Розслідувачів визнали правозахисниками: що це змінює?

Перегляди: 797

ООН визнала правозахисниками журналістів-розслідувачів, які викривають корупцію. Наприкінці березня Рада ООН з прав людини ухвалила Резолюцію про захист правозахисників

Як йдеться на сайті “Центру інформації про права людини”, згідно ухвали, тепер розслідування випадків корупції є правозахисною діяльністю.

Резолюція визнає право кожного захищати та просувати будь-які права людини, незалежно від того, які права визнає держава.

Українські журналісти у своїх розслідуваннях системно викривають масштабні корупційні схеми, досліджують невідповідність стилю життя посадовців, суддів та політиків.

Виключно публікацією резонансних матеріалів робота журналістів не закінчується. Часто розслідувачі передають зібрані докази з ймовірних фактів корупції до правоохоронних органів.

Суспільство, втративши довіру до правоохоронної і судової системи, все частіше звертається за допомогою до журналістів. При цьому під час проведення розслідування або після публікації матеріалу іноді самим працівникам ЗМІ необхідний захист.

У документі Резолюції ООН зазначено, що правозахисники повинні мати можливість користуватися правом на свободу зібрань, асоціацій та вираження поглядів. Також акцентується увага на необхідності захисту не лише правозахисників, а й членів їхніх сімей.

Медіа-юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін розповідає, що прирівняння розслідувачів до правозахисників – це визнання, але не більше.

“Реально механізми захисту розслідувачів, та будь-яких викривачів корупції прописано вже давно. Єдине, в чому може бути плюс – це у використанні міжнародного статусу «правозахисник» журналістом, наприклад, щодо отримання притулку”, – зазначає медіа-юрист.

За словами Олександра Бурмагіна, в Україні на рівні законодавства, як у попередньому антикорупційному ЗУ “Про засади запобігання і протидії корупції”, так і в теперішньому “Про запобігання корупції” передбачено норми щодо “захисту викривачів”.

Ще 5 років тому журналіст-розслідувач мав законодавчі підстави просити захисту, який надається державою свідкам у кримінальних провадженнях (програма захисту свідків), в тому числі надання охорони спецпідрозділами. Зараз це стаття 53 Закону України “Про запобігання корупції”.

Згідно цього закону, особи, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, перебувають під захистом держави. За наявності загрози життю, житлу, здоров’ю та майну осіб, які надають допомогу в запобіганні і протидії корупції, або їх близьких осіб, у зв’язку із здійсненим повідомленням про порушення вимог цього Закону, правоохоронними органами до них можуть бути застосовані правові, організаційно-технічні та інші спрямовані на захист від протиправних посягань заходи, передбачені  ЗУ “Про забезпечення безпеки осіб, які беруть участь у кримінальному судочинстві”.

Інформація про викривача може бути розголошена лише за його згодою, крім випадків, встановлених законом. Національне агентство, а також інші державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування забезпечують умови для повідомлень їх працівниками про порушення  законодавства іншими через спеціальні телефонні лінії, офіційні веб-сайти, електронну пошту.

Також повідомлення про порушення вимог закону можна повідомляти анонімно.

Анонімне повідомлення про порушення вимог цього закону підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

Дане повідомлення підлягає перевірці у термін не більше п’ятнадцяти днів від дня його отримання. Згідно закону, якщо у вказаний термін перевірити інформацію неможливо, тоді керівник відповідного органу або його заступник продовжують термін розгляду повідомлення до тридцяти днів від дня його отримання.

У разі підтвердження викладеної у повідомленні інформації про порушення вимог цього Закону керівник відповідного органу вживає заходів щодо припинення виявленого порушення, усунення його наслідків та притягнення винних осіб до дисциплінарної відповідальності, а у випадках виявлення ознак кримінального або адміністративного правопорушення також інформує спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.

Національне агентство здійснює постійний моніторинг виконання закону у сфері захисту викривачів, проводить щорічний аналіз та перегляд державної політики у цій сфері.

Мая Голуб

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code