Результати роботи ринку електроенергії в 2018 році

Перегляди: 796

В 2018 році країна виробила 146 млрд кВт*г електроенергії, за яку генеруючим компаніям було сплачено 162,7 млрд грн. Хто отримував ці гроші та в яких пропорціях?

650x434 (43)

Виробіток електроенергії в 2018 році незначно зріс порівняно з 2017 роком. Якщо в минулий рік генерації виробили 146,11 млрд кВт*г (кіловат-годин), то в 2017 році вся генерація склала 142,22 млрд кВт*г.

Тобто, в 2018 році обсяг загальної генерації електроенергії (е/е) зріс на 2,7%.

При цьому вартість всієї е/е, виробленої в 2018 році зросла більше: 162,69 млрд грн проти 136,68 млрд грн в 2017 році, або на 19%.

Такі цифри БізнесЦензор вирахував за оперативними даними держпідприємства «Енергоринок», оператора розрахунків на ринку електроенергії.

Згідно статистики, 54,5% електроенергії в країні склала атомна енергія.

Результати роботи ринку електроенергії в 2018 році 02

Вид генерації Виробіток, млн МВт*г
Атомна енергія 79,61
Теплові електростанції 43,11
Гідроенергія 11,19
Теплоелектроцентралі 9,43
Відновлювальні джерела енергії 2,78

Найбільшу виручку отримали теплові електростанції (ТЕС) — 76,63 млрд грн, або майже половину грошей всього ринку.

Результати роботи ринку електроенергії в 2018 році 03

Вид генерації Виручка, млрд грн
Теплові електростанції 76,63
Атомна енергія 43,90
Теплоелектроцентралі 20,20
Відновлювальні джерела енергії 14,00
Гідроенергія 7,96

Найбільший середньозважений тариф в 2018 році отримали компанії, що виробляють е/е з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Він склав 5,04 грн за кВт*г, що в 9 разів більше найменшого тарифу – для атомної енергії.

Результати роботи ринку електроенергії в 2018 році 04

Які компанії генерують електроенергію і хто за ними стоїть?

Атомна енергія

Оператором чотирьох українських атомних електростанцій є державна компанія НАЕК «Енергоатом». Його президентом є Олександр Недашковський, лояльний до скандального екс-депутата Миколи Мартиненка, соратника Арсенія Яценюка.

«Енергоатом» виробляє найбільше електроенергії в країні, але отримує найменший тариф за неї. При цьому це найбільш технологічна та потенційно найбільш небезпечна генерація. Її недофінансування може призвести до тяжких наслідків.

Теплоелектростанції на вугіллі (ТЕС)

Монополістом в цій сфері є енергохолдинг ДТЕК Ріната Ахметова. За весь рік ДТЕК поки що не давав статистики, але за 11 місяців 2018 року його ТЕС виробили 28,5 млрд кВт*г електроенергії, що складає 74,2% від загального виробітку ТЕС.

В 2017 році частка ДТЕК у загальному виробітку операторів ТЕС склала майже 90%. Як йдеться у звіті ДТЕК за 2017 рік, ТЕС холдингу виробили 36,46 млрд кВт*г з 40,52 млрд кВт*г загальної генерації ТЕС.

В 2016 році частка ДТЕК у виробітку ТЕС складала 81%.

Більшість вугілля, яке використовується на українських ТЕС, також виробляє ДТЕК. Згідно релізу компанії, в 2018 році шахти холдингу видобули 24,1 млн тон вугілля з 33,3 млн тон, що були видобуті в Україні. Це складає 72,4%.

Загальний видобуток включає в себе і коксівне вугілля, яке використовується металургами. Частка ДТЕК у виробництві енергетичного вугілля ще більша. В 2017 році вона склала 86%.

Як повідомляв БЦ, через рішення енергетичного регулятора в 2016 році, було запроваджено методику розрахунку ціни на вугілля згідно з імпортним паритетом – так звану формулу Роттердам+.

Вона допомогла ДТЕК Ахметова акумулювати більше 30 млрд грн додаткових коштів на рік та ще більше посили свою монополію.

Конкурентами ДТЕК в цьому сегменті є компанії «Донбасенерго», яку контролює народний депутат від БПП Максим Єфімов, та державна компанія «Центренерго». Її намагається приватизувати Віталій Кропачєв, «смотрящій» за державними вуглевидобувними підприємствами.

Гідроенергія

Виробником в цьому сегменті є державна компанія «Укргідроенерго» – оператор великих гідро- та гідроакумулюючих електростанцій (ГЕС та ГАЕС).

Її очолює Ігор Сирота, який працює на свої посаді з 2010 року – ще з часів Віктора Януковича.

Наразі «Укргідроенерго» намагається вкладати кошти в будівництво нових ГЕС та ГАЕС. Але через субсидування вугільної генерації коштів на будівництво держкомпанії не вистачає.

Теплоелектроцентралі (ТЕЦ)

В цьому сегменті найбільшою генерацією є група «Укртеплоенерго», яка належить колишньому народному депутату Анатолію Шкрібляку з партнерами. До складу групи входять Дарницька ТЕЦ в Києві, Чернігівська, Черкаська та Сумська ТЕЦ.

Серед партнерів Шкрібляка називають також Миколу Мартиненко – екс-нардепа та впливового діяча з «Народного фронту».

Також до цього сегменту входять державна Калуська ТЕЦ та Краматорська ТЕЦ Володимира Зіневича, який колись очолював держпідприємство «Укрінтеренерго».

Також умовно великим є Миронівська ТЕЦ, яка входить в ДТЕК Ріната Ахметова та ТЕЦ Есхар Павла Фукса.

Відновлювальні джерела енергії (ВДЕ)

Цей сегмент є небезпечним в плані фінансової стабільності енергетичного ринку. Річ втім, що згідно з діючим законом «Енергоринок» має викупати всю е/е, що виробляють ВДЕ за фіксованими тарифами, які прив'язані до євро.

Вже в 2018 році при частці генерації в 1,9% зелені генерації споживають 8,6% грошей ринку. Зі зростанням потужності, вони будуть забирати все більше і більше грошей від споживачів та інших генерацій.

Без запровадження тарифних аукціонів, які сьогодні діють у всьому світі, країна може прийти до «зеленого дефолту».

Найбільшим гравцем в сегменті ВДЕ є китайська компанія CNBM, яка воолдіє сонячними станціями, що раніше належали родині Андрія Клюєва, останнього голови Адміністрації президента Віктора Януковича.

Також потужним гравцем є ДТЭК Renewables Ріната Ахметова, яка активно розбудовує вітряні та сонячні станції.

Источник Цензор

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code