Рівень неплатежів за ЖКП уже за декілька місяців може сягати 100%

Перегляди: 293

Борги за комуналку, за аналізом «Публічного аудиту», ростуть як сніговий ком: на кінець листопада 2016 року населення заборгувало за житлово-комунальні послуги, рекордну суму у 19,1 млрд грн. Власне, це вже не дуже дивує, адже 76% українських сімей протягом 2016 року відчули погіршення свого фінансового стану, причому 40% – переймаються через значне погіршення. Такі опитування проводила соціологічна група «Рейтинг» станом на листом минулого року

472347

Втім, чиновники, мабуть, вважають українців просто злісними неплатниками, а тому залякують їх створенням відкритих реєстрів боржників і штрафами, погрожують відключити від мереж чи відібрати житло, залякують колекторами та переконують, що заборонять виїзд за кордон.

Незалежні аудитори розібралися, за які комунальні послуги українці заборгували в першу чергу, а також з’ясували, що й держава далеко не є сумлінним платником і вже заборгувала постачальникам ЖКП за субсидії мало не 20 млрд грн.

Отже, вказані вище 19,1 млрд грн загального боргу включають:

  • за централізоване опалення  та  гаряче  водопостачання – 7,8 млрд грн;
  • за газопостачання – 3,7 млрд грн;
  • за утримання  будинків  та  прибудинкових  територій – 2,5 млрд грн;
  • за централізоване водопостачання  та  водовідведення – 1,6 млрд грн;
  • за вивезення побутових відходів – 0,4 млрд грн;
  • за електроенергію – 3,1 млрд грн.

Крім колосальної суми боргу, кінець 2016 року був означений і наднизькою платіжною дисципліною. Так, у листопаді 2016 року населення сплатило лише 64,6 % від нарахованих за житлово-комунальні послуги сум. Для порівняння, позаторік (незважаючи на підвищення тарифів та значно меншу кількість оформлених субсидій) населення все ще сплачувало за комуналку на рівні 95 %, – вказує провідний аналітик «Публічного аудиту» Тарас Галайда. Тож, у 2015-му загальна сума заборгованості таки була вдвічі меншою і становила 8,8 млрд грн.

«Попри погрози і залякування з боку влади, “турботу” держави у вигляді субсидій терпець українців все-таки уривається. З антисоціальною тарифною політикою влада явно перегнула палку і в разі продовження обраного антисоціального курсу, ситуація буде лише загострюватися», – стверджує Галайда.

Проте в пастку комунальних боргів потрапили не лише пересічні мешканці, але й сама держава. Так, станом на кінець листопада 2016 року вона заборгувала постачальникам ЖКП за субсидії 18,3 млрд грн.

«Виправляти ситуацію потрібно іншими методами. Як? Дуже просто: встановити справедливі економічно обґрунтовані тарифи, прибравши з ціни на газ божевільні податки, які зовсім не підйомні для гаманця звичайних українців, та спрямувавши газ власного видобутку на потреби українців. Або влада проявить політичну волю й піде на такі вимушені розумні кроки, або рівень неплатежів уже за декілька місяців сягатиме 100 %», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

Источник Публичный аудит

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code