Офшорну компанію може створити кожен, але такі дії на межі закону — юрист

Перегляди: 1 273

Скандал з офшорними компаніями Петра Порошенка розгорівся учора та вже досягнув свого піку. Соцмережі потішаються з ситуації, депутат Олег ляшко запропонував створити спеціальну комісію з розслідування дій Петра Порошенка, а у суспільстві заговорили про перевибори

Разом з адвокатом Андрієм Турієм, партнером юридичної компанії «Турій і партнери» з'ясуємо – що таке офшори та в чому звинувачують Петра Порошенка.

— Що таке офшори?

— Це країни та юрисдикції, де для компаній іноземних громадян встановлені низькі, або ж взагалі нульові податки. А власники бізнесу мають можливість приховати факти участі своєї участі в бізнесі. До офшорів відносять держави – Віргінські острови, Панаму, Беліз, американський штат Делавер, тощо.

— Як відбувається процес реєстрації?

— Бізнесмен, який має фірму, звертається до спеціальних фірм – так званих реєстраційних агентів. Компанія-агент реєструє другу фірму для клієнта та зберігає інформацію про своїх клієнтів у таємниці. Проте, як бачимо, не все так надійно — у випадку з Петром Порошенко, інформація фірми «Mossak Fonseca» потрапила у маси.

— Не зважаючи на те, що вираз «вивести гроші у офшори» чуємо часто, рядові громадяни не зовсім розуміють, як працює система.

— Розповім на найпростішому прикладі. Людина – власник кондитерської фабрики. Собівартість кілограма цукерків – 100 гривень, а от у продажу ці самі цукерки – вже по 150 гривень. 50 гривень з кожного кілограма – це прибуток, з якого треба заплатити податок. Аби цього не робити, відкривається закордонна офшор-фірма. Тепер кондитерська фабрика продає свої цукерки іноземній фірмі по 105 гривень і платить в Україні податки лише з 5 гривень. Закордонна офшор-фірма продає в Україні ці ж цукерки по 150 гривень за кілограм. Але платить в якості податків копійки за місцем своєї реєстрації – у офшорній зоні.

— Таку ж офшорну компанію може зареєструвати будь-який українець?

— Звичайно, що може, але такі дії на межі закону. Адже податки необхідно сплачувати в Україні, всім зрозуміло, з якою метою, бізнесмени та політики реєструють офшорні компанії-з метою мінімізації податкового навантаження. Я бачу тут тільки морально-етичну проблему щодо обсягу сплачених податків. Але зауважу, для бізнесу важливо отримувати прибутки, нехай навіть таким чином. Що до політиків, то тут набагато складніше

Є питання до НБУ, чи видавалася індивідуальна ліцензія на інвестиції як того вимагає чинне законодавство України. В тому разі, якби дана інформація виплила стосовно якоїсь іншої особи, то в такому разу дана особа опинилася під пильним оком наших правоохоронців.

У відповідності до закону України Про запобігання корупції а саме статтею 25, Президенту заборонено займатися підприємницькою діяльністю, входити до складу правління, інших виконавчих чи контрольних органів, наглядової ради підприємства або організації, що має на меті одержання прибутку. До того ж вбачається порушення норм Загальних правил поведінки державного службовця, Закону України про державну службу. В даному випадку Президент має дбати про позитивний авторитет органів державної влади і державної служби в цілому, дорожити

своїм ім'ям та статусом. Державний службовець зобов'язаний не допускати дій і вчинків, які можуть зашкодити інтересам суспільства та держави чи негативно вплинути на його репутацію. Правила регламентують, що Державному службовцю рекомендується позбутись приватного інтересу, з приводу якого може виникнути конфлікт інтересів, шляхом відчуження корпоративних прав, майна або майнових прав, передачі їх у довірче управління або в будь-який інший спосіб.

— Чому НАБУ, СБУ чи Генпрокуратура цього не перевірить?

— Бо Президент – недоторканний.

— Що з точки зору законодавства порушив Президент?

— По-перше, політики світового рівня та ті, хто дбає про власну репутацію, намагаються не зв'язуватися з офшорними компаніями. По-друге, він не вписав цю компанію у свою декларацію. По-третє – тут радше моральний аспект іде – адже в країні йде війна, а Президент рахує гроші.

— Депутат Арьєв написав, що таким чином Порошенко готував свою компанію до продажу.

— Все можливо, теоретично. Але зараз в інтернеті скільки лідерів думок та тролів, що я вже нікому не довіряю. Не зрозуміло, чому в такому випадку Президенту треба було зв'язуватися з офшорними компаніями для цього – він про європейський політик, хай би виставив на торги свою компанію по-чесному. Зрозуміло, що у нас криза та війна. Проте навіть якби не знайшлось би купців на неї – він би з чистою совістю заявив, що намагався, але не було купців.

— Багато хто зараз говорить про імпічмент.

— У Конституції сказано, що «Президент України може бути усунений з поста Верховною Радою України в порядку імпічменту у разі вчинення ним державної зради або іншого злочину. Питання про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту ініціюється більшістю від конституційного складу Верховної Ради України. Для проведення розслідування Верховна Рада України створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Висновки і пропозиції тимчасової слідчої комісії розглядаються на засіданні Верховної Ради України. За наявності підстав Верховна Рада України не менш як двома третинами від її конституційного складу приймає рішення про звинувачення Президента України».

На даний час не існує порядку імпчменту президента України. В Верховній Раді зареєстровано декілька проектів закону з цього приводу.

— Якби Петро Порошенко попрохав Вас, як юриста, допомогти справитися з цим скандалом – щоб Ви порадили зробити своєму підопічному?

— У світі чимало політиків користуються офшорними компаніями – підтвердження цьому нинішнє журналістське розслідування, котре зачепило багатьох. А в Україні я порадив би Президенту – відмінити розмитнення автомобілів. Гадаю, українці швидко б забули про промах з офшорами. А ще можна скоротити на ринку нерухомості кількість контролюючих органів та тим самим зменшити вартість житла. Такими прости рішеннями можна і поліпшити життя українцям, і відволікти їх від скандалу.

Джерело: Знай

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code