Криміналізація незаконної відмови в доступі до інформації: здаватись, а не бути

Перегляди: 576

З подивом сприйняла прийняті 4 лютого Верховною Радою та підписані 15 лютого спікером зміни до Кримінального кодексу України “щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів”. І подив викликало саме тлумачення перешкоджання журналістській діяльності як, у тому числі, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації в статті 171 Кримінального кодексу

Чому подив? Та тому, що за всі роки моєї журналістської роботи, написання запитів, отримання незаконних відмов, написання скарг, звернень до суду, ще ні одна людина не понесла адміністративної відповідальності. Ба навіть, дисциплінарної відповідальності. Спершу перепрошували, бо тільки закон вивчають, а тому “не розібрались”, а потім просто тупо ігнорують. Ще коли контроль над дотриманням закону “Про доступ до публічної інформації” був переданий місцевим прокуратурам, можна було якось залякувати розпорядників, тиснути на них адмінкою через прокуратуру. Тепер же Уповноваженого з прав людини ніхто не сприймає серйозно, погрози скаргами до офісу омбудсмена сприймаються зі зверхньою посмішкою.

Протягом п’яти років парламент й уряд не спромоглися домогтись того, щоб порушники в незаконній відмові у відповіді на запит несли хоча б мінімальну адміністративну відповідальність. Постійні розмови про неефективність, відсутність важелів впливу офісу Уповноваженого на розпорядників розчинялись, залишались проектами законів.

Мова йде, наприклад, про законопроект №2913 (про внесення змін до деяких законів України у сфері доступу до публічної інформації щодо вдосконалення їх окремих положень), який був зареєстрований 20 травня 2015 року. В ньому якраз прописані повноваження контролюючого органу, спроба усунути прогалини в законодавстві тощо. Але що ми бачимо на виході? Законопроект спершу відкликається, в червні 2015 року отримано доопрацьований проект і з того часу він “На розгляді у комітетів”.

Тобто, не забезпечивши офіс Уповноваженого реальним важелями впливу на розпорядників, законодавець кинувся криміналізувати незаконну відмову в доступі до інформації. При тому, що сама стаття 171 Кримінального кодексу, як показує практика, працює дуже з натяжкою. А пояснювати її специфіку представникам міліції-поліції, це, вибачте, майже нереально. Тому мені важко вловити логіку законотворців.

До речі, законопроект зареєстрований ще в грудні 2014 року. В його тексті відсутні згадки про те, що незаконна відмова в доступі до інформації – це карний злочин.

Невідомо, чи обговорювались вказані зміни в професійному середовищі (свідомо уникаю зауваги, що серед авторів законопроекту колишні медійники); невідомо, як він буде зреалізований. Але логіка, чи то її відсутність у законотворців, направду, цікава.

Надія Вірна

Джерело: corruptua.org

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code