Ліс рубають — тріски до Гройсмана долітають

Перегляди: 656

Попри те, що українці згодилися затягнути паски через фінансову скруту, з легкої руки тих, хто, власне, довів країну до цієї самої скрути, терплячому народу почали затягувати ще й зашморги на шиї. Мафія корупціонерів охоче взялася знищувати "зелені " легені України, а разом з тим і мільярди гривень потенційних надходжень до Держбюджету

Втім приголомшливі наслідки безкарності та свавілля «чорних» лісорубів не лишилися непоміченими Кабміном і влада таки почала полювання на злодіїв.

«Обозреватель» з’ясував, наскільки рішуче налаштована команда прем’єра Володимира Гройсмана у війні із контрабандистами українського лісу.

Украв? Продав? За ґрати!

Прийшовши до влади, Гройсман практично одразу відніс питання боротьби із незаконною вирубкою лісів до списку першочергових завдань нового Кабміну. На його думку, саме контрабанда лісу — одна із найбільших корупційних "пухлин " України.

«Зараз достатньо доказової бази для масштабного порушення кримінальних справ і доведення їх до результативних рішень судів. Я пообіцяв, що ми цю історію не забудемо. І я виконав цю обіцянку. І так буде з кожним, хто дозволяє собі плутати державне зі своїм приватним», — запевнив він.

Крім того, Гройсман наголосив, що зупинити катастрофічну вакханалію знищення українських лісів можна буде лише тоді, коли усі причетні до подібних оборудок опиняться за ґратами.

Разом з тим, прем’єр підкреслив, що оголошена війна контрабандистам, безперечно, стане викликом для всієї правоохоронної системи. Однак він пообіцяв, що уряд усіляко посприяє цьому складному, але вкрай необхідному процесу.

«Я би хотів, щоб через три місяці ми почули по кожному лісгоспу, що було зроблено, в тому числі, правоохоронною системою. Так не буде, що ми робимо це для того, щоб зробити інформацію і потім десь вона зникне невідомо куди. Настав час, щоб всі відповідали за те, чим вони займаються, а не покривали один одного», — попередив Гройсман.

Перші претенденти на кайданки

Уряд не забарився із втіленням вказівок прем’єра в життя і таки придумав, як загнати «чорних» лісорубів у глухий кут — в Україні запровадили пілотний проект системи супутникового моніторингу вирубки лісів, який одразу ж дав свої результати. Влада безпомилково визначила, де потрібно «копати» в першу чергу, а тому першими на лаві підсудних, ймовірніше за все, опиняться чиновники держлісгоспів Закарпаття.

«16% території України — це ліси. Найбільша частина цих лісів зосереджена в Карпатах, а безпосередньо, якщо ми говоримо про області, то це Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська та Чернівецька області. Саме тому перший проект і найперший аналіз в рамках уже налагодженої системи був зроблений на базі Закарпатської області», — пояснив причину такого вибору міністр аграрної політики та продовольства Тарас Кутовий.

За його словами, станом на 1 жовтня 2016 року супутникове спостереження було встановлено над 7 881 кв. м лісових насаджень Закарпаття, із яких 2112,49 га — суцільно вирубані території (871 ділянка).

«Ми виділили зони нормативних полігонів рубок і наклали їх на всі рубки, які існують в Закарпатській області. Таким чином, нами було виявлено 530 незаконних рубок загальною площею 774,33 гектари», — озвучив невтішну статистику голова Мінагрополітики.

Він також наголосив, що «лідерами» в даній ситуації є Мукачівський лісгосп (112 ділянок загальною площею 128 га), Перечинський лісгосп (28 ділянок загальною площею 162 га), Рахівське лісове дослідне господарство (42 ділянки загальною площею 109 гектарів).

Залягти на дно не вийде

Безперечно, у корупціонерів дуже часто виникає такий собі імунітет до усіляких новаторських методів боротьби із ними. Вкрадене можна заховати, при заповненні документів хитромудро викрутитися із ситуації чи ж за традицією списати все на «попередників». Однак не цього разу.

За словами Кутового, система супутникового моніторингу дає змогу оперативно відслідковувати стан справ по кожному із лісгоспів завдяки високоточній космічній зйомці (мінімальне охоплення — до 10 соток). На отримані знімки накладається карта нормативних вирубок, що дає змогу одразу ж наочно побачити масштаби зловживань.

Крім того, система дає можливість отримувати інформацію конкретно по кожному району чи за зонами впливу певних державних підприємств.

«Ми маємо загальну таблицю, де бачимо, яка область, яке державне підприємство, підпорядкування, яка порода лісу є на даній ділянці, яка вікова група цієї ділянки, який номер кварталу, вирубки, площі вирубки і категорія земель. Все це уже є в онлайн-режимі і буде по кожній області», — пообіцяв міністр.

Крім того, Кабмін спромігся зв’язати руки і тим контрабандистам, котрі сподівалися замаскувати варварське винищення лісів під санітарну вирубку.

Кутовий нагадав, що, згідно з нещодавньою ухвалою уряду, відтепер санітарні вирубки здійснюються лише за участі громадськості та органу місцевого самоврядування, і їх здійснення має бути обов’язково задокументоване на сайті моніторингу. До того ж, новими правилами санітарні вирубки передбачені лише у трьох випадках: в ситуації стихійного лиха, всихання насаджень або у разі виникнення пожежі.

Міністр також нагадав, що подібні дії заборонені в заповідних зонах, національних і ландшафтних парках.

Кутовий наголосив, що запровадження системи супутникового моніторингу стало фіксацією тієї ганебної ситуації, яка склалася навколо українського лісу і, водночас, базовою платформою для боротьби з цим злочинним явищем у майбутньому.

В свою чергу, Гройсман висловив переконання, що запроваджена ініціатива стане вироком для конкретних очільників державних лісгоспів.

«Коли ми коли починали роботу над цією інтерактивною картою, був реальний саботаж. Місяць ми ходили по колу, поки підійшли до того, щоби почати практично робити цю роботу. Але наполегливості нам не позичати», — запевнив голова уряду.

Маємо надію, що владі не забракне й рішучості у такому запеклому протистоянні. Адже на кону дві реальності для України: зеленої держави з неймовірною кількістю туристичних принад і потужним економічним потенціалом або пустелі з марсіанськими пейзажами і пустою казною.

Джерело: Обозреватель

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code