Миколаївські інтернет-видання: кожна п’ята новина з порушенням стандартів

Перегляди: 1 693

Миколаївські інтернет-видання продовжують демонструвати проблеми з дотриманням основоположних журналістських стандартів. Причому, з часу першої хвилі моніторингу, який проводить Інститут масової інформації, показники дотримання стандартів миколаївськими журналістами погіршився – кожна п’ята новина в стрічках чотирьох головних інтернет-видань Миколаєва порушує один або більше стандартів інформаційної журналістики

З результатами моніторингу першої хвилі можна ознайомитись тут.

В рейтингу дотримання журналістських стандартів з третього на перше місце «вирвалось» інтернет-видання «Преступности.НЕТ», в якому за два тижні моніторингу, з 24 вересня по 6 листопада, з 25 суспільно-важливих новин 18 не мали жодних проблем з журналістськими стандартами. Друге місце посіло інтернет-видання «Інше ТВ» з 16-ма новинами, де всі стандарти дотримано. З першого на третє місце «впало» інтернет-видання «НикВести» з 14-ма новинами без проблем зі стандартами проти 11, в яких порушено стандарти при написанні та публікації. Останню сходинку вже вподовж двох хвиль моніторингу займає інтернет-видання «Новости-N», де з 25 новин тільки 11 написані без порушень стандартів.

Кожен матеріал досліджувався на предмет дотримання трьох основоположних журналістських стандартів: достовірність, тобто наявність зрозумілого та точного джерела інформації, баланс думок та відокремлення фактів від коментарів.

Достовірність

Цей стандарт миколаївські журналісти шанують найбільше: у 84% випадків стандарт достовірності в усіх чотирьох інтернет-виданнях Миколаєва, робота яких досліджується, не порушується. Тобто в більшості випадків читачі можуть зрозуміти, звідки те чи інше видання бере свою інформацію, а журналісти не приховують джерел її отримання.

Однак, часто можна зустріти новини, де автори посилаються на якесь видання, особу чи інше джерело, але не надає гіпер-посилання на нього, через що переконатися в достовірності того чи іншого твердження стає складно. Наприклад, у новині «Путин тайно встретился с Януковичем в Волгограде» видання «Новости-N» посилається одразу не декілька інших ЗМІ, але не надає жодного гіпер-посилання на їх матеріали. Чи в іншому випадку, в інтернет-виданні «Преступности.НЕТ» у новині «В Киеве девочки-подростки устроили самосуд над грабителем, а после сдали полиции» є гіпер-посилання начебто на повідомлення в соціальній мережі, але в реальності воно веде на головну сторінку сайту «inforesist.org», тому немає впевненості в достовірності поширеної інформації.

Баланс думок

З дотриманням цього стандарту у миколаївськиї журналістів більше проблем, ніж з іншими стандартами. Вочевидь, поспішаючи опублікувати отриману інформацію, всі миколаївські онлайн-ЗМІ «грішать» тим, що публікують новини тільки «з однієї сторони», не надаючи слова на висловлення позиції іншій стороні.

Найкращий показник по дотриманню цього стандарту продемонструвало інтернет-видання «Інше ТВ»: лише дві з 25 суспільно важливих новин, які потрапили до моніторингу, подані «однобоко». Найгірші показники по стандарту балансу думок у інтернет-видання «НикВести» та «Новости-N» (28% новин з порушенням стандарту в обох ЗМІ).

Наприклад, у новині «Жители Николаева жалуются на бездействие ЖКП «Південь»: во дворах горы мусора» інтернет-видання «НикВести» опублікувало лише позицію жителів будинку, які звинувачують ЖКП «Південь» у неякісній роботі, а самому ЖКП слова не надало. В свою чергу, інтернет-видання «Новости-N» у новині «Прихожане церкви на Садовой рискуют поломать ноги: тротуар никто не ремонтирует» від імені жителів міста звинуватило комунальні служби міста у поганій якості тротуарів, але не надало їм слова для висловлювання своєї позиції з порушеного питання.

Відокремлення фактів від коментарів

Майже немає проблеми з дотриманням цього стандарту в інтернет-виданнях «НикВести» та «Преступности.НЕТ»: лише в двох з 25 новин журналісти цих ЗМІ допустили подання в якості фактів власні оцінки. В той же час 32% новин інтернет-видання «Новости-N» та 28% новин інтернет-видання «Інше ТВ» порушують стандарт відокремлення фактів від коментарів.

Слід відзначити, що проблеми з дотриманням цього стандарту саме в цих двох миколаївських інтернет-ЗМІ є стійкими: під час першої хвилі моніторингу у серпні поточного року саме ці два видання демонстрували низькі показники з дотриманням цього стандарту.

Не зважаючи на те, що за стандартами інформаційної журналістики автор новини має бути емоційно відстороненим та мати холодний розум, миколаївські журналісти часто власні думки та оцінки змушують з поданим фактажем, в результаті чого спотворюють реальність та роблять заангажований контент.

Наприклад, в новині «В Одесской области военные продолжают уничтожать девственную степь: «Земля наша, что хотим, то и делаем» видання «Новости-N» від себе додає, що «К слову, борьбу за огромные земельные угодья люди в погонах вели, прикрываясь лозунгами о необходимости возрождения полигона», тим самим роблячи власне оціночне твердження, подаючи його як факт.

Чи, наприклад, інтернет-видання «Інше ТВ», роблячи новину з е-декларацій чиновників Миколаївської області в заголовку пише наступне: «Мэры Вознесенска, Южноукраинска и Первомайска живут скромно. Так написано в их э-декларациях», хоча насправді «скромно» є оціночним судженням, яке належить журналісту, а не фактом, який вказаний в декларації. Також до великої кількості власних оціночних суджень вдалося це видання і у новині «Рейтинг доходов областных полицейских: глава Николаевской полиции плетется в хвосте, а вот брат экс-губернатора — второй», де вказує, що «не только машины свидетельствуют о слабости некоторых представителей полиции к атрибутам богатой жизни», хоча ця думки належить журналісту, а не є фактом чи чиєюсь заявою.

В цілому слід зазначити, що миколаївські онлайн медіа, судячи з результатів двох моніторингів ІМІ на предмет дотримання журналістських стандартів, мають стійкі проблеми з ігноруванням стандартів інформаційної журналістики: в новинах присутня досить велика кількість оціночних суджень журналістів, в деяких матеріалах виникають сумніви щодо походження інформації, часто журналісти пишуть новини тільки з однієї сторони, забуваючи взяти коментар у іншої сторони піднятої проблеми. Все це робить новини менш об'єктивними та більш ангажованими, що час за часом зменшує рівень довіри до інформаційної журналістики у читачів.

Моніторинг провели експерти Інституту масової інформації за підтримки Чеського посольства в Україні.

Джерело: news.pn

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code