История дерибана фармацевтической отрасли Украины

Перегляди: 617

Фармацевтическую отрасль лихорадит. Несколько групп влияния борются за пост министра здравоохранения. И ведь есть за что бороться. Это многомиллиардный рынок с совершенно непрозрачным ценообразованием. Скандалы сотрясают эту сферу постоянно. Вспомним ситуацию с прививками от полиомиелита. А старая история с закупками Томифлю чего стоит?

На самом деле проблема родилась не сейчас.

SKELET-info получил копию документа за 2007 год. Это отчет рабочей группы Межведомственной комиссии по вопросам противодействия противоправному поглощению и захвату предприятий, в народе «Антирейдерская комиссия кабмина», по ситуации, которая сложилась в фармацевтической отрасли. В ней фигурируют все те же предприятия, которые и сейчас на слуху. Некоторые нынешние собственники как раз этих предприятий сейчас борются за контроль Минздрава. Предлагаем ее вашему вниманию.

К сожалению, на копии документа очень много приписок и замечаний, которые имеют конфиденциальный характер, поэтому мы приводим только сам текст, без фотокопий.

Голові Міжвідомчої комісії

з питань протидії протиправному

поглинанню та захопленню підприємств

Першому віце-прем’єр-міністру України

Азарову М.Я.

Щодо ситуації, яка склалася

 навколо підприємств фармацевтичної галузі

Шановний Миколо Яновичу!

На виконання Вашого доручення № 45168/2/1-07 від 05.11.2007 року повідомляю наступне. За час роботи Міжвідомчої комісії з питань протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств (надалі – Міжвідомча комісія) на її засіданнях було розглянуто ситуації навколо низки підприємств вітчизняної фармацевтичної галузі, а саме: ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» (надалі – ЗАТ «ФФ «Дарниця»), ВАТ «Дніпрофарм», Фармацевтичної корпорація «Херсонфарм».

Щодо ситуації, яка склалася навколо ВАТ „Дніпрофарм”, слід зазначити, що 27.02.2007 року до Міжвідомчої комісії надійшло звернення акціонерів ВАТ „Дніпрофарм” щодо протиправного („рейдерського”) захоплення товариства. На другому засіданні Міжвідомчої комісії відповідно до наданої інформації та документів було розглянуто ситуацію навколо зазначеного підприємства та встановлено ознаки „рейдерського” захоплення ВАТ „Дніпрофарм”. У зв’язку із вищевикладеним компетентним органам виконавчої влади надане відповідне доручення Кабінету Міністрів України (№ 14590/0/1-07  від 26.03.2007 року) забезпечити першочерговий розгляд даної конфліктної ситуації.

На четвертому засіданні члени Міжвідомчої комісії дійшли згоди про те, що „рейдерська” атака на ВАТ „Дніпрофарм” та ТОВ „ФАІН” триває, вжиті Міжвідомчою комісією заходи не призвели до розв’язання конфліктної ситуації навколо Підприємства. Причиною продовження конфлікту навколо ВАТ „Дніпрофарм” та ТОВ „ФАІН” є невжиття компетентними органами усіх рекомендованих заходів. У зв’язку із зазначеним Генеральній прокуратурі України, Міністерству внутрішніх справ України, Службі безпеки України, Міністерству юстиції України було надане відповідне доручення Кабінету Міністрів України № 26799/0/1-07 від 18.06.2007 року.

В якості заходів реагування Міністерством юстиції України до відповідних кваліфікаційних комісій суддів  в травні-липні 2007 року внесено подання щодо ініціювання питання про дисциплінарну відповідальність судді Господарського суду Дніпропетровської області Панни С.П. та суддів Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Леонова А.А. та Васіної Л.А. Крім того, за наявною інформацією, Генеральною Прокуратурою України до Вищої ради юстиції внесено подання щодо звільнення судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Антонюка О.А., який розглядаючи позов Максименкової Н.І. до ВАТ „Дніпрофарм” вжив заходи по забезпеченню позову, які не передбачені цивільним процесуальним законодавством.

Службою безпеки України проведено перевірку інформації щодо участі громадянина Ковтушенко О.О. у протиправному захопленні ВАТ „Дніпрофарм” та повідомлено Заступника Голови Міжвідомчої комісії            Балюка А.І. листом вих. №  8/1-6237 від 02.07.2007 року про наступне. У жовтні 2005 року Управлінням СБУ України в Дніпропетровській області проводилась перевірка скарги щодо викрадення 29.10.2005 року громадянина України Хрустальова О.Г. (на той час — директора ВАТ „Дніпрофарм”), за результатами якої отримані дані щодо можливості причетності до зазначеного факту громадянина Ковтушенка О.О.

01.11.2005 року за фактом захоплення Хрустальова О.Г. невідомими особами прокуратурою Жовтневого району м. Дніпропетровська порушена кримінальна справа № 63059065 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 146 КК України. У ході розслідування справи по відношенню до Ковтушенко О.О. було обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Крім того, в листі вих. №  8/1-6237 від 02.07.2007 року Заступник Голови Служби безпеки України  О. Скляр зазначає, що зібрані дані свідчать про те, що для унеможливлення повернення керівника підприємства та звільнення його самого з посади генерального директора, Ковтушенко О.О. організував викрадення Хрустальова О.Г.

Враховуючи вищевикладене, на виконання протокольного доручення  Кабінету Міністрів України вих. №  26799/0/1-07 від 18.06.2007р., Заступником Голови Міжвідомчої комісії Балюком А.І. було направлено до Генеральної прокуратури України  відповідного листа (вих. № 05/16537 від 28.09.2007 року) в якому запропоновано здійснити перевірку фактів, встановлених Службою безпеки України щодо організації Ковтушенко О.О. викрадення Хрустальова О.Г.

Листом вих. № 06/2-12652-05 від 30.10.2007 року Заступник Генерального прокурора України М. Голомша повідомив заступника Голови Міжвідомчої комісії Балюка А.І. про те, що за результатом перевірки законності закриття кримінальної справи за обвинуваченням Ковтушенко О.О. у викраденні Хрустальова О.Г. 26.10.2007 року Генеральною прокуратурою України постанову про закриття кримінальної справи скасовано як незаконну та необґрунтовану. З метою об’єктивності, повноти та всебічності розслідування справу направлено до прокуратури Запорізької області для організації подальшого досудового слідства та об’єднання в одне провадження із кримінальною справою, порушеною стосовно службових осіб ВАТ „Дніпрофарм”. Хід розслідування кримінальної справи контролюється Генеральною прокуратурою України.

За період з липня по листопад 2007 року до аналітичної групи Міжвідомчої комісії звернення та/або скарги з приводу ситуації, яка склалася навколо даного акціонерного товариства, не надходили.

На підставі вищевикладеного, пропонуємо в разі встановлення органами прокуратури складу злочину в діях Ковтушенко О.О. та/або інших осіб щодо протиправного захоплення товариства, винести узгоджені із Генеральною прокуратурою України пропозиції на засідання Міжвідомчої комісії.

Щодо Фармацевтичної корпорація «Херсонфарм» повідомляю наступне. Ситуація, яка склалася навколо ЗАТ „Херсонфарм”, розглядалася на п’ятому засіданні Міжвідомчої комісії. Підставою для включення ситуації навколо Фармацевтичної корпорації «Херсонфарм» (далі – ФК «Херсонфарм») до порядку денного п’ятого засідання Міжвідомчої комісії стало звернення народного депутата України М. Мельничука, у якому повідомляється про неправомірні, з точки зору заявника, дії керівництва обласного комунального підприємства «Херсоноблформація».

19.03.2004р. Херсонською обласною радою було прийнято рішенням №270 «Про створення обласного комунального фармацевтичного підприємства «Херсоноблформація». Відповідно до п. 1 вказаного рішення 29 аптек, що розташовані на території м. Херсона та Херсонської області, було реорганізовано шляхом їх злиття, та утворено на їх базі обласне комунальне підприємство «Херсоноблформація».

Міністерство внутрішніх справ України не вбачає підстав для вжиття у даній ситуації заходів у межах компетенції та повідомило Міжвідомчу комісію про таке.  Розпорядженням голови Херсонської обласної ради від 27.02.2007р. №25 затверджено новий склад ліквідаційних комісій юридичних осіб – комунальних аптек, за кожною аптекою закріплено окремий склад Комісії. До їх складу увійшли представники трудових колективів комунальних аптек, що реорганізуються шляхом приєднання до фармацевтичного підприємства «Херсоноблформація», комісіями затверджені графіки реорганізації комунальних аптек.

За результатом розгляду ситуації навколо ФК «Херсонфарм» , Міжвідомча комісія прийшла до висновку про те, що у ситуації навколо підприємства,  ознак протиправного захоплення підприємства не вбачається та рекомендувала Фонду державного майна України та Міністерству охорони здоров’я України розглянути питання щодо визначення форми власності районних та міських аптек, що входять до складу ФК «Херсонфарм» (доручення Кабінету Міністрів України № 32621/0/1-07 від 25.07.2007 р.).

На підставі вищевикладеного, пропонуємо залишити це питання на контролі Фонду державного майна України та Міністерства охорони здоров’я України.

Щодо ЗАТ „Фармацевтична фірма „Дарниця” повідомляю наступне. Підставою для включення до порядку денного шостого засідання Міжвідомчої комісії питання щодо ситуації, яка склалась навколо ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця» (далі – ЗАТ «ФФ «Дарниця»), стало звернення Асоціації фармацевтичних виробників України щодо «рейдерської» атаки на підприємства фармацевтичної галузі України, а також численні звернення самого акціонерного товариства та його реєстратора – ЗАТ «Фармреєстр».

На даному засіданні члени Міжвідомчої комісії дійшли висновку про те, що у ситуації навколо ЗАТ «ФФ «Дарниця» вбачаються ознаки підготовки до протиправного («рейдерського») захоплення акціонерного товариства, у зв’язку з чим, Міністерству юстиції України, Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку, Генеральній прокуратурі України, Службі безпеки України надано доручення Кабінету Міністрів України № 47980/0/1-07 р. від 16.11.2007 року щодо вжиття відповідних заходів реагування. Зокрема, Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі — ДКЦПФР) було доручено провести перевірку дотримання ТОВ «Депозит» законодавства на ринку цінних паперів з метою встановлення підстав ведення вказаним товариством реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «ФФ «Дарниця» та у випадку виявлення порушень законодавства — вжити передбачених законодавством про цінні папери заходів, а саме: зупинити дію відповідної ліцензії ТОВ «Депозит» та винести розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери шляхом повернення документів системи реєстру реєстратору від ТОВ «Депозит» до ЗАТ „Фармреєстр”.

На виконання доручення Кабінету Міністрів України № 47980/0/1-07 від 16.11.2007 року Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку 21 листопада 2007 року прийнято Рішення № 2148 «Щодо розгляду звернень ЗАТ «ФФ» Дарниця»…», яким встановлено, що реєстратор ТОВ «Депозит» не має підстав, передбачених законодавством про цінні папери, для ведення системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «ФФ «Дарниця» та надано доручення відповідному структурному підрозділу ДКЦПФР порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ТОВ «Депозит» (м. Дніпропетровськ) за фактом неправомірного прийняття документів системи реєстру власників іменних цінних паперів ЗАТ «ФФ «Дарниця».

З метою розв’язання ситуації навколо ЗАТ „ФФ „Дарниця” також доручено:

1) Міністерству юстиції України перевірити всі вищевказані судові рішення на предмет наявності підстав для притягнення суддів, які їх постановили, до дисциплінарної відповідальності. Інформацію за результатами перевірки направити Голові Міжвідомчої комісії;

2)  Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України — перевірити дотримання вимог законодавства під час відкриття виконавчого провадження та здійснення виконавчих дій, спрямованих на виконання у примусовому порядку усіх вищезазначених судових рішень. Інформацію за результатами перевірки направити Голові Міжвідомчої комісії.

Крім того, Генеральному прокурору України було запропоновано взяти на особистий контроль ситуацію навколо ЗАТ „ФФ „Дарниця”, зокрема, провадження досудового слідства у порушених стосовно ситуації навколо ЗАТ „ФФ „Дарниця” кримінальних справах (№ 02-12052 та ін.). Службі безпеки України запропоновано перевірити доводи  ЗАТ „ФФ „Дарниця” про наявність спланованих та узгоджених дії організованого злочинного угрупування щодо протиправного захоплення ЗАТ „ФФ „Дарниця” (доручення Кабінету Міністрів України № 47980/0/1-07 від 16.11.2007 року).

Додатково повідомляємо, що до ДКЦПФР надійшла ухвала колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області від 12 листопада 2007 року, відповідно до якої, розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Нікітіної О.М., ЗАТ «Фармреєстр», ЗАТ «ФФ «Дарниця» на ухвалу Соснівського  районного суду м. Черкас від 14 вересня 2007 року по справ за позовом Трубочкіної Надії Миколаївни до ЗАТ «Фармреєстр», Волянського М.Ю.,  ЗАТ «ФФ «Дарниця», Комісії про передачу реєстру та визнання недійсним договору, суд ухвалив закрити провадження у справі з тих підстав, що позовна заява Трубочкіної Надії Миколаївни до Соснівського районного суду м. Черкас не подавалась і судове провадження не існувало.

На підставі вищевикладеного пропонуємо залишити ситуацію, яка склалася навколо ЗАТ „ФФ „Дарниця”, на особливому контролі Міжвідомчої комісії до вжиття компетентними органами державної влади заходів щодо упередження „рейдерського” захоплення акціонерного товариства згідно з дорученням Кабінету Міністрів України № 47980/0/1-07 від 16.11.2007 року.

Щодо ситуації, яка склалася навколо ТОВ „Одеське виробниче хіміко-фармацевтичне підприємство „Біостимулятор”.  29.03.2007 року Кабінетом Міністрів України було надано доручення Міністерству внутрішніх справ, Міністерству юстиції України, Фонду державного майна України, Службі безпеки України, Одеській облдержадміністрації опрацювати відповідно до компетенції звернення членів трудового колективу ТОВ „Біостимулятор” та уразі необхідності внести пропозиції. За результатом розгляду Міністерству внутрішніх справ необхідно було надати відповідь авторам звернення та поінформувати Кабінет Міністрів України.

Крім того, до Кабінету Міністрів України надходило звернення Голови Центральної Ради профспілки працівників хімічних та нафтохімічних галузей промисловості України Мойсюка В.С. щодо необхідності вжиття рішучих кроків щодо боротьби із „рейдерством”. В згаданому зверненні, зокрема, зазначається, що до профспілки звернулися члени трудового колективу              ЗАТ „Науково-виробничий центр” „Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод„ з проханням захистити підприємство від „рейдерських” атак невідомих структур.  В той же час, в зазначеному зверненні відсутні будь-які дані та документи на підтвердження факту протиправного захоплення ЗАТ „Науково-виробничий центр” „Борщагівський хіміко-фармацевтичний завод”. Безпосередньо до аналітичної групи Міжвідомчої комісії звернення та/або матеріали з приводу „рейдерського” захоплення зазначеного підприємства не надходили.

Для надання додаткової та уточнюючої інформації з питань, викладених в листі, прибуду до Вас в установлений Вашим Секретаріатом час.

З повагою,

Секретар Міжвідомчої комісії,

член Державної комісії з цінних

паперів та фондового ринку                                                            В. Петренко

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code