Найбагатші депутати Донбасу: хто з мультимільйонерів став мільйонером?

Перегляди: 546

Трійка найбагатших народних депутатів від Донецької та Луганської областей за підсумками аналізу декларацій за 2015 рік суттєво змінилася

Кожен депутат зобов’язаний щорічно декларувати свої доходи. До цього їх зобов’язує законодавство. Поки депутати ВР, а також керівники органів місцевого самоврядування та судді — одні з небагатьох категорій, декларації яких доступні у відкритому доступі. Найближчим часом очікується повноцінний запуск системи електронного декларування, тож коло посадовців, чиї декларації будуть оприлюднені, значно розшириться: українці побачать статки держслужбовців, депутатів місцевих рад, прокурорів.

Рух «Сильні громади» проаналізував відомості з декларацій нардепів з Донеччини та Луганщини за 2015 рік та зміни статків з попередніми роками.

Трійка найбагатших народних депутатів від Донецької та Луганської областей за підсумками аналізу декларацій за 2015 рік суттєво змінилася. На першу сходинку за рівнем доходів із минулорічної 18-ї позиції піднявся монополіст ринку чорних металів депутат від «Опозиційного блоку» Андрій Кісельов, замінивши «касира» партійної скарбниці «регіоналів» Євгена Гєллєра, який, порівняно із 2014 роком перемістився на вісім позицій нижче та посідає дев’яте місце. Сергій Тарута, який у 2014 році був другим за рівнем доходу, скотився на десяту сходинку одразу за Гєллєром.

Максим Єфімов, який був третім у рейтингу за 2014 рік, заробив на кілька мільйонів гривень більше та піднявся на другу сходинку із третьої.

kiselov-andriy-mikolayovich

Андрій Кісельов, нардеп та однокурсник молодшого сина Януковича. Фото: whoswhos.org

Найбагатшим серед народних депутатів Донецької та Луганської областей виявився 35-річний представник «Опозиційного блоку» Андрій Кісельов. Сам депутат задекларував 76,5 тисяч гривень, у той час, як доходи його сім’ї склали понад 40 мільйонів гривень.

Депутат є однокурсником молодшого сина Януковича. У 2013 році фірма Андрія Кісельова «УкрМет» отримала понад 65% піврічної норми квот на експорт металобрухту з України. У 2014 році його компанія займала 65-ту позицію в рейтингу «Forbes-Україна» з річним оборотом у понад п’ять мільярдів гривень.

Варто зауважити, що Кісельов офіційно став мільйонером лише у 2015 році. У порівнянні із 2014 роком, коли, згідно із декларацією, сімейний бюджет Кісельова складав трохи менше, ніж 300 тисяч гривень, офіційний дохід сім’ї депутата в 2015 році зріс у понад 137 разів.

Прикметно, що у деклараціях за минулі роки він зазначав, що сукупний сімейний дохід за два роки не перевищує кількасот тисяч гривень. Так, у 2013 році він заробив трохи менше, ніж 200 тисяч гривень, а наступного року задекларував на 100 тисяч більше.

maksim-efimov-14-07-2015

Депутат від БПП Максим Єфімов задекларував 24,5 мільйона гривень

Другим за рівнем доходів виявився депутат від Блоку Петра ПорошенкаМаксим Єфімов. Заробіток депутата та його сім’ї у 2015 році склав майже 24,5 мільйона гривень. Сам депутат задекларував понад 18 мільйонів гривень, у той час, як доходи його сім’ї є втричі меншими.

Судячи з декларацій депутата за останні три роки, його доходи стрімко зростали. Так, у 2013 році він заробив 2,6 млн грн, основну частину з яких склала заробітна плата на посаді директора заводу «Енергомашспецсталь». Решта — дохід від здачі в оренду та продажу нерухомого майна. У 2014 році Максим Єфімов задекларував понад 14 мільйонів гривень. При цьому понад 11 мільйонів гривень із цієї суми записано як “інші види доходів” (пенсійні виплати, надання соціальних послуг, суми відшкодувань за майнову або моральну шкоду, отримані за рішенням суду або позики (кредити) отримані декларантом від фінансових установ). Судячи із декларації за 2015 рік, Максим Єфімов узяв кредит в банку, бо у розділі “Фінансові зобов’язання” він вказав, що витратив понад 700 тисяч гривень на погашення основної суми позики та виплату відсотків.

26231342_ak

Легендарний Юхим Звягільський є не лише найстаршим, але і одним із найзаможніших депутатів. Фото: 112 канал

Дохід найстаршого депутата Верховної Ради представника «Опозиційного блоку» Юхима Зв’ягільського за рік збільшився майже на 6 мільйонів гривень. Він є третім у списку найбагатших депутатів з Донбасу. Судячи з декларації, єдиним годувальником родини є сам депутат, який у 2015 році заробив понад 19 мільйонів гривень. У той час його дружина заробила трохи більше 16 тис. грн. Основну частину доходу 83-річного депутата усіх восьми скликань складають нарахування дивідендів і процентів, які становлять 19 мільйонів гривень.

Серед депутатів, які увійшли до п’ятірки найбагатших є також Юрій Воропаєв таОлег Недава. Зокрема депутат від «Опозиційного блоку» Юрій Воропаєв, заробіток якого за 2014-й становив майже 8,5 мільйона гривень, попри війну на сході, у 2015 році залишився майже на тому ж рівні та склав понад 8 мільйонів гривень. Основну частину доходу, як зазначено у декларації, складає прибуток від підприємницької діяльності членів сім’ї Воропаєва. Представник “Блоку Петра Порошенка” Олег Недава за останній рік подвоїв свої доходи із понад 4 до 8 мільйонів гривень.

5498420

Партійний касир Януковича Євген Гєллєр після втечі свого патрона біднішає з кожним роком. Фото: focus.ua

У той час як доходи одних депутатів зростають у геометричній прогресії, інші депутати щороку стають все біднішими. До прикладу, близький до партійних грошей «регіоналів» Євген Гєллєр у 2013 році задекларував понад 60 мільйонів гривень, у 2014 році — понад 23,5 мільйона, а у 2015 — лише 3,4 мільйона.

Євген Геллєр у 2013–2014 роках був одним із найбагатших депутатів, що представляли Донецьку область у Верховній Раді. Очевидно, після втечі Януковича, йому довелося затягнути пояс тугіше. Сукупний дохід нардепа та його сім’ї у 2015 році зменшився у шість разів, порівняно з попереднім роком, а у порівнянні із 2013 — у понад 17 разів.

o-00200450-a-00025264

Сергій Тарута до війни вважався мільярдером

Також, схоже, нестабільна ситуація на Донбасі серйозно вдарила по бізнесу народного депутата-самовисуванця Сергія Тарути, який опустився із другої позиції найбагатших депутатів Донбасу у рейтингу 2014 року на десяту позицію за показниками 2015 року. У 2014 році Тарута задекларував 16,8 мільйона гривень, а у 2015 — лише 2,8 мільйона. При цьому основну частину цієї суми склала авторська винагорода та інші доходи від реалізації майнових прав інтелектуальної власності.

Найбіднішими депутатами Верховної Ради від Донбасу виявилися представники «Самопомочі» Семен Семенченко і Наталя Веселова та депутат від «Народного Фронту» Костянтин Матейченко, які задекларували лише біля 70 тисяч гривень депутатської зарплати, а члени їх сімей не заробили нічого.

Володимир Рихліцький, журналіст руху «Сильні громади», спеціально для «Главкому»

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code