Підприємці, які пережили ці два роки, намагаються піти «в тінь»

Перегляди: 623

Голова Асоціації платників податків України Павло Погиба розповів про своє бачення податкових реформ, про те, як йде в тінь бізнес і чому влада закриває на все очі

— На що найбільше скаржаться українські підприємці?

— Зараз простіше сказати, на що вони не скаржаться. Скарг дуже і дуже багато — влада робить все, щоб знищити бізнес. Як такою метою ніхто не задається, просто корупція, з якою начебто йде війна розцвіла пишним цвітом. А на тлі девальвації гривні, підвищення комунальних послуг та інших «принад» — ситуація катастрофічна. Ті, що пережили ці два роки підприємці, намагаються піти в «тінь». Багато підприємців зізнаються, що вже не можуть потягнути легальний бізнес.

— Влада якось реагує на такі заяви?

— Ні. Чи то не помічає, то чи не хоче нічого помічати. Навіть навпаки — рапортує, що кількість дозвільних документів зменшилася, проведена податкова реформа, відкриті зарубіжні ринки для вітчизняного бізнесу. Але це тільки на словах.

Типовий приклад, яким зараз люблять прикриватися, — набула чинності Угода про зону вільної торгівлі з ЄС. Але вона працює в одну сторону — в сторону України. Паралельно підписано купа винятків і обмежень для експорту українських товарів. Влада видає це за успіх, а насправді — це цвях у труну українського бізнесу.

Інвестори теж шоковані правилами гри на внутрішніх ринках. З усіма хабарами, відкатами та політичними іграми сюди не зайде жоден нормальний інвестор.

Реформи податкового законодавства залишилися лише на папері. Подивіться, що відбувається в банківському секторі: за 2014—2015 р. Нацбанк ліквідував понад 60 банків. Але ж ці банки давали кредити малому і середньому бізнесу на розвиток. Але при цьому держава виділяє з бюджету на докапіталізації держбанків 15 млрд.грн. А це і наші з вами податки, наші з вами гроші. В таких умовах бізнес просто не життєздатний.

— Але при цьому податки не знижують. Чи вистачає Україні грошей, зібраних в якості податків?

— Розміри податків для малого і середнього бізнесу просто убивчі. Тільки надприбуткові підприємства можуть собі дозволити справно платити податки. Всі інші йдуть в «тінь». За різними оцінками рівень тіньової економіки у нас оцінюється від 50 до 70%.

Хоча в розвинених країнах, в сукупності, на малих і середніх підприємствах працює 68% зайнятого населення, і вони виробляють 58% ВВП. А в Італії на частку малого і середнього бізнесу доводиться 95% від доходу держави. У нас — лише 5-6%. Це крапля в морі!

Зрозуміло, що з огляду на всю цю ситуацію, сплачених податків мало для поповнення держбюджету. Але тут не бізнес винен, а держава, яка заганяє підприємців у «тінь», замість того, щоб дати їм розвиватися.

За останні кілька років, останні два роки — економіка показала мінус 25% ВВП. Це катастрофа. Є прогнози, що в поточному році Україна наростить на 1-2% свій ВВП. Але ж 1-2% — це нуль. Для того щоб Україна почала наздоганяти не Німеччину і Францію, а хоча б Польщу, потрібно рости двозначними темпами. Але це не буде можливим, доки держава «тисне» бізнес.

— З чого варто було б почати розвивати малий і середній бізнес?

— Щоб бізнес ефективно працював, справно платив податки, потрібно позбавити країну від різного роду податків — прибуткових, єдиних податків, тощо. Все це веде до корупції і тільки відволікає бізнес від роботи. Чого тільки варте прагнення зберегти ПДВ, який вигідний виключно олігархічним монополіям.

— Але як же тоді поповнювати казну?

— В якості експерименту можна ввести єдиний податок для всіх видів підприємницької діяльності, впровадження якого узгодимо з нашими партнерами з МВФ і СОТ. Він, наприклад, становитиме 6% від загального обороту угоди.

Крім того, потрібно прийняти мораторій на всі фіскальні перевірки протягом 5 років і максимально спростити дозвільну систему, залишивши за нею тільки декларативну і формальну функцію. Будь-який бажаючий українець повинен отримувати 90% всіх дозволів в автоматичному режимі, без контакту з чиновником. Це принесе мільярди гривень в казну держави, і дасть можливість малому і середньому бізнесу зітхнути з полегшенням.

— Що зі світового досвіду ми могли б взяти для себе?

— Сьогодні однією з найбільш лояльних і досконалих податкових систем у світі є система Сінгапуру. Ставка податку на прибуток підприємств в Сінгапурі становить 17%, що, на перший погляд, не набагато менше, ніж в Україні. Однак секрет полягає в тому, що з 2008 року тут застосовується однорівнева система оподаткування — тобто заплативши податок з прибутку компанії, акціонер отримує дивіденди, повністю звільнені від будь-якого подальшого оподаткування.

В Україні потрібно діяти зовсім інакше. В першу чергу, потрібно амністувати всі підприємства, які мають борги перед податковою.

— У суспільстві не вщухають суперечки навколо податкової реформи — своє бачення ситуації вже показали Ніна Южанинова, Григол Катамадзе і навіть Геннадій Балашов. Чиї пропозиції найбільш доречні?

— На мій погляд, пропозиції щодо реформування податкової системи від Грігола Катамадзе найбільше відображають сьогодні сподівання всіх підприємців країни. В Україні просто необхідно вводити більш ліберальні податки. У парламенті навіть був запропонований законопроект №3357, який значно б знижував навантаження на бізнес в країні. З його прийняттям бізнес почав би виходити з тіні, протягом 2-3 років ми б вже бачили реальні зміни. Але, на жаль, як ми знаємо, був прийнятий законопроект, який запропонував Кабінет міністрів.

— Як Асоціація платників податків України може впливати на реформу податкового законодавства?

— Держава обов'язково має вийти на діалог з платниками податків. У цьому діалозі не повинно бути місця ні конфронтації, ні популізму. Навпаки, ми повинні конструктивно вирішувати існуючі проблеми через переговори і пошук взаємоприйнятних рішень.

Але все це неможливо зробити, якщо влада і далі залишиться закритою для представників бізнесу. Ми продовжимо налагоджувати діалог з представниками законодавчих і виконавчих органів влади, щоб забезпечити для бізнесу безпечну і комфортну роботу в Україні.

Олена Вовченко

Джерело: znaj.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code