Продам ProZorro. Чи зможуть українці чесно купувати майно збанкрутілих банків

Перегляди: 427
В Україні пройшов тестовий аукціон в системі ProZorro.Продажі. Еспресо дізнавалося, які проблеми має вирішити новий проект

Свій, до свого, по чуже

Державні організації не лише купують товари та послуги за бюджетні кошти, а й продають майно, поповнюючи скарбницю. І через непрозорість процедури, з якою проводять такі продажі, держава втрачає мільярди гривень.

Різноманітні історії про продані за пару десятків тисяч гривень айфони чи велосипеди – це якраз про такі порушення.

Є й інша проблема, яка трапляється навіть якщо про корупційні продажі не йдеться. Недостатньо прозора та недосконала процедура аукціонів, що сьогодні проводять, значно зменшує суму, яку можна виручити за продажі. Саме це і має змінити нова система ProZorro.Продажі.

Яскравий приклад – Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який виплачує українцям компенсації за депозитами банків-банкрутів. Для повернення грошей населенню та іншим кредиторам, Фонд має продавати активи банку – майно, заставу за депозитами, права на кредити.


Чим більше виручена на аукціоні сума, тим більше грошей отримає на виплати ФГВФО. Установі потрібно продати активів на балансову вартість 440 млрд грн. В реальності ж виручити вдається значно менші суми.


Наприклад, за 2015 рік Фонд продав активів на 1 млрд, а в 2016 році очікують продажів на 12 млрд.

Крім того, в торгах бере участь дуже мала кількість бірж – 80% продажів за минулий рік відбулися лише через п’ять майданчиків. А самі аукціони проходять з порушеннями.

«Зараз до нас досить часто надходять скарги від учасників електронних аукціонів на ті чи інші порушення під час торгів. Організатори аукціону можуть, приміром, не зареєструвати потенційного покупця з надуманої причини, або ж скасувати результати аукціону, посилаючись на фіктивну DDOS-атаку. Ми сподіваємось, що система „ProZorro.Продажі“ допоможе вирішити ці та інші подібні проблеми», — зазначила Юлія Берещенко, голова департаменту консолідованих продажів і управління активами ФГВФО.

Формула очікувань

Нова система продажів працює за тими ж принципами, що успішна і вже обов’язкова для всіх державних закупівель система ProZorro.

«Ефективність системи досягається за рахунок прозорості (принцип „всі бачать все“) і відкритості процесів, які в ній проходять. Якщо учасники ринку впевнені, що правила гри — однакові для всіх, якщо будь-який громадянин України може перевірити всі етапи процесу — зростає конкуренція і знижується корупція, що призводить до підвищення ефективності», — вважає Микола Жандоров, керівник торгівельного майданчика Zakupki.Prom.ua (один з майданчиків учасників системи ProZorro.Продажі).


На практиці це означає, що будь-який українець зможе обрати будь-який майданчик і у декілька кліків мишкою продивитися усі аукціони в системі, хід продажів, укладені контракти тощо. Це має унеможливити будь-які маніпуляції.


Крім того, ProZorro.Продажі забезпечать рівний доступ до лотів не лише з боку покупців, а й з боку майданчиків. Це принципово відрізняється від існуючої системи, коли лоти потрапляють виключно на окрему біржу і торгуються лише на ній.

«В новій системі лот після реєстрації потрапляє в центральну базу даних, а через неї на всі біржі і майданчики одночасно, і покупець зможе торгуватися за нього з будь-якого ресурсу, який йому більше до вподоби. Таким чином ми забезпечуємо легкий і рівний доступ до лотів і конкуренцію серед майданчиків і бірж, які будуть зацікавлені надавати якісний сервіс для залучення покупців», — пояснив Еспресо.TV керівник проекту ProZorro.Продажі Олексій Соболев.

Всі ці опції мають допомогти отримувати більше коштів за продані лоти.

«Завдання нашого проекту — максимально відкрити ринок для учасників. Ми віримо, що справедливу ціну може дати тільки конкуренція», — каже Олексій Соболев.

Деталі запуску

Перший реальний аукціон в системі ProZorro.Продажі проведуть наприкінці жовтня, а на планові обсяги планують вийти вже в грудні. Поки що через майданчик будуть реалізовуватися лише активи проблемних банків, але згодом приєднаються і інші продавці.

Реалізацію проекту контролює Transparency International Україна, а першою організацією, яка профінансувала створення нової системи, став фонд Western NIS Enterprise, який перед тим фінансував створення системи ProZorro.Закупки.

На сьогоді до системи приєдналися 14 майданчиків, більшість з яких брали участь в проекті ProZorro, а також ті, що вже працювали з ФГВФО.

Залучення нових майданчиків до участі в проекті припиняти не планують: чим більше їх буде, тим ефективнішою стане система.

Джерело: espreso.tv

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code