Країни перехідного періоду 2017: Оманлива обіцянка популізму

Перегляди: 654

Перемоги популістів у Великобританії та Сполучених Штатах Америки сколихнули світовий порядок, встановлений після завершення Холодної Війни, та посилили страх нестабільності в Європі та Євразії – про це йдеться в доповіді «Країни перехідного періоду 2017», 22-ого щорічного звіту Freedom House про стан демократії в країнах Центральної та Східної Європи, Балкан та Євразії

Screenshot_58

«Брекзіт» та нова адміністрація в Сполучених Штатах підбурили анти-демократичних популістів в країнах Центральної та Східної Європи, а також на Балканах»,

– говорить Нейт Шенккан, Директор проекту «Країни перехідного періоду».

«Критична маса лідерів в регіоні відкрито відкидають ідеї ліберальної демократії. У більшості випадків популізм поєднується з грубим етнічним націоналізмом, що, у свою чергу, загрожує миру в Європі».

«Лідери та пересічні громадяни повинні протистояти прямій загрозі демократії та висловлюватися на користь її основних принципів: різноманітність точок зору та ідентичностей, обмеження волі більшості, та підзвітність виконавчої гілки влади»,

– ствержує п. Шенккан.

Країни перехідного періоду: Ключові результати

У 2017 демократичні показники більш ніж у половині з 29 країн зі звіту, – у 18 країнах, –зменшилися. Це друге найбільше зниження за всю історію проведення дослідження, майже таке ж, як спад після глобальної фінансової кризи 2008 року.

Вперше за всю історію існування проекту «Країни перехідного періоду» консолідованих авторитарних режимів більше, ніж консолідованих демократій.

Угорщина на цей момент має найнижчий рейтинг з країн Центральної Європи. Показник Польщі досяг найнижчої позначки згідно з дослідженням; він є набагато нижчим порівняно з 2005—2007 роками, коли партія Право і справедливість так само була при владі. У цих країнах лідери-популісти атакували конституційні суди, підривали принципи стримувань і противаг та перетворили суспільні ЗМІ в інструмент пропаганди. «Віктор Орбан в Угорщині та Ярослав Качинський в Польші відкрито висміюють ідею незалежних інститутів та обмеження влади більшості, чого вимагає демократія», – вказує п. Шенккан. «Немає важливішого плацдарму для захисту демократії, аніж Центральна Європа».

В Євразії Киргизстан знову потрапив до категорії країн з консолідованим авторитарним режимом; раніше країна вийшла з цієї категорії після конкурентних парламентських виборів у 2011 році. Після повернення Киргизстану до цієї категорії лише Молдова, Україна, Вірменія та Грузія залишилися єдиними не-балтійськими країнами, що входили до складу Радянського союзу, які не є країнами з консолідованих авторитарним режимом. «Повернення Киргизстану до авторитаризму демонструє помилковість сприйняття революції 2010 року», – стверджує п. Шенккан. «На жаль, президент Алмазбек Атамбаєв схильний повторювати помилки своїх попередників».

Позитивними прикладами в доповіді «Країни перехідного періоду 2017» були Україна, Румунія та Косово. Україна та Косово дещо просунулися завдяки структурним реформам, хоча на цей момент вони стикаються зі значними викликами поглибленню трансформації, що може призвести до нівелювання їх прогресу. За рахунок покращення ситуації цього року, Косово змогла просунутись з категорії країн з напів-консолідованим авторитарним режимом до нової категорії – перехідних країн/ країн з гібридним режимом. В Румунії теперішній уряд зміг вирішити декілька важливих питань, зокрема проблеми, що пов’язані з електоральним процесом під час попередніх виборів.

Центральна та Східна Європа

«Немає іншого більш важливого плацдарму для захисту демократії, аніж Центральна Європа».

У країнах Центральної та Східної Європи відбулося найбільше зниження середньозважених показників демократії з часів економічної кризи 2008 року.

Показники в категорії «Громадяньске суспільство» зменшилися в пяти країнах регіону, оскільки екстремістські організації, що відстоюють не-ліберальні цінності, здобули значної популярності та підтримки. Середньозважений показник в категорії «Громадянське суспільство» є найнижчий за всю історію існування проекту «Країни перехідного періоду».

Погіршення демократії в Угорщині прискорилося, а показник цієї країни натепер – найгірший в регіоні Центральної Європи. Показник Польщі досяг найнижчої відмітки згідно дослідження; він є набагато нижчим порівняно з 2005—2007 роками, коли партія Право і справедливість так само була при владі.

Мігрант стоїть в покинутому вагоні поїзда, що використовується в якості імпровізованого притулку поблизу Белграда, головної залізничної станції Сербії. Андрій Ісакович / AFP / Getty Images.

Балкани

«Послаблення британських та американських зобов’язань підтримувати європейську інтеграцію сприяє тому, що націоналісти починають боротися одні з одними в перегонах до влади».

На Балканах демократичні показники чотирьох країн зменшилися, у той час як двох – покращилися; така ситуація відображає загальну тенденцію поступового погіршення якості управління.

Спад очолює Македонія, показник якої натепер наближається до низової позначки 2001 року, коли в цій країні був насильницький етнічний конфлікт.

Незважаючи на прогрес переговорів щодо європейської інтеграції, демократичний показник Сербії досяг найнижчої позначки з 2003 року.

У Косово відбулися позитивні зміни в трьох категоріях, а також зареєстрована зміна статусу: з категорії країн з напів-консолідованим авторитарним режимом до нової категорії – перехідних країн/ країн з гібридним режимом. «Починаючи з найнижчої точки серед інших на Балканах, протягом наступних десятиліть Косово просунулося до консолідованої державності та побудови своїх інститутів», — говорить п. Шенккан. «Але починається найважчий період, адже відтепер уряд країни та політичні партії повинні посилити підзвітність, боротися з корупцію та приймати складні політичні рішення щодо таких питань, як репрезентація меншин та вибір в бік європейської інтеграції».

Євразія

«Президент Киргизстану Альмазбек Атамбаєв схильний повторювати помилки своїх попередників придушуючи опозицію та медіа».

Киргизстан знову потрапив в категорію країн з консолідованим авторитарним режимом; до цього з цієї категорії країна вийшли після конкурентних парламентських виборів у 2011 році. З 12 країн Євразії лише 4 – не з консолідованим авторитарним режимом: Україна, Молдова, Грузія та Вірменія.

Показники рівня корупції зменшилися у 5 з 12 країн в регіоні в цьому році; три країни досягли найнижчої можливої відмітки: Азербайджан, Туркменістан та Узбекистан.

Дві країни покращили загальний показник – Україна та Білорусь. У той час, як в Україні поліпшилася ситуація з незалежністю судової гілки влади, корупцією та місцевої владою, показник активності громадянського суспільства зменшився за рахунок зростаючого впливу екстремістських груп. «Ситуація в Україні продовжує покращуватися у 2016 року, але з’являються загрозливі сигнали, які можуть посприяти згортанню реформ, адже старі еліти протидіють встановленню підзвітної держави», — вказує п. Шенккан. «Міжнародні партнери України повинні продовжувати застосовувати підхід «жорсткої любові» [надавати підтримку різного типу лише після здійснення українською стороною кроків на шляху до демократизації і впровадження реформ], як і попередні три роки».

Для того, щоб отримати доступ до ключових висновків дослідження – дивіться звіт за посиланням: www.nationsintransit.org

Источник facebook

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code