Науковий сепаратизм

Перегляди: 1 126

36 інститутів, більше 20 тисяч співробітників, майже півтори тисячі докторів і кандидатів наук та близько сотні академіків та член-кореспондентів. І багатомільйонне фінансування щороку. Це національна академія медичних наук УкраїниУкраїнці дуже дорого платять за безкоштовну медицину. Опитування підтверджують, що нині лікарі стабільно входять у трійку найкорумпованіших професій – разом з учителями та чиновниками. Застаріла структура, хронічне недофінансування і низька зарплатня вже давно перетворили українську медицину на сферу, де панують непрофесіоналізм і хабарництво. Нерідко в епіцентрі корупційних скандалів опиняється й Академія медичних наук України, де зібралася еліта професії з її званнями, престижем і доплатами.

Симптоми хвороби Академії стали особливо яскраво проявлятися останніми роками – за часів президентства Андрія Сердюка. Серед останніх прикладів – історія з Інститутом епідеміології та інфекційних захворювань імені Громашевського. Тоді через переселення зі старого приміщення у Києво-Печерській лаврі у нове, недобудоване, хворі на ВІЛ-СНІД пацієнти фактично лишилися без допомоги.

ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ, голова всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД:

— Больше 3-х лет подряд Сердюк выселял нас, выключал свет, присылал каких-то людей, угрожал, выгонял, ради того, чтобы, по сути, мором выгнать больных на улицу

Черговий корупційний скандал спалахнув у 2015-му. Президента академії медичних наук Андрія Сердюка підозрюють у зловживанні службовим становищем та розкраданні коштів, проти нього порушили кримінальне провадження.

ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ, голова всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД:

— За время его правление не было опубликовано ни одного финансового отчёта. По приблизительным расчетам следствия, за время его правления было украдено около 5 миллиардов средств.

Про те, що в останні кілька років структура не працювала, кажуть і самі члени Академії. Прогрес медичної науки в Україні фактично зупинився.

ЛЕОНІД РОЗЕНФЕЛЬД, академік НАМН України:

— За последние 5 лет пользы, с моей точки зрения, для населения Украины, для Минздрава от Академии не было никакой. Это лицо Украины, лицо медицинской науки. Не было таких работ или почти не было.

МАКСИМ ІОНОВ, голова громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я України:

— В том виде, в котором есть сейчас Академия наук, она дальше функционировать не сможет.

15 січня 2016 року у Національній академії медичних наук відбулися загальні збори, на яких було обрано нового Президента. Фахівці запевняють – зміна керівництва навряд чи зможе зламати вкорінену корупційну систему.

Симптоматично, що підозрюваний у корупційних схемах Андрій Сердюк лишився членом президії академії. Тому шанси на здійснення реальних реформ і початок боротьби з хабарництвом мізерні, кажуть експерти.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, член правління Центру протидії корупції:

— Для мене великим показником стало вже за часів нового керівництва, кого призначили головою інститут Амосова – пана Василя Лазоришинця. Те, шо він корупціонер – це 100%. Він казав, що немає стосунку до жодної приватизації на території інституту Амосова. Офіційні документи показують, що буфети, аптеки, належать його дружині і його дочці.

Та корупція – це лише одне з хронічних захворювань Академії медичних наук. Останнім часом туди проникнув ще й вірус сепаратизму. Структури Академії в окремих районах на сході України опинилися в руках сепаратистів, а її члени перекинулися на бік бойовиків. Тим не менше, вони не гребують грошима з українського бюджету, які отримують за лінією медакадемії.

Григорій Ігнатенко — член-кореспондент Національної академії медичних наук України. У минулому професор Донецького державного медуніверситету імені Максима Горького, а нині — голова “Вищої атестаційної комісії ДНР”. Продовжує свою наукову діяльність в окупованому Донецьку.

Наталія Семикоз, дочка відомого лікаря Григорія Бондаря, також член-кореспондент академії меднаук. Також у минулому професорка донецького медуніверситету, а нині входить до складу експертної ради “Вищої атестаційної комісії ДНР” з медичних та біологічних наук. Працюючи на бойовиків, продовжує отримувати зарплатню з держбюджету України. 

Щоправда, своїх синів пані Семикоз із процвітаючої республіки чомусь відправила до Одеси. Олександр Бондар працює там в одній з клінік мамологом та хірургом-онкологом, молодший Андрій, схоже, проходить інтернатуру.

МАКСИМ ІОНОВ, голова громадської ради при Міністерстві охорони здоров'я України:

— Есть люди которые призывали прийти вражескую сторону, переметнулись, перефарбувались под патриотические знамёна, и сейчас находятся здесь в Киеве.

Одна з таких – дочка відомого професора Донецького медуніверситету, член-кореспондента академії меднаук Володимира Чернія – Тетяна. Після початку бойових дій вона виїхала з ідеологічно близької їй ДНР і переїхала до лігва бандерівців – Києва, де влаштувалася в приватну клініку. Щоправда, після того як у соцмережах знайшли її сторінку із відверто антиукраїнською риторикою і оприлюднили ці факти в інтернет-виданнях, жінку звільнили. Нині Тетяна Черній – провідна лікарка Науково-практичного центру профілактичної та клінічної медицини. 

Слідство Інфо надіслало запити до Академії медичних наук, СБУ та МВС із переліком прізвищ науковців, що лишилися на непідконтрольних українській владі територіях. І попросили надати інформацію, чи здійснюють ці особи наукову діяльність у академії і чи отримують наукові стипендії та чи відомо СБУ і МВС про можливу співпрацю цих науковців із бойовиками.

З СБУ нам написали, що надану інформацію перевіряють, а от в академії відповіли, що президія постановила здійснювати виплати лише після повернення на підконтрольні українською владою території. Тим не менш, гроші на рахунки науковців-сепаратистів надходять. І вони можуть спокійно їх отримати на підконтрольних українській владі територіях.

ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ, голова всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД:

— Там поддерживают абсолютно всю идеологию Российской Федерации и вредят Украине, а эти ещё и платят им зарплату за то, что они там вытворяют.

Експертів та активістів ситуація дивує. Адже заблокувати надходження наукових стипендій не є проблемою. Було б бажання.

ОЛЕКСАНДРА УСТІНОВА, член правління Центру протидії корупції:

— Є процедура і можливість позбавити їх грошових винагород і це те що дуже потрібно, тому що ці люди далі отримують гроші з бюджету України при тому, що вони зрадили Україну і займаються псевдонаукою в ЛНРах і ДНРах. Для цього необхідно, по-перше, воля керівництва академії. По-друге, політична воля.

ДМИТРО ШЕРЕМБЕЙ, голова всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД:

— Нет никакой проблемы это сделать. Существуют банальные признаки по которым это можно сделать: а) это закон Украины; б) официальная позиция и их внутренний устав, на основании которого они это могут совершить.

Та про яку політичну волю може йти мова, коли Служба безпеки починає перевірку лише після нашого запиту, МВС скромно відмовчується, а сама Академія медичних наук узагалі не бачить у цій ситуації жодної проблеми?

Олена Козаченко, Слідство.Інфо

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code