Митник і його скарб: історія корупціонера Олександра Мірзи

Перегляди: 997

Вони щороку заповнюють декларації. Тоді хочеться плакати і зібрати їм кілька гривень. Насправді вони просто знають, як сховати майно і не світитися. Та іноді таємне стає явним. Історіями про хабарників-посадовців уже нікого не здивуєш. Після ухвалення Закону «Про очищення влади» українці дізналися чимало цікавого про безтурботне життя багатьох державних службовців. Зазвичай вони бідні, як церковні миші, але водночас їм неабияк щастить із заможними родичами

Закон України про люстрацію забороняє держслужбовцям, які не пройшли перевірку, обіймати певні посади 5 або 10 років. Станом на початок березня 2016-го таких людей у нашій країні вже 900. Та далеко не всі покірно йдуть з системи. Іноді сите минуле не відпускає.

Колишній перший заступник начальника Дніпропетровської митниці ДФС Олександр Мірза ніяк не змириться зі своїм звільненням. Мабуть, ображається, що в нього відібрали хлібну посаду. Тому він вирішив діяти. Нахабство недаремно називають другим щастям.

— Мы просто работаем так, как работают любые таможни мира.

Свою кар’єру Олександр Мірза починав на Дніпропетровській митниці звичайним інспектором. У 2010-му дослужився до першого заступника начальника Харківської обласної митниці, а у 2014-му – повернувся до Дніпра на ідентичну посаду. Звідти його й «попросили». І «Слідство.Інфо» має докази, що зробили це небезпідставно.

НАЖИВ НЕПОСИЛЬНОЮ ПРАЦЕЮ

Ще до свого переведення в обласну митницю Харкова Олександр Мірза жив ось у цьому будинку разом з тепер уже колишньою дружиною і трьома дітьми. Це оселя площею близько трьохсот квадратів у заповідній зоні під Дніпропетровськом вартістю в кілька мільйонів гривень. На папері це – заслуга мами-пенсіонерки, насправді – не зовсім, каже екс-дружина.

СВІТЛАНА МІРЗА, колишня дружина Олександра Мірзи:

– Была приобретена земля, она была оформлена на мать Александра – Нину Григорьевну Мирзу.

– Но куплена была Вами и Вашим мужем?

– Была нами куплена, конечно.

Українські держслужбовці люблять записувати дорогі маєтки, автомобілі та інші радощі життя на друзів і родичів. Наш герой – не виняток, і його хатинка – лише початок.

СВІТЛАНА МІРЗА, колишня дружина Олександра Мірзи:

— Был приобретён автомобиль класса «Акура». По-моему, в 10-м году автодом. Немецкий, фирмы «Нисман и Бишоф». 116 тыс. евро. Такова его была себестоимость.

Така «Акура» нині коштує близько двох мільйонів гривень в залежності від комплектації. Ціна автокемпера за курсом 2010-го року – трохи більше мільйона гривень. У деклараціях Олександра Мірзи ці люксові іграшки, звісно ж, не фігурують. Зате є надзвичайно скромні доходи.

Якщо вірити декларації нашого героя за 2014-й рік, за 12 місяців він заробив 79 тисяч гривень. З них 51 тисяча – зарплатня і майже 28 тисяч – допомога по безробіттю. У середньому – трохи більше шести тисяч гривень на місяць.

Або у митника щось із пам’яттю і він забуває декларувати дороге майно, або його чесність – вибіркова. Ймовірно, це все ж таки другий варіант, адже після розлучення з дружиною Мірза в ході судової тяганини чітко вказував, що машина «Акура» – його заслуга, хоч і оформлена на дружину.

«Допитаний в якості свідка Мірза Олександр пояснив, що вказаний автомобіль він купував за власні кошти у місті Харків та користувався вказаним автомобілем він особисто».

А от власником автокемпера виявився чоловік кузини Олександра Мірзи – Юрій Конох. Заможний родич бідного митника живе у Дніпродзержинську і мешкає у звичайній квартирі на околиці міста. До речі, місцезнаходження його будинку на колесах, за словами Світлани Мірзи, наразі невідоме.

– Это правда, что определённая часть имущества на Вас записана была?

ЮРІЙ КОНОХ, родич Олександра Мірзи:

– На меня записана часть имущества?

– Да. Если не ошибаюсь, автодом.

– Ничего на меня… В делах не участвовал.

Олександр та Світлана Мірза розлучилися у 2012 році. Матір митника, як законна власниця земельної ділянки та будинку, одразу їх продала. Тільки якось невдало. Бо сума, в яку оцінили майно, просто сміховинна.

 

«Продаж житлового будинку за домовленістю сторін вчинюється за 41 тисячу 547 гривень. Вартість земельної ділянки складає 50 тисяч 355 гривень на підставі Звіту про експертну оцінку. Продаж вчинено за 50 тисяч 355 гривень».

Будувала за мільйони, а продала за безцінь. Невже гроші для родичів Олександра Мірзи нічого не важать? Ми вирішили розпитати про це матір сина-митника, яка також мешкає в Дніпродзержинську. І дуже здивувалися, коли побачили, як живе жінка, що дала сину дах над головою вартістю в кілька мільйонів.

– Мы хотели бы узнать, где он сейчас проживает. – в Днепропетровске или в Харькове.

НІНА МІРЗА, матір Олександра Мірзи:

– Мабуть, у Харкові.

– А Вы не знаете?

– Не знаю точно, він недавно був якось...

– А Вы с ним не общаетесь?

– Чого, общаюся.

– Так он не говорит, где он живёт?

– Ну, в Харкові, а робе ж і там, і там — я знаю…

– А он так и работает на таможне?

– Нє, не робе. А вообщє-то я не знаю.

Не знає або не хоче говорити. Так само, як і про справжні мотиви продажу ділянки – адже за казковим збігом обставин покупцем виявилася далеко не чужа Олександру Мірзі людина.

СВІТЛАНА МІРЗА, колишня дружина Олександра Мірзи:

— Мирза Нина Григорьевна продала Гаврашенко Виктору Гавриловичу, который является отцом его теперешней жены.

Тепер новий тесть митника намагається через суд виселити з будинку Світлану з трьома дітьми. У договорі купівлі-продажу ділянки зазначено, що Віктор Гаврашенко проживає у Дніпропетровську. Вирушаємо на його пошуки, але замість нього за вказаною адресою знаходимо… іншого родича Олександра Мірзи – його кума.

– Я правильно понимаю, по Вашему адресу был прописан его тесть?

ГЕННАДІЙ МОСЬПАН, родич Олександра Мірзи:

– Да. Жил.

– А больше не живёт?

– Нет, конечно. Ну каким, попросил он да и был.

– Попросил?

– Да. А как по-другому?

Ось так, гуртом, уся родина працювала, щоб бідному заступнику начальника митниці було де жити і на чому їздити. І боролася за те, щоб нічого не втратити. Тим часом сам Олександр Мірза веде ще одну, не менш важливу битву – за повернення в систему.

ПРИНИЖЕНИЙ ТА ЗНЕВАЖЕНИЙ

Наприкінці 2015-го Олександр Мірза потрапив під люстрацію. Тепер він 10 років не може обіймати будь-яку державну посаду. Фіскальна служба пояснила звільнення митника статтею закону.

«Заборона, передбачена частиною третьою статті 1 цього Закону, застосовується до осіб, які обіймали сукупно не менше одного року посаду у період з 25 лютого 2010 року по 22 лютого 2014 року».

Отже, митника звільнили не через його реальний фінансовий стан чи неточні дані у деклараціях, а через те, що він працював у системі за часів правління Януковича. Державна податкова інспекція Харкова проводила перевірки відомостей про майно пана Мірзи. Висновок: вказана інформація – достовірна.

Здавалося б, чоловік поніс законне покарання, тому обговорювати тему його статків уже неактуально. Та Олександр Мірза вже півроку оскаржує своє звільнення. Ми поїхали до нього в Харків.

У свою декларацію за 2014 рік Олександр Мірза вніс дві квартири. Одна знаходиться у Дніпропетровську, інша – у Харкові і належить родичам колишнього митника. Знаходиться вона у багатоповерхівці по вулиці Людвіка Свободи.

Знайти нашого героя виявилося справою непростою. Життя на два міста зробило його майже недосяжним.

— Никого…

Вдома Олександра Мірзу ми не застали, тому вирушаємо до його тестя. До речі, того самого, який придбав будинок митника під Дніпропетровськом за 40 тис. грн., але сам проживає у Харкові.

Харківські родичі Олександра Мірзи виявилися людьми неговіркими. А почувши про причини нашого візиту, зачинили перед нами двері.

— До свидания, вас никто не приглашал под дом.

Додзвонилися нашому герою ми двічі: спочатку він попросив час подумати, чи хоче спілкуватися з журналістами. Потім відмовився, посилаючись на небажання коментувати судові справи до їхнього остаточного вирішення.

ОЛЕКСАНДР МІРЗА, колишній перший заступник начальника Дніпропетровської митниці ДФС:

— В связи с тем, что сейчас идёт решение суда, я не хотел бы каких-то публичных шагов в этом плане делать. Не уговаривайте меня, хорошо? Пусть суд поставит точку в этом плане, это будет более правильно.

В реєстрі судових рішень було вказано, що чергове засідання з приводу поновлення Олександра Мірзи на посаді призначили на 21 квітня у Харківському окружному адміністративному суді. Туди наш герой з'явився. Але від будь яких коментарів відмовився.

— Я не считаю целесообразным давать какие-то комментарии.

Люди, які працювали з Олександром Мірзою, називають його справжнім спеціалістом, а наявність купи майна не коментують.

ОЛЕГ ТІТОВ, митний брокер:

— Этот человек – это таможенник. Каждый по-разному это понимает… Но этот человек – он знает, что такое таможня, он знает, где какие дырки, как их правильно закрывать.

Дійсно, було б дивно вважати нашого героя поганим знавцем своєї справи. Своє життя він облаштував так, що комар носа не підточить.

Після Революції гідності вся Україна чекала змін на краще. Люстрація була однією з головних вимог Майдану. Та час показав: ті, хто за часів Януковича пригрівся на теплих посадах, досі наплаву. Вочевидь, повне перезавантаження влади, про яке так любить говорити керівництво держави, ще тільки попереду.

ЮЛІЯ БРИК, Слідство.Інфо

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code