Контрабандний бізнес СБУ або куди зникають докази?

Перегляди: 462

На нещодавній зустрічі з бізнесом прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що в країні склалася парадоксальна ситуація, коли контрабанду та інші тіньові схеми на митниці покривають представники правоохоронних органів
Не будемо вдаватися в подробиці наскільки вагомі аргументи є у прем'єра для подібних заяв, зазначимо лише, що питання діяльності митниці стоять у його порядку денному далеко не на останньому місці.

Одним з перших кроків Володимира Борисовича на посаді керівника КМ стосовно діяльності ДФС стала заміна керівного складу двох профільних департаментів: митної вартості та контрабанди. Якщо попередній керівник департаменту по боротьбі з контрабандою Ігор Рєзник (призначенець з Харкова і ставленик бізнесмена Володимира Скоробогача, фінансиста харківського «Оплоту» і особистого друга вже покійного Жиліна) всі зусилля підрозділу направляв виключно для збагачення себе і покровителів-сепаратистів, то з приходом з СБУ Дмитра Горячева пріоритети його діяльності стали змінюватися у протилежному напрямку.

Цікавою стала та обставина, що крім «недоговороздатності» департаменту у питаннях взаємин з шахраями, які роками заюмаються контрабандою, тепер стало складніше «заробляти» і силовикам, також жірующім на ненаповненні бюджету. Одним із найяскравіших «плювків» в обличчя «кураторів з питань корупції» варто виділити факт захід борцями з контрабандою митниці діяльності добре налагодженого силовиками і тривалий час працює каналу контрабанди тютюнових виробів.

Зокрема, співробітниками митниці була отримана інформація про спробу ввезення в Україну значної партії сигарет без сплати обов'язкових платежів. Сигарети повинні були прибути до Одеси поромом з Грузії нібито транзитом в Молдову, проте за оперативною інформацією, доставляти їх до країни призначення не планувалося. Використовуючи особисті оперативні можливості в митниці Республіки Молдова, було встановлено, що молдавське підприємство «LTD SENEGI MD 4001», нібито одержувач вантажу, в держреєстрі країни не значиться взагалі. З метою припинення зазначеної контрабанди в Південну Пальміру під іншим приводом була направлена група з числа співробітників департаменту. Наскільки нам відомо, про дану інформацію і плановану операцію був проінформований особисто тільки прем'єр і її деталі в цілях уникнення витоку містилися в секреті від більшості співробітників департаменту (в т. ч. і виїзної групи), і навіть від керівництва ДФС.

24.08.2016 р. в Іллічівський морський порт на поромі «VILNIUS SEAWAYS» прибувають дев'ять вантажних автомобілів з причепами з партією сигарет загальною вагою 218.1 тонн. Машини заїжджають на територію порту, але подавати на них транзитні декларації для митного оформлення ніхто не поспішає. Можемо уявити собі напругу працівників виїзної групи і їх керівників в Києві, тому що не кожен день доводиться мати справу з контрабандою на десятки мільйонів доларів США. Разом з тим, бувалі одеські митники за спиною хіхікають в передчутті подальших подій і натякають, що за їх підозрою за цигарками стоять серйозні люди з Києва». Сума необхідних платежів такої партії вантажу становить понад 130 млн. грн...

Враховуючи ціну питання і можливу «вагу» покровителів, про вантаж, що прибув також був проінформований лідер депутатської групи «Депутатський контроль» Максим Поляков, який терміново прибув до Одеси.

Однак інтрига не затягнулася, тому що вже на наступний ранок в порту з'явилася ціла група співробітників Центрального апарату СБУ з числа слідчих і оперативників Главку «К» на чолі зі слідчим Ю. Дячуком. Зазначені особи пред'являють прикордонникам ухвалу судді Шевченківського суду м. Києва Н.Рибака, згідно якої весь вантаж сигарет підлягає негайному вилученню в якості нібито речового доказу по кримінальній справі №22016000000000224 від 15.06.2016 р. за підозрою громадянина Сурманідзе Н.А.

Найцікавіше, що співробітники СБУ намагаються забрати вантаж в обхід необхідних митних процедур, незважаючи на ту обставину, що з моменту вивантаження на територію України він перебуває під митним контролем. На зауваження співробітників департаменту по боротьбі з контрабандою про необхідність проведення таких процедур – Дячук посилається на свою процесуальну незалежність, таємницю слідства, сипле погрозами і намагається терміново забрати машини з «речовим доказом» на Київ. Пиху слідчого вдається збити лише народному депутату Полякову, що прибув у порт, який разом зі своїм помічником Д. Дубинським проводить короткий курс лекцій про окремих статтях Митного кодексу України.

Весь день керівництво ДФС в особі М. Продана проводить переговори з керманичами СБ України, наполягаючи на проведенні огляду вантажу митниками, в результаті чого вдалося таки провести необхідні процедури, після чого співробітники СБ України везуть «речдоки» на Київ.

Нам не відомо, що за кримінальну справу «розслідують» в слідчому управлінні СБУ і чи є взагалі в природі громадянин Сурманідзе, але вилучені автомобілі, в яких були сигарети, вже через два дні каталися з вантажами через кордон України.

Подальше дослідження зазначеного питання показує, що працівники з завидною постійністю протягом як мінімум двох років «вилучають речдоки» у вигляді сигарет. Раніше, в березні ц. р. слідчим слідчого управління СБУ Я. Цурканом було «вилучено» п'ять вантажівок з сигаретами за рішенням судді того ж Шевченківського суду О. Голуба по кримінальному провадженню №220150700000000015 щодо «групи невстановлених осіб».
У травні ц. р. таке «вилучення» двох одиниць вантажу в порту Одеси проводилося слідчим підрозділом УСБУ в Одеській області за рішенням Приморського суду м. Одеса.

Масштаби «вилучення речових доказів» вражають навіть найміцніші голови, так наприклад, за оцінками присвячених в даному питанні прикордонників, в 2015 році з портів Одеського регіону органами СБУ подібним чином було вивезено 174 одиниці (автомобілі та контейнери) вантажу. Таким чином, в Україну ввезено тютюнові вироби в обхід митниці, що дало можливість уникнути обов'язкових платежів на суму близько 2 000 000 000 (два мільярди) гривень.

Подальша доля цих сигарет нам не відома, але за оперативною інформацією, значна їх частина продовжила свій шлях в країни Європи через пункти пропуску Закарпатськой (пункт пропуску «Дяково-Халмеу» митного поста «Дяково») і Черновецькой митниць (пункт пропуску «Порубне-Сірет» митного поста «Вадул-Сірет»).

Цікава також та обставина, що у всіх випадках «припинення незаконної діяльності» «невстановлених осіб» та інших сурманидзев дуже точно вказуються автомобілі, на яких ввозяться предмети контрабанди» і вони в усіх випадках є власністю лише двох власників: ФОП Осовський Я. М. (код 2359913933) та ПП «Інтертранс» (код 37645514). Причому, деякі машини арештовувалися не один раз.

Таким чином, вже перші кроки нового керівництва департаменту по боротьбі з контрабандою розкрили механізм діяльності добре налагодженої схеми контрабанди тютюнових виробів симбіозу ділків від бізнесу та правоохоронців. І якщо лідером перше, за нашою інформацією, є якийсь одесит Усинов (колишній працівник УБОЗ, засуджений і відбув у місцях не настільки віддалених), то з іншого боку ми маємо справу з певною групою суддів, співробітників СБУ та ГПУ і напевно ДФС, причому підтримуваних вищим керівництвом відомств, бо схема працює тривалий час. Сума прибутків зазначених осіб вимірюється сотнями мільйонів Євро.

І це в країні, де йде війна, і народ знімає з себе останню сорочку для потреб армії.

Контрабандный бизнес СБУ или куда пропадают вещдоки?

 

Контрабандный бизнес СБУ или куда пропадают вещдоки?

Источник: ОРД

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code