Про зростання тарифів, соціальний геноцид і винахідливого Коломойського

Перегляди: 501

Експерт з питань енергетики Валентин Землянський в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що рішення Кабміну встановити єдину ціну на газ призведе до того, що не буде соціальних пільг і диференціації. При цьому тарифи на гарячу воду і газ збільшаться в два рази

В «Укрнафті» почалася реструктуризація для підвищення ефективності роботи компанії і оптимізації організаційних процесів. Зміни торкнуться насамперед підрозділів апарату управління, пов'язаних з видобутком і переробкою вуглеводнів, системи закупівель, охорони праці та т. д.

Також зміни торкнуться всіх структурних підрозділів даного публічного акціонерного товариства. Реструктуризацію та оптимізацію діяльності енергетичної компанії, а також загальний стан енергетичного сектора країни в ефірі радіостанції Голос Столиці проаналізував експерт з питань енергетики Валентин Землянський.

Що собою являє реструктуризація «Укрнафти»?

— За красивими формулюваннями криється банальна річ. «Укрнафта», незважаючи на те, що вона є державною компанією, знаходиться під контролем приватної фінансово-промислової групи, накопичила достатньо багато боргів, причому боргів перед бюджетом і по сплаті податків, по сплаті ренти. І для того, щоб розтягнути процес повернення, починаються подібного роду дії корпоративно-управлінського характеру. Тобто щоб ніхто нічого не зрозумів. За великим рахунком це називається: «нічого ми вам віддавати не будемо».

Звідки взялися такі великі борги?

— Борги накопичувалися не без участі постреволюційного керівництва в особі пана Яценюка і в особі керівництва НАК «Нафтогазу». Начебто як було поставлено нове, запрошене керівництво, Марк Роллінз очолив наглядову раду, але все це закінчилося тим, що борги просто зросли, схеми ніхто не прибрав, гроші виводяться з компанії. Компанія, по суті, банкрут. При цьому ще Коломойський примудряється виставляти претензії «Нафтогазу» за той газ, який був здобутий «Укрнафтою» і відправлений на зберігання в ПСГ, пізніше реалізований «Нафтогазом». Сміх сміхом, а процес в Лондонському арбітражі йде.

Досі триває цей судовий процес?

— Звичайно. А для західних арбітражних палат — і Стокгольма, і Лондона, і Відня — немає такого розуміння, як революційна доцільність чи порятунок потопаючого населення. Тобто вони будуть дивитися на комерційні взаємини двох суб'єктів, незважаючи на те, що вони державні. І у Коломойського дуже високі шанси отримати дивіденди з держави.

Чому ми говоримо про держпідприємства, але інтереси в першу чергу враховуємо Коломойського?

— Він взагалі дуже неординарна особистість і, як до бізнесмена, я ставлюся до нього з певним пієтетом. Тому що потрібно вміти, починаючи з 1% в компанії, неважливо, державної або приватної, потім ставати або її мажоритарним акціонером, або отримувати її в повне управління. За рахунок держави він отримує дуже непогану ренту. Хоча, здавалося б, особисто він нафту не качає, свердловини не бурить, але поруч стоїть. І при цьому є вигодонабувачем.

І ми говоримо по трьох підприємствах, в яких Коломойському вдалося побудувати вертикально інтегровану компанію за рахунок держави. Не вкладаючи в справу ні копійки, за державний бюджет він отримає контроль над «Укртранснафтою», над «Укрнафтою». А судові розгляди з колишніми акціонерами з Татарстану теж тривають.

І навіть при новому голові правління за ці місяці нічого не змінилося?

— Проблема в системі. Ви поставте найсвятішого на управління, неважливо, буде це енергетика або це буде транспорт — поки не зміниться система, нічого не вийде. Зрозуміло, що корупція присутня в будь-якій країні, і боротьба з корупцією це саме чудове заняття, тому що воно приносить дивіденди якраз самим борцям. Нагадаю, що Коломойський вміє пояснювати, чому потрібно приймати ті чи інші рішення, чому від цього буде добре в першу чергу новому керівнику.

До тих пір, поки держава не відновить контроль над своїми підприємствами, причому контроль ефективний, не на користь тих менеджерів, які прийдуть, а на користь бюджету, нічого не вийде.

Як потрібно повертати у власність підприємство, в тому числі, «Укртатнафту», щоб борги не списувати?

— Повинна бути зацікавленість держави, щоб повернути. Ми ж говоримо про контроль активів, тому що формально він державний, тобто 50% + 1% належить «Нафтогазу України». Там 7 міноритаріїв, 43 у групи «Приват». Все питання в тому, щоб повернути оперативне управління над компанією, і, власне, зробити зауваження всі ці схеми по відмиванню фінансових засобів. До осені минулого року компанія показувала прибуток божевільний, а на початку 2016 року вона показала такі ж збитки — близько 4,5 млрд грн. За три місяці раз — і все пропало.

Підприємство навмисно ведуть до збитковості?

— Так, це ж дивіденди потрібно платити, збори акціонерів проводити. Якщо ми подивимося з виплат дивідендів, то вони відбувалися, коли Коломойський домовлявся з тим чи іншим прем'єром. Домовився він, наприклад, з Юлією Володимирівною, і в бюджет перераховано близько 1,5 млрд грн, тобто те, що належало державі. Потім не проводять збори акціонерів, домовляються, чекають. Потім знову — домовилися, зібралися. Це як дійна корова, через яку доять не саму компанію, а державний бюджет.

У держави 50 + 1% і є свій куратор. Як можна пояснити вплив групи Коломойського?

— Ігор Валерійович вміє домовлятися не тільки з прем'єрами. Точніше, якщо він домовляється з прем'єрами, то він домовиться і з керівником «Нафтогазу». Гройсман змінив Яценюка. І що в результаті? Нічого.

Але він на своїй посаді лише два тижні.

— Вистачило і цих двох тижнів. Вже можна зрозуміти, що нічого мінятися не буде. Як Вашингтон вирішить, так і буде. Візит пані Нуланд дуже яскраве тому підтвердження. Я не прихильник деолігархізації економіки. Це просто призведе до колапсу. Але поставити рамки, створити правила гри — це нормально. І ось тут, як люблять говорити наші керівники, треба звертатися до західних партнерів. Я більше ніж упевнений, що в ФБР лежить велика папка, яка стосується і Коломойського і Фірташа. Найчастіше це використовується не публічно, тобто для того, щоб отримати ту чи іншу позицію від тієї чи іншої промислової групи.

Що має статися, щоб вміст цієї папки став причиною кримінальних розглядів?

— Тільки коли будуть зацікавлені в зростанні країни за океаном, тому що ми бачимо, що всі рішення, які приймаються за рекомендацією МВФ, призводять до погіршення ситуації, а не кардинального покращення добробуту людей. Поки бачимо лише зубожіння. Це показує слабкість державної влади, слабкість тих людей, які знаходяться біля керма країни.

Якими прикладами ви можете це підтвердити?

— Наприклад, що означає «Антимонопольний рада проводить розслідування щодо монопольного становища «Енергоатому»? Це держкомпанія, належить Кабміну. Або як велике досягнення показують, що тариф «Енергоатому» підняли на виробництво електричної енергії. І при цьому ви будуєте конфайтемент в Чорнобилі, щоб не бахнуло ще раз, і повинні побудувати сховище до 2018 року, тому що «атомка» зупиниться. Або в новому законі про ринок електроенергії атомна генерація перетворюється на дійну корову, яка повинна покривати всі витрати нового ринку електроенергії і тарифи для населення. Знаєте, скільки потрібно вкладень в галузь? Тільки в цьому році недовкладення може скласти 3 млрд грн.

А щодо підвищення термінів служби, підвищення безпеки та іншого? Дуже погані речі звучать з боку світової атомної спільноти щодо ситуації на українських АЕС. Причому не з точки зору технічного стану, а з точки зору рівня персоналу, можливості людської помилки. І атомники змушені виходити і говорити, що без зарплати залишилися. Тобто держава не займається своїм прямим, першочерговим завданням.

На сьогодні заарештовано майно «Енергоатому» вартістю 200 мільярдів гривень. Чим це загрожує енергетиці?

— Не скажу, що колапсом, але серйозними проблемами — безумовно. Треба розуміти, що з технічної точки зору все потреби промисловості покриваються саме за рахунок атомної енергетики, тому що промисловість споживає енергію постійно, рівним графіком, і в такому ж режимі працюють АЕС. Ми залишимо не просто країну без електроенергії, але перш за все це вдарить по промисловості.

У підсумку електроенергію знову будуть купувати у Росії?

— Ми це вже проходили. Коли у нас був профіцит по виробництву, коли у нас блоки стояли, зупинені в резерві, а ми при цьому імпортували електроенергію. Нам імпорт електроенергії, за великим рахунком, потрібен був один місяць — в грудні 2014 року, коли почалися відключення. Далі все було добре, ситуація стабілізувалася і в темповій і в атомній генерації.

На даний момент електроенергії вистачає?

— На сьогоднішній день у нас надлишок. Через падіння промисловості у нас відбулося різке падіння споживання газу і електроенергії. Тому у нас атомні блоки працюють в обмеженні, тобто знижена потужність. У нас теплова генерація теж працює на межі рентабельності, знижена, тому що куди її дівати? Немає таких акумуляторів, в відра ж зливати не будете або в бочки. Відповідно, у нас зараз величезний резерв потужностей, які можна було б використовувати в тому випадку, якщо б ожила промисловість. Це абсурд — в такій ситуації говорити про можливий імпорт.

Збільшилася кількість боргів після того, як енергорегулятор підвищив тариф на відпуск електроенергії для АЕС майже на чотири копійки. Наскільки це велика сума для «Енергоатому»?

— Це відчутно. Ще 2-3 копійки, і цілком можливо вести мову про те, що ті поточні потреби, які є у «Енергоатома», будуть покриватися. Але це жодним чином не відбивається на тарифах для споживачів, на нас з вами. У нас держава регулює всю цінову політику, починаючи від виробництва і закінчуючи реалізацією. Тому, коли говорять що через кого-то підняли тарифи для населення, це чистої води маніпуляція. Тому що держава встановлює тарифи виробникам, споживачам, обленерго. Ми з вами стали більше платити. Нам сказали: ми будемо проводити реформи, у нас буде нова модель ринку, всі будуть щасливі, ми станемо європейцями. Для початку за це треба заплатити. Ми вже заплатили. Вхідний квиток ми купили, сидимо ось, чекаємо. А кіна не буде, електрика скінчилася.

Грошей в ринок ми вкидаємо більше, цього достатньо, щоб закрити всі питання, які є на сьогоднішній день, і нарешті зайнятися реформуванням. Але нічого не відбувається. Планували прийняти законопроект, але його відкликав міністр енергетики, оскільки до цього документа були питання.

Які спірні місця в цьому документі були знайдені?

— Створювався державний монстр, нібито на перехідний період, і йому повинен був продавати «Енергоатом» електроенергію, а він би вже мікшував ціни. Друга претензія це питання до обмеження потужності роботи тієї ж атомної генерації. Основне питання — невизначений статус регулятора незалежного. Всі державні органи, які у нас нібито незалежні, належать тій чи іншій фінансово-промисловій групі. Хто при владі — той і замовляє музику.

Які правила на енергоринку привніс за ці півтора роки Демчишин?

— Велику «любов» до ДТЕК. У нас найголовніший олігарх це Ахметов, проти якого ми ведемо непримиренну боротьбу, але ось під кінець ситуація змінилася, АМКУ побачив монопольні дії у «Енергоатома».

Новий глава Міністерства енергетики Насалик заявив про заміну 30% російського палива поставками з «Westinghouse». Як ви це прокоментуєте?

— Ця заява лежить в політичній площині. У нас все, що пов'язано з РФ, лежить в політичній площині, навіть якщо воно суперечить певною мірою економічній або політичній доцільності. В даному випадку заміна паливом «Westinghouse» — питання досить дискусійне, тому що немає однозначної позиції і в науково-технічному середовищі і в середовищі політиків щодо того, наскільки це необхідно. По суті, мова йде про збірки, які будуть проводитися компанією «Westinghouse», завантажуватися в блоки, які, в принципі, розраховані на російське паливо. По грошах ніхто нічого не виграє.

Це важливо — привнести своє правило, яке, можливо, не завжди правильне?

— В атомній енергетиці це ноу-хау, яке з'явилося відносно недавно, років 6 тому. Хоча розмови йдуть давно, приступили до дій не так давно. А взагалі у нашого кожного нового прем'єра, нового профільного міністра є стандартна програма, яку він, прийшовши до управління галуззю, озвучує. Що обов'язково потрібно модернізувати нафтопереробні заводи — до речі, ця вже заява прозвучала від Насалика — нам потрібно отримати нові джерела поставок нафти і газу. Обов'язково потрібно побудувати LNG-термінал. Як показує практика, відпрацювавши цю програму і нічого не зробивши, міністри змінюються. Частину цих заяв ми вже почули: про нові джерела поставок почули, про необхідність модернізації нафтопереробних заводів почули, про паливо заявлено. Три пункту програми виконані.

Насалик заявив про те, що буде змінюватися концепція вугільної галузі. Про які зміни йдеться?

— Це ще з часів Яценюка взялися за вугільну промисловість. З 35 шахт, які так-сяк функціонували на підконтрольній території, близько 27 планувалося закрити. Ніяких програм, щоб закрити соціальні наслідки, щоб вирішити проблеми, як це відбувалося в Великобританії, Німеччині. Там це не робилося за один рік, держава реалізовувало програми перепрофілювання шахтарів на інші професії. У ситуації економічної кризи, куди ми будемо перепрофілювати? Шахтар крім відбійного молотка тримати в руках нічого не вміє. Завдання у нього таке — мати сміливість спуститься в забій і видати необхідну норму. На цих людей зараз ніякої програми немає. І де Україна тоді вугілля брати буде? Польща пропонує реконструювати блоки під їх вугілля, як в сільському господарстві — вирощувати все, що завгодно, але на польських тракторах. Так і з енергетикою — свої шахти закриють. Будемо виробляє електроенергію, але з польського вугілля і на польському обладнанні.

Це нагадує розподіл праці і промислових потужностей в стилі комунізму?

— Це не комунізм, це психологія натовпу. Комуністичне у нас — це «Від кожного за здібностями, кожному за потребами». А все інше — натовп. Це охлократія, тому що прибіг натовп, а рівень політиків і активістів однаковий. Коли це стосується загальних моментів або розбіжності поглядів, це один момент, а коли це стосується енергетики, тарифів, вугільної енергетики, то тут принцип «сам дурень» не працює.

І тарифи, звичайно, зменшувати вже ніхто не буде?

— Нас ідіотами виставляють. Пояснюють, що ми не розуміємо свого щастя. Ми говорили про тарифи в електроенергетиці, те ж саме з газовими тарифами ми маємо на сьогоднішній день. Можна по цифрам порахувати: ціна в 3600 грн достатня для «Нафтогазу», а «Нафтогаз» каже: «Ні, ми зробимо в 5500, 6800, 7200 грн». Сьогодні уряд мав ухвалити рішення про єдину ціну на всіх по газу. Не буде соціальних пільг, диференціації, всі будуть платити, в т.ч. і «Теплокомуненерго». Якщо буде прийняте таке рішення, тарифи на гарячу воду і газ збільшаться в 2 рази. Будуть субсидії. «Нафтогаз» передбачає, що 2/3 населення звернеться за ними. Працювали і пішли за межу бідності, тому що зарплату піднімати не будуть, а ось підняти тарифи економічно можливо до обґрунтованої ринкової ціни.

Гройсман говорив про перегляд тарифів у бік зменшення.

— Звичайно. 7200 і 6800 грн — це ж зниження, всім відразу стало краще жити. Ця заява — серйозна політична помилка, тому що потрібно було сказати: «Яценюк нехороший, довів країну, будемо з МВФ говорити про нові умови». Якби ми заговорили про умови перегляду співпраці, то це було б більш правильно і більш позитивно сприйнято людьми. Керівники в Кабміні виконують установки, отримані ззовні. Люди, які б прагнули і займалися проблемами, говорили по іншому, вони б говорили про нас з вами, як створювати умови. А тут з точністю до навпаки. Йде соціальний геноцид.

Раніше експерт з питань енергетики Юрій Корольчук в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив, що постійні конфлікти в уряді та парламенті призвели до того, що зиму Україна зустріла зі значним дефіцитом палива. Він також зазначив, що брак газу в сховищах може призвести до зриву поставок «блакитного палива» в країни Євросоюзу.

У свою чергу, керівник аналітичного департаменту компанії Concorde Capital Олександр Паращій розповів про те, що Україна різко скоротила видобуток власного вугілля і газу, на 13% скоротилося і виробництво електроенергії. Паращій висловив упевненість в тому, що це призвело не тільки до проблем в економіці, а й до зриву осіннього опалювального сезону.

Джерело: newsradio.com.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code