Перепис населення: як проходитиме в Україні, та які країни планують електронний формат

Перегляди: 224

В Україні стартував пробний перепис населення, який проводиться частково в Оболонському районі Києва і в Пісківській ОТГ Бородянського району Київської області. Після тренування планується провести вже справжній перепис у листопаді-грудні 2020 року. Поки що уряд остаточно не визначився, буде це традиційний обхід по квартирах та хатах чи електронний перепис українців, запропонований міністром Кабінету міністрів Дмитром Дубілетом. «Слово і Діло» розбиралося, в чому суть електронної версії перепису населення в Україні та в яких країнах світу також планують порахувати своїх громадян, використовуючи нові технології

r2L3mDjKOfEuIPeo9ZgL.r575x340

Зазначимо, що останній всеукраїнський перепис проводився ще у 2001 році. Тоді населення країни становило 48 млн 457 тис. Відтоді перепис не проводився, бо завжди знаходили причини його перенести. Нарешті в держбюджеті-2020 на другий всеукраїнський перепис населення закладено 3 млрд 431 млн грн (139,4 млн доларів), тож нас усе-таки порахують.

Не тільки український Кабмін міркує над тим, щоб провести електронну версію перепису населення. У найближчі два роки Індія, Німеччина, Чехія, Польща, РФ та ще декілька країн планують при переписі об’єднати традиційний спосіб із електронним.

Однак оцінка чисельності населення далеко не єдина мета перепису. Для нормального аудиту держави потрібно також знати про склад населення, його розміщення за регіонами, міграцію, рівень урбанізації, соціально-демографічні характеристики населення, його економічну спроможність та житлові умови. Крім того, давно необхідно актуалізувати знання про мовні та етнічні ознаки українців, а також фактичний шлюбний стан та склад сімей.

Це дасть змогу нарешті навести лад із соціальними виплатами, більш раціонально перерозподіляти кошти з державного бюджету для різних регіонів та оновити дані про виборців.

Але традиційний перепис населення – це досить дороге задоволення для держави, тому що знадобиться 100 тис. переписувачів, оснащених планшетами. Із понад 3,4 млрд грн, які підуть на перепис, найбільше треба витратити саме на оплату праці переписувачів – 1 млрд 322 млн грн та на придбання комп’ютерного обладнання – 1 млрд 543 млн грн. Майже 50 млн грн піде на розробку програмного забезпечення і ще 122 млн грн – на обробку та систематизацію даних.

Міністр Кабінету міністрів Дубілет запропонував економний варіант, який би обійшовся Україні в 1,4 млрд грн, без залучення переписувачів. Він пропонує провести електронний збір даних. По-перше, збір анонімної інформації в мобільних операторів про кількість користувачів та їх розташування. Порахувати кількість SIM-карт в Україні. По-друге, збір даних із реєстрів про дітей (РАЦСи) і пенсіонерів (Пенсійний Фонд). Також пропонується провести «калібрувальні» соціологічні опитування і вставити дані в математичну модель.

Водночас у 2020—2021 роках ще декілька країн запланували провести перепис населення. Зокрема, в Індії, де кількість населення одна з найбільших на планеті, у 2021 році збираються провести саме електронний перепис через web-портал, куди респонденти самі будуть заносити відомості про себе. На таке дослідження піде 1,7 млрд доларів.

У Німеччині також збираються порахувати своїх громадян у 2021 році за допомогою змішаної системи і планують витратити 1,1 млрд доларів. Буде проводитися електронний збір інформації з офіційних електронних реєстрів та від респондентів за допомогою web-порталу, а також залучатимуть традиційних переписувачів, які ходитимуть по домівках.

Сусідня Польща збирається провести перепис населення у 2021 році. Інформацію братимуть з офіційних електронних реєстрів та через web-портал від респондентів, а в окремих випадках залучатимуть переписувачів. Країні це обійдеться в 98,9 млн доларів.

Источник slovoidilo

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code