Кредити на «тітушок». Як «Сім'я» Януковича фінансувала Антимайдан

Перегляди: 641
Як через банки «Сім'ї» відмивали гроші для бійців “Антимайдану”

Еспресо.TV продовжує серію публікацій про зв'язок парамілітарних угруповань Антимайдану та членів “Сім'ї” Януковича. Про те, хто і як озброював “тітушок”, можна прочитати в матеріалі «Як готували другий розстріл Майдану».

Цього разу ми вирішили розібратися, як була вибудована піраміда фінансування бійців Антимайдану, про які суми іде мова і де ці гроші зараз.

Генпрокуратура на своїх брифінгах перед другою річницею Революції Гідності лише мимохідь згадала про розслідування економічних злочинів часів Майдану.

Але саме ці злочини напряму пов'язані з діяльністю так званих «тітушок». Досі без відповіді залишається питання, хто ж конкретно їх фінансував і на якому етапі знаходиться розслідування цих справ.

«Сімейний» бізнес

Матеріали, які стосуються відповідного кримінального провадження, можна знайти у єдиному реєстрі судових рішень. Це розслідування об’єднує різні епізоди протидії “тітушок” протестним акціям. Зокрема, йдеться про фінансування парамілітарних угруповань Антимайдану низкою підприємств.


З матеріалів слідства випливає, що у перший рік президентства Віктора Януковича було зареєстровано кілька фіктивних фірм з юридичною адресою переважно у Донецькій області.


Застосування для них знайшлося в тому числі під час Євромайдану. Ці підприємства, за даними слідства, «відмивали» гроші та фінансували “тітушок”.

У матеріалах справи найчастіше згадуються чотири товариства з обмеженою відповідальністю — “Укрферротехнології”, “Сплав Фінанси”, “Метизно-калібровочний завод” та “Новігатор Н”. Три з них, окрім “Новігатора Н”, у статутному капіталі мали 1 тисячу гривень, але це не заважало їм отримувати багатомільйонні кредити у “Південкомбанку”.

Останній, як відомо, НБУ вирішив ліквідувати у вересні 2014 року через неплатоспроможність. Його власником був Руслан Циплаков — близький соратник Віктора Януковича-молодшого. У своєму попередньому розслідуванні Еспресо.TV з'ясувало, що бізнесмен причетний до видачі зброї “тітушкам” після розстрілу Небесної сотні, і зник з поля зору правоохоронців в кінці літа 2014 року.

Варто також додати, що “Укрферротехнології”, “Сплав Фінанси” і “Метизно-калібровочний завод” зареєстрували в 2010 році на Донеччині. При цьому, “Укрферротехнології” та “Сплав Фінанси” взагалі мають однакову адресу у місті Волноваха, а “Сплав Фінанси” і “Метизно-калібровочний завод” — одного ліквідатора на двох. Наразі всі ці три підприємства ліквідовуються.

Водночас “Метизно-калібровочний завод” і “Новігатор Н” мають спільного засновника — ПрАТ “Банківські технології”. Останнє також виступає співзасновником ще кількох підприємств (ТОВ “Праймері Техноресурс” і ТОВ “Авуар-Інвест”), які також можуть бути причетними до фінансування «тітушок».

Інфографіка Еспресо.TV

ПрАТ “Банківські технології”, у свою чергу, з 2007 року передавалося різним власникам, в тому числі і підприємствам, які також проходять у даному провадженні. Цікаво, що ліквідатором цієї компанії є та сама людина, що і ліквідатором “Сплав Фінансів” і “Метизно-калібровочного заводу”.


Таким чином прослідковується зв'язок як мінімум 6 підприємств, які, за даними слідства, фінансували «тітушок» саме через “Банківські технології”. Ці підприємства утворюють піраміду фіктивних фірм, які так чи інакше отримували кошти з банку Руслана Циплакова.


Коло замкнулося

При цьому декілька з цих фірм отримували кошти у ще одній фінустанові -“Терра Банку”. Цей банк створювався, зокрема, родиною екс-міністра фінансів Юрія Колобова. Пізніше він перейшов у власність Циплакова.

А у грудні 2013 року друг Януковича-молодшого продав “Терра Банк” бізнесмену середньої руки Сергію Клименку. Останнього арештували у вересні минулого року за підозрою у виведенні більше мільярда гривень в період січня-лютого 2014 року на низку підставних фірм у вигляді незабезпечених кредитів. Сам “Терра Банк” НБУ вирішив ліквідувати у грудні 2014 року.

У матеріалах слідства не вказано точні дати отримання кредитів фіктивними підприємствами, але акцентується увага на тому, що ці кошти були використані для фінансування “тітушок”.

Власне, суть даної схеми стає зрозумілою завдяки одній деталі. Керівником центральної ланки піраміди — ПрАТ “Банківські технології” — з 2010 року й донедавна був дехто Микола Суворов.

Ця людина, окрім директорства, працювала охоронцем у охоронній компанії «Скат-ПКБ». Співзасновником цієї компанії було ПрАТ “Метал Юніон”, яке належить Руслану Циплакову. У своєму попередньому розслідуванні ми писали, що саме до офісу “Метал Юніон” вивезли зброю з мобілізаційних складів МВС у лютому 2014 року.


Виведення коштів виглядало, по суті, так: банк Руслана Циплакова дав кредит компанії, пов'язаній з Русланом Циплаковим, а та передала їх у фіктивні підприємства, пов'язані знову ж таки із Циплаковим. А потім, за даними слідства, ці гроші пішли на фінансування діяльності «тітушок».


Кредит після Революції

Дана фінансова схема працювала і після завершення Революції Гідності. Так, “Південкомбанк”, котрий тоді ще працював, у березні 2014 року видав кредит “Новігатору Н” у розмірі 163 мільйонів гривень. Той, у свою чергу, перерахував ці кошти ТОВ “Праймері Техноресурс” (55,5 млн), ТОВ “Авуар-Аудит”(35 млн) і ПрАТ “УФІЮК”(72,5 млн), котрі також пов'язані з Циплаковим (див. інфографіку).

Не дивно, що кредитні кошти повернуті не були: “Новігатор Н” зміг виплатити “Південкомбанку” лише 4,4 млн грн, а банк невдовзі ліквідували.

Інфографіка Еспресо.TV

Рахунки більшості пов'язаних із Циплаковим підприємств знаходилися також у нині ліквідованому «Радикал Банку». За інформацією«YanukovychLeaks», цей банк має тісні зв'язки із фірмою «Танталіт», яка юридично володіла резиденцією Януковича «Межигір'я».

Зокрема восени 2013 року працівники «Танталіту» почали масово відкривати персональні рахунки у цьому банку. Саме підприємство розмістило тут частину своїх цінних паперів.

2012-го року до банку приходить нова група акціонерів. Серед них варто виділити Дмитра Сідляренка (9,95% акцій) — заступника директора з фінансових питань компанії «Танталіт», та Миколу Горона (9,96% акцій) — представника віргінського офшору «BPT Express LTD», який володів компанією «Київуніверсалсервіс», що виконувала функції ЖЕКу «Межигір'я».

Південне коріння

Провадження по розслідуванню злочинів “тітушок” також об’єднали із іншою кримінальною справою, порушеною за фактом розтрати коштів іншої фінустанови — “Західінкомбанку” — на загальну суму 103,5 млн грн.

Судячи з усього, за цим стоїть ще один поплічник Януковича — Юрій Іванющенко та його бізнес-партнер Іван Аврамов. Цікаво, що схема дуже нагадує ситуацію з дітищами Руслана Циплакова, адже на момент січня 2014-го року власником “Західінкомбанку” був син олігарха — Арсен Іванющенко.

Юрій Іванющенко, також відомий як Юра Єнакієвський, володіє ТОВ “Промринок”, яке контролює одеський ринок “7 кілометр”. Хоча на початку року нардеп Андрій Левус писав, що Іванющенка, який раніше віджав ринок, вдалось «вигнати» з нього.

Рахунки ТОВ “Промринок” знаходилися в банку “ТК “Кредит””, фактичними власниками якого були Іван Аврамов та сам Іванющенко.

За провадженням про розкрадання коштів “Західінкомбанку” проходять і  фіктивні підприємства з одеським корінням. Серед них, окрім ТОВ “Промринок”, значаться ще  ПП “Агровинтрейд”, ТОВ “Промтех-Юг”, ТОВ “Промсклад-Юг”, ТОВ “ТК Інтал” (близький до Іванющенка), ТОВ “Дарвикон-М”.

Інфографіка Еспресо.TV

Згідно з матеріалами слідства, рахунки цих підприємств знаходяться у “Західінкомбанку”. Сам Юрій Іванющенко нині перебуває у розшуку.

Таким чином, для фінансування “тітушок” використовували фіктивні компанії, створені задовго до Революції Гідності. Більшість із них так чи інакше пов’язані із Русланом Циплаковим і тандемом Іванющенко-Аврамов — поплічниками екс-президента Віктора Януковича.

Інфографіку підготовлено за даними ЄДРСР, ЄДР та ЗМІ.

Джерело: espreso.tv

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code