Центру соціально-економічних досліджень CASE Україна, бере участь в конкурсі на посаду голови митниці — ЕП).

«Не хочу нікого звинувачувати, тому що всі кандидати так чи інакше стикаються з певним тиском. Сподіваюся, що апеляція скасує ухвалу суду про призупинення конкурсу та відбір продовжиться».

Сергій Верланов (заступник міністра фінансів  ЕП)

«Оскільки реформа ДФС — одна з найбільш очікуваних, то зацікавленими у зриві прозорого конкурсу на очільників державної митної служби та державної податкової служби можуть бути тільки ті особи, які не готові і не планують брати участі у реформах. Ті, хто, не зацікавлені у прозорості і відкритості, і причетні до незаконних оборудок і тому категорично не згодні зі змінами, які ліквідують для них можливість і надалі безкарно порушувати правила»

Що далі

Співрозмовники ЕП в уряді допускають, що найближчим часом можуть з’явитись ще кілька судових позовів про оскарження результатів конкурсу щодо податкової служби.

За законом про державну службу учасник конкурсу, який не пройшов конкурсний відбір, має право оскаржити рішення конкурсної комісії. Скарга на рішення конкурсної комісії подається протягом 10 днів з дня отримання письмового повідомлення про результати конкурсу. Саме в ці дні можливі нові судові спори.

«Один з законів фізики „сила дії дорівнює силі протидії“ працює і в реформуванні ДФС. Як тільки ми почали реально рухатися в реформуванні і робити конкретні кроки, включно з прозорим конкурсом, нас почали активно блокувати. Адмінсуд таки заборонив Комісії ухвалювати рішення по конкурсу на ДМС.

Ця тимчасова необґрунтована на нашу думку заборона, з якою ми будемо боротися, може затримати нас, але не зупинить», — так публічно відреагувала міністр фінансів Оксана Маркарова на рішення суду щодо зупинки конкурсу на відбір керівника митниці.

У розмові з ЕП Маркарова зазначила, що всі хто хотів взяти участь у конкурсі — знали про це і взяли в ньому участь. «Все відбувається під камери. На жаль, аншлагу серед кандидатів не було. Немає у нас сотні людей які подалися на конкурс. Зате дуже багато людей розказали про неправильні умови», — зазначила Маркарова.

За її словами, бізнес вимагає від Мінфіну реформу ДФС, але так само він вимагає, щоб в процесі проведення реформи не було ніяких ускладнень в поточній роботі.

«Саме тому ми вибрали підхід, який дозволяє державній фіскальній службі дій працювати весь час. Передбачається, що нові структури створюватимуться паралельно», — пояснила міністр.

У випадку зриву конкурсу ДФС працюватиме в штатному режимі до тих пір, поки конкурси не відбудуться і не буде створено нові структури.

Источник epravda

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code