Гонтарева відзвітувалась

Перегляди: 714

Голова НБУ Валерія Гонтарева провела підсумкову конференцію за 2015 рік

INSIDER вибрав найцікавіші моменти зі звіту глави Нацбанку.

Гнучке курсоутворення

Одним із ключових рішень НБУ в 2015 році було дотримання гнучкого курсоутворення та неповернення до фіксованого курсу гривні, вважає голова НБУ. За словами Гонтаревої, фіксований курс гривні до долара, який діяв в Україні попередні роки, призвів до тих дисбалансів, які сьогодні впливають на економіку та банківський сектор.

«За нього країна заплатила міжнародними резервами та зниженням довіри до держави, він призвів до дисбалансів в українській економіці», —  сказала вона.

Як відомо, на початку року НБУ відпустив курс гривні через практичну відсутність золотовалютних резервів. В результаті, відбулася сильна девальвація гривні, яка потягнула за собою ріст інфляції.

За прогнозами Гонтаревої, на кінець року інфляція становитиме 44%. В 2016 році її темпи сповільняться до 12%.

Стабілізувати курс вдалося за рахунок закручування адміністративних гайок да допомоги зовнішніх кредиторів.

На 2016 рік МВФ прогнозує курс гривні до долара на рівні 24,1. НБУ вважає реалістичним такий прогноз, однак відзначає, що під дією зовнішніх та внутрішніх факторів (падіння цін на сировину, девальвація валют сусідніх країн, закриття ринків Росії, ескалація конфлікту на сході) він може бути іншим.

Золото-валютні резерви

Кредити МВФ допомогли наповнити резерви валютою та стабілізувати курс гривні до долара. За рахунок кредитів Міжнародного валютного фонду та міжнародних кредиторів золотовалютні резерви зросли з початку року на 77% — до $13,3 млрд. В тому числі, НБУ придбав на міжбанківському ринку $1,6 млрд.

«Міжнародні резерви НБУ мали б зрости у 2015 році до $15-18 млрд. Але ці прогнози будувалися з урахуванням надходження в Україну третього та четвертого траншів за програмою МВФ, які у цьому році ми не отримали», — заявила очільник Нацбанку.

Як відомо, МВФ переніс третій та четвертий транш на 2016 рік через затримку запровадження податкової реформи.

Для прийняття рішення про виділення Україні траншів, МВФ повинен проаналізувати держбюджет-2016. Гонтарева сподівається, що збори ради директорів МВФ щодо виділення Україні чергового траншу відбудуться до кінця січня 2016 року. В 2016 році, за підрахунками НБУ, Україна може залучити майже $9 млрд міжнародних кредитів: $4,6 млрд – МВФ, $1,6 млрд – допомога Європейського союзу, ще $1 млрд — від випуску облігацій під держгарантії США та кредити на менші суми в міжнародних банків.

«Банкопад»

Паралельно НБУ займався очищенням банківського ринку. За два роки Нацбанк вивів з ринку 63 банки. В 2015 році ця цифра становила 33 банки. Фонд гарантування вкладів виплатив вкладникам банків, які були виведені з ринку в 2015 році, 64 млрд грн. Наразі фонд має в розпорядженні 9,4 млрд грн.

За словами Гонтаревої, півтора роки тому на банківському ринку була велика кількість фактично неплатоспроможних банків, «банків-зомбі», кептивних та схемних банків, які використовували різні схеми для виведення коштів з України.

«Масштаби таких схем оцінювались сотнями мільярдів гривень», — каже Гонтарєва.

Третина банків в системі мали непрозору структуру власності.

«У деяких банках ми знали реальних власників, проте вони ховались за „футбольними командами“. У багатьох випадках ми навіть не знали, хто насправді стоїть за банком», — зазначила глава НБУ.

Сьогодні, за її словами, структуру власності не розкрило ще сім банків. Якщо вони цього не зроблять, то будуть виведені з ринку.

«Одна з головних проблем банківської системи — значні обсяги кредитів, наданих пов’язаним особам, іншими словами – олігархічний банкінг. Будь-які проблеми підприємств власників зупиняють обслуговування кредитів та банк банкротує, а виплати депозитів громадян стають тягарем для бюджету країни», — заявила Гонтарева.

Сьогодні в неплатоспроможних банках знаходиться 45 млрд грн кредитів рефінансування, які їм надав Нацбанк. Матеріали по цим банкам передані правоохоронцям.

Загальний обсяг заборгованості за кредитами рефінансування становить 100 млрд грн.

«Крім того, обсяг претензій, поданих Фондом гарантування вкладів (до збанкрутілих банків), становить понад 2100 заяв, на суму близько 133 млрд грн. Із них 250 заяв на майже 100 млрд гривень, у яких фігурантами є власники та керівники банків», — заявила банкір.

«Ми створили об'єднану групу з представників правоохоронних органів для розслідування проваджень у фінансовому секторі. Ця група буде займатися справами керівників та власників банків, які підозрюються у доведенні банків до банкрутства. НБУ та Фондом гарантування вкладів зібрані й передані до органів всі матеріали з виведення активів», — заявила Гонтарева.

Скільки готівки на руках в українців

Разом з банками зменшився і обсяг гривні, який перебуває в готівковому обігу. За 11 місяців 2015 року на готівковому ринку країни знаходилося банкнот та монет на 294,1 млрд грн. Це на 11 млрд грн менше, ніж на початку року. За підрахунками НБУ, на одного мешканця України припадає 64 банкноти та 271 розмінні монети. Частка безготівкових платежів з використанням платіжних карток в 2015 році збільшилась до 31% від загального обсягу операцій.

В 2014 році обсяг готівки на ринку зріс на 43 млрд грн.

Оптимізація структури Нацбанку

Ще одним напрямком роботи НБУ балу оптимізація своєї структури. За два роки штат Нацбанку зменшився на 6,5 тис чоловік. Розпочата процедура ліквідації територіальних відділень. Непрофільні активи: телеканал БТБ та два універсистети були передані профільним міністерствам.

Плани Нацбанку на 2016 рік

За словами Гонтаревої, в 2016 році НБУ планує завершити очистку банківського сектору, затвердити плани докапіталізації першої двадцятки банків на початку року, завершити розкриття кінцевих власників банків у І кварталі, провести повну діагностику кредитів, які банки надали пов'язаним особам.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code