Корупція в держорганах стала прихованою, хабарі зросли в 2 рази — Чумак

Перегляди: 597

Підприємці стверджують, що корупція в країні не тільки не ослабла, але і зростає

При цьому експерти відзначають, що корупціонери стали використовувати нові схеми, а розміри хабарів збільшилися у зв'язку із зростанням курсу валют.

Близько третини українських бізнесменів вважають, що корупції в країні стало більше. Ще половина підприємців не помітили жодних позитивних змін у цій сфері. Про це говорять результати спільного дослідження ряду компаній: організації «Transparency International», GfK Ukraine і «ПриватБанку».

Про те, чому підприємці скаржаться на зростання корупції, в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив президент Асоціаціі приватних роботодавців Олександр Чумак.

За останній рік в Україні рівень корупції зріс або знизився?

— Рівень корупції однозначно виріс, просто він перетік трохи в іншу площину. Корупція у нас тепер з'явилася прихована — отримання дозволів тепер супроводжується послугами. При цьому такі послуги можуть надаватися офіційно іншими приватними підприємцями, або іншими структурами, які за фактом є афілійованими з державними органами. І таких фактів дуже багато. У зв'язку зі зміною курсу валюти корупційні складові також підросли. Не в 2,5 рази, як курс долара, але в 1,5-2 рази подекуди виросли. Говорити про те, що корупція знизилася, не доводиться.

Ви можете навести приклад прихованої корупції?

— Дуже простий приклад: реєстрація майнових прав на нерухоме майно. Для цього потрібно заповнити пакет документів, щоб отримати право зареєструвати, наприклад, земельну ділянку або нерухомість. При цьому, коли ви робите це у держреєстратора, ви можете робити це три, чотири, п'ять, сім разів, і підприємцю дають відмову за фактом неправильного заповнення документів: або не той шрифт, або не там поставив кому, або не тим кольором ручки. При цьому, коли підприємець запитує, що йому робити, то держреєстратор пропонує перейти через дорогу, там є контора, яка допоможе заповнити документи. У 2013 році вартість таких послуг коливалася в межах 150-1500 доларів — і це тільки саме заповнення документів.

Які ще сфери залишилися найбільш корумпованими?

— Все, що пов'язано зі сферою отримання дозволів у сфері екології. Це було і залишається однією з найкорумпованіших областей. Де стало однозначно легко — це реєстрація та закриття бізнесу. Тут однозначно можна сказати, що зараз це можна зробити дуже швидко, причому навіть поштою, не стикаючись з самим реєстратором. Процес закриття — я сам пробував це на початку року — всього п'ять днів.

Електронні сервіси спрощують життя підприємців?

— Однозначно спрощують, але вони ще не так поширені, як здається. Деякі підприємці просто не знають, що ними можна користуватися, але якщо ми опускаємося на рівень міської влади, то тут велике поле для корупції. Наприклад, у Харкові 70 комунальних підприємств, і це дуже закриті, суворо закоррумпірованние структури. Подивитися, куди витрачаються ці гроші, неможливо. Адміністративних послуг близько 400, і це теж сфера досить непрозора, а адже щось можна віддати бізнесу на аутсорсинг, щось держава може взагалі вивести в електронну сферу. Контакт підприємців з чиновниками повинен бути мінімальним або взагалі відсутнім.

Раніше в ефірі радіостанції Голос Столиці голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що Петро Порошенко ініціює скасування застави для корупціонерів тільки на словах.

При цьому юрист, партнер юридичної компанії Jurimex Богдан Шаповал вважає, що необхідно внести зміни до КПК про внесення застави, але повністю скасовувати її не варто.

newsradio.com.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code