Одеський придворний завод

Перегляди: 549

НАБУ справді вийшло на президентське оточення у справі про збитки Одеського припортового заводу на сотні мільйонів гривень. Але…

…отримало від суду ефектний ляпас за заступ на президентську територію. Для кращого розуміння коротеньких слів «відмовити в задоволенні клопотання» нагадаємо про обставини справи.

Після нападу Росії у падаючій економіці України залишилось не настільки багато місць для надприбутків, як за часів Януковича. Але Одеський припортовий завод продовжував генерувати доходи, які можна було виводити з нього за кількома схемами.

З одного боку заводу можна було продавати щось дорого. Згідно до матеріалів кримінального провадження №52015000000000013, порушеного НАБУ 18 грудня 2015 року, ОПЗ торік замовило «приватівському» посереднику «Енергоальянс» газу на 349 млн грн. за завищеною ціною, проігнорувавши комерційні пропозиції інших компаній.

Трохи складніший, але й менш примітний другий варіант – задешево купити продукцію заводу. Згідно матеріалів НАБУ, торік держзавод продав фірмі «Newscope estates limited» (Великобританія) карбаміду на 1,63 млрд грн. з п’ятивідсотковою знижкою. Яка власне і становила збитки заводу у вигляді недоотриманого прибутку. По іншій справі також проходила фірма «Expotrade Global Limited» (Гонконг), яка мала квоту на скупку половини всього карбаміду і аміаку, виробленого ОПЗ.

13В рамках провадження по «Newscope» слідчі провели обшук у члена правління ОПЗ Ольги Ткаченко. Це колишня помічниця нардепа Андрія Грановського, одного з найсіріших кардиналів парламентської фракції Блоку Петра Порошенка і одного з найдовіреніших товаришів бізнес-партнера президента Ігоря Кононенка. Також  Ткаченко, за даними ЗМІ, раніше представляла в Україні інтереси і «Expotrade Global Limited».

Під час обшуку детективи знайшли телефон Iphone 5s, «в якому міститься інформація, яка має інтерес для слідства». А саме детективів зацікавила переписка Ольги Ткаченко з її братом Михайлом (невеликий бізнесмен у сфері медіа, мав частку у ТОВ «Лабораторія економічного програмування» і ТОВ «Ностра комунікація» разом з Ігорем Янсонсом).

Ця переписка у Viber «може свідчити про подальший рух грошових коштів – компанією Newscope estates limited, а також причетність службової особи ПАТ «Одеський припортовий завод» до переказу даних грошових коштів та їх подальшу конвертацію в готівкові кошти», вказано у поданні НАБУ.

У цьому місці детективам знадобилась санкція суду на доступ до інформації у вилученому телефоні, щоб вона згодом могла служити належним доказом.

І знаєте що відповів на це клопотання суд?

Правильно. «Відмовити в задоволенні клопотання».

Чому? Цитата з рішення суду: «у доданих до клопотання матеріалах не міститься будь-яких належних доказів на підтвердження того, що відомості, які свідчать про необхідність запитуваних відомостей…».

Це рішення виніс суддя Солом’янського райсуду Бобровник, який раніше вже відшивав  НАБУ по справам Злочевського і військового прокурора АТО Кулика.

Звісно, поразка у бою не означає поразки у війні. Але, що в результаті виходить. Заборона суду на доступ до переписки «порошенківської» менеджерки датована 23 лютого. І після того у судовому держреєстрі більше немає згадок про кримінальне провадження 52015000000000013 по справі на сотні мільйонів.

Зате у реєстрі є дані про квітневий позов компанії «Newscope estates limited» до сайту «Главком». Мовляв, журналістська стаття про дії НАБУ по вказаній справі порушила «право на недоторканність ділової репутації» британської фірми.

Репутація – річ і справді крихка. Тому аби не добивати постраждалого констатуємо наступний факт: за даними джерела на митниці, компанія «Newscope estates limited» зникла з переліку карбамідових контрагентів Одеського держзаводу ще на початку грудня 2015 року. Тобто не тільки задовго до статті «Главкому», а ще й до порушення кримінального провадження Антикорупційним бюро 18 грудня. Карбамід на адресу «Newscope» перестали відвантажувати після того, як літом-осінню було оприлюднено дані про кількість та ціну відвантажуваного цій фірмі товару і слідчі виявили 5-відсоткову дельту між ціною для «Newscope» та інших отримувачів одеських хімікатів.

11 12

Все це відбулось на фоні відставки Арсенія Яценюка, чиє угрупування також звинувачували у причетності до розпилу потоків ОПЗ разом з президентськими посланцями.

Тому справедливості ради відмітимо, що у 2016 році ОПЗ не відвантажував нічого на адресу не тільки «Newscope estates limited» і «Expotrade Global Limited», але й австрійської фірми «Antra GmbH». Саме у зв’язках з цієї фірмою звинувачували Миколу Мартиненка, який під тиском цих та інших звинувачень добровільно відмовився від депутатського мандату.

Отже зрештою маємо наступне: детективам НАБУ показово заборонили колупатись у переписці «порошенківської» менеджерки у пошуках мільйонів Одеського припортового, Яценюк і Мартиненко теж не постраждали, «прокладки» поки що зникли з переліку контрагентів ОПЗ, але вже приступили до відновлення «ділової репутації». Здається, що відбудова втрачених позицій не за горами.

Юрій Ніколов, «Наші гроші»

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code