Що обіцяють кандидати в президенти в своїх програмах

Перегляди: 184

БізнесЦензор зробив аналіз передвиборчих програм 12 перших за рейтингом кандидатів в президенти України. Чи є там конкретика і наскільки вони реальні?

650x429

Для того, щоб визначитись, за кого голосувати на президентських виборах, бажано розуміти, що буде робити конкретний кандидат. Чи хоча б, яку стратегію він декларує.

На жаль, більшість кандидатів у своїх передвиборчих програмах обмежились простими гаслами: зниження податків та комунальних платежів, збільшення зарплат і пенсій.

Але враховуючи те, що пенсії виплачуються з податків, виникають питання, як діючий президент може це здійснити? Вочевидь, більша частина таких лозунгів брехливі. Вони ніколи не будуть виконані.

Втім, у багатьох кандидатів є поодинокі конкретні пункти. Наприклад, більшість збираються ініціювати зміни до Конституції, щоб скоротити кількість депутатів. Або ж деякі заявляють про необхідність проведення національного перепису населення та створення єдиного державного реєстру фізичних осіб.

Ми зібрали все, що є конкретного стосовно економіки, зовнішньої політики та державного будівництва в програмах найрейтинговіших кандидатів.

Кандидати розташовані в порядку рейтингу, зробленого за результатами соцопитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які були опубліковані 14 лютого 2019 року.

Коли в програмі кандидата немає конкретики по окремій сфері, його позицію не відображено.


ЗАГАЛЬНІ ВРАЖЕННЯ

Володимир Зеленський. Цього кандидата підтримує олігарх Ігор Коломойський. Програма складається, в основному, з лозунгів, популізму та банальних фраз на кшталт: «Справедливість – основа довіри у суспільстві. Немає довіри – немає держави».

Петро Порошенко. "Армія. Мова. Віра" і мінімум планів розвитку економіки в майбутньому. Чинний президент концентрується на вже зробленій роботі і приписує собі перемоги, які Україна отримала завдяки підтримці партнерів та вдалій кон'юнктурі зовнішніх ринків.

Юля Тимошенко. Програма цього кандидата – «Біблія українського популіста». Кандидатка обіцяє знизити податки, якими наповнюється бюджет, і водночас підняти зарплати та пенсії до європейського рівня. Хоче вдвічі знизити тарифи на газ. Однак паралельно хоче забезпечити всіх вітчизняним газом.

Юрій Бойко. Партнер олігарха Дмитра Фірташа. Найбільш проросійський кандидат. Прихильник економічної залежності України від Росії. В програмі багато слів про гідність, справедливість, мир та дружбу з Росією. Лозунги: «відмінимо, скасуємо, зупинимо».

Олег Ляшко. Купа популізму, мало конкретних планів. Акцент зроблено на видобутку власного газу, соціальній справедливості, та підтримці фермерів.

Анатолій Гриценко. Програма проти всього поганого і за все хороше. Свою кампанію кандидат побудував за умовним принципом: не буде того, що є при Порошенку, а буде набагато краще при Гриценку. Бракує конкретики та аргументів.

Євген Мураєв. Проросійський кандидат. В програмі мало конкретики. Постійно йде відсилка до законопроектів, які вже розроблені командою Мураєва. Акцент на індустріалізації, розвитку промисловості, зниженні тарифів.

Ігор Смешко. Програма структурована, але дуже не конкретна. Акцент на поверненні Донбасу та Криму, соціальній справедливості, підтримці малого та середнього бізнесу.

Андрій Садовий. Мабуть, має найбільш конкретну програму серед кандидатів з першої десятки рейтингу. Втім, конкретика насторожує. Як можна обіцяти, зарплати військовим та лікарям не менше тисячі доларів?

Олександр Шевченко. Міноритарний власник курортного комплексу «Буковель». Технічний кандидат Ігоря Коломойського. Програма не конкретна. Лозунги: «гідність, правда, перемога». Окремий розділ Шевченко присвятив критиці будівництва доріг, при тому що має власну компанію з будівництва доріг «ПБС», яка замішана в корупційних скандалах.

Олександр Вілкул. Третій проросійський кандидат та соратник Ріната Ахметова. Проте програма доволі конкретна: обласні ради можуть запроваджувати другу офіційну мову. Автономія регіонів у економічній, гуманітарній, культурній і мовній політиці. Іншими словами – федералізація країни.

Руслан Кошулинський. Член націоналістичної партії ВО "Свобода". Відповідна і програма. Мало конкретики. Та що є, пропонує повний контроль держави над всіма сферами життя і бізнесу. Економічно не аргументований соціалізм і популізм.


ВІЙНА З РОСІЄЮ

Володимир Зеленський: предметом перемовин не може бути здача національних інтересів і територій.

Петро Порошенко: створення системи протиракетної та протиповітряної оборони. Модернізація армії і флоту.

Юлія Тимошенко: стримування агресора за допомогою армії. За допомогою дипломатії, примушення агресора повернути окуповані території. ЗСУ за стандартами НАТО. Стягнення компенсації з РФ.

Юрій Бойко: припинення військових дій на Донбасі будь якою ціною. Переговори з усіма сторонами «конфлікту». Розблокування російських соцмереж, які були закриті в Україні.

Олег Ляшко: все для миру, але не ціною капітуляції. Ініціювання військової угоди з США. Відновлення статусу ядерної держави у випадку, якщо партнери України відмовляться від виконання вимог Будапештського меморандуму.

Анатолій Гриценко: повернути окуповані території протягом п'яти років дипломатичними, воєнними, економічними, санкційними засобами спільно із зарубіжними партнерами.

Євген Мураєв: припинення бойових дій через виконання Мінських угод.

Ігор Смешко: повернення Донбасу і Криму дипломатичними та економічними заходами міжнародного впливу. ЗСУ за стандартами НАТО. Професійна армія.

Андрій Садовий: грошове забезпечення військового – не менше $1000 у гривневому еквіваленті. ЗСУ за стандартами НАТО. Розміщення уздовж лінії розмежування боєздатних військових частин та бойової техніки. Відкриття оборонної промисловості для інвестицій ( тобто створення приватних підприємств в оборонпромі).

Заборона доступу до користування надрами, до управління критичною інфраструктурою громадянам та юрособам з РФ, або зареєстрованим в офшорах.

Олександр Шевченко: повна відмова від російських енергоресурсів, позови у міжнародні суди задля компенсації збитків від РФ.

Олександр Вілкул: припинення війни за 100 днів. Для цього: введення миротворчого контингенту на Донбас з нейтральних держав. Проведення виборів на Донбасі за участю українських партій. Професійна армія, але обов'язкова військова підготовка для молодих людей строком від 3 до 6 місяців. Заборона на застосування армії всередині країни.

Руслан Кошулинський: розмір фінансування ЗСУ на рівні не менше 5% ВВП. ЗСУ за стандартами НАТО. Народний резерв ЗСУ за швейцарським зразком. Ракетний щит України. Військові програми переозброєння на 15-20 років.

Припинення діяльності російського бізнесу в Україні, ембарго на російський капітал, товари та послуги. Націоналізація російських активів. Обов’язковий іспит з української мови для держслужбовців та кандидатів на виборні посади.


МІЖНАРОДНА ПОЛІТИКА

Володимир Зеленський: рух України до НАТО.

Петро Порошенко: членство в ЄС та вступ до НАТО.

Юрій Бойко: розворот від ЄС і НАТО та дружба з Росією.

Євген Мураєв: перегляд Асоціації з ЄС на користь України, або відмова від неї.

Андрій Садовий: створення Центрально-Східного європейського військового альянсу, учасниками якого мають стати країни Центральної та Східної Європи. Подальша інтеграція в ЄС. Запровадження механізму набуття громадянства для осіб, які народилися в інших країнах.

Олександр Шевченко: захист українців за кордоном, активізація роботи з діаспорою.

Олександр Вілкул: позаблоковий статус. Нова система безпеки й оборони, заснована на професійній армії та муніципальній поліції.

Руслан Кошулинський: курс на утворення Балто-Чорноморського Союзу. Розрив дипломатичних відносин з РФ до повної деокупації. Викорінення подвійного громадянства.


РОЗВИТОК ЕКОНОМІКИ

Володимир Зеленський: кожній дитині право накопичувати на своєму рахунку частину від реалізації державою природніх благ (надра, землі тощо), а після досягнення повноліття віддати ці накопичення як стартовий капітал. Сортування та переробка сміття, відмова від пластику.

Петро Порошенко: зосередження на розбудові трьох галузей: АПК – розвиток переробних підприємств; ІТ – збільшення продуктів під брендом Made in Ukraine, високотехнологічні галузі з високою доданою вартістю – авіабудування, космічна галузь, суднобудування та оборонно-промисловий комплекс.

Юлія Тимошенко: повноцінний ринок електроенергії. Демонополізація ринку імпорту газу (він демонополізований ще з 2013 року, сьогодні газ імпортують півсотні компаній). Будівництво LNG-терміналів для імпорту скрапленого газу.

Зобов'язання кожного комерційного банку України видавати молодим підприємцям мікрокредити розміром до $100 тис. без застави з обов'язковим страхуванням ризиків під 3% річних.

Юрій Бойко: зупинка зростання цін (не написано, як). Зростання економіки на 5-7% за рахунок розвитку технологій та підтримки державного виробника.

Олег Ляшко: ліквідація корпорації НАК «Нафтогаз України». Затвердження закону «Рейдерству стоп».

Анатолій Гриценко: відсунення олігархів від монополій. Наділення Антимопольного комітету більшими повноваженнями, ніж ГПУ. Стимулювання виробництва продукції з високою доданою вартістю в промисловості та аграрному секторі. Подовження мораторію на експорт лісу. Підвищення середньої зарплати до 700 євро.

Євген Мураєв: енергетична незалежність за рахунок видобутку власного газу і вугілля та розвитку атомної енергетики. Залучення іноземних кредитів тільки під конкретний проект.

Андрій Садовий: Обмеження вертикальних монополій (вочевидь, це обіцянка розрушити монополії Ріната Ахметова). Будівництво нових нафтопереробних заводів (зараз єдиний Кременчуцький НПЗ знаходиться у власності Ігоря Коломойського).

Кримінальна відповідальність за неналежне керівництво критичною інфраструктурою. Ліквідація всіх економічних підрозділи прокуратури, поліції, СБУ. Ліквідація непотрібних контролюючих органів.

Олександр Шевченко: поетапне зростання за три роки мінімальної зарплати щонайменше до еквіваленту 500 євро та пенсій до еквіваленту 300 євро. Пільговий і спрощений режим для самозайнятих. «Роттердам плюс» буде скасовано.

Олександр Вілкул: повна заборона на втручання правоохоронних органів в роботу бізнесу. Скорочення в 10 разів апарату чиновників, мінімізація витрат на державний апарат. Державна гарантія всіх банківських вкладів населення в повному обсязі. Відмова від міжнародних кредитів «проїдання».

Захист вітчизняного виробника. Повна відмова від імпорту газу за рахунок зростання власного видобутку. Розвиток транзитного потенціалу України.

Руслан Кошулинський: державний контроль над природними монополіями. Перевірка законності приватизації великих підприємств. Диверсифікація джерел постачання енергоносіїв — не більше ніж 30% від однієї країни-постачальника.

Погодинна оплата праці за європейськими стандартами. П’ятикратна різниця між максимальною і мінімальною погодинною оплатою у працівників бюджетної галузі та держпідприємств.


АГРАРНА ПОЛІТИКА

Володимир Зеленський: формування прозорого ринку землі. Контроль за вирубкою лісів, забрудненням річок та виснаженням чорноземів.

Петро Порошенко: жодного слова про ринок землі (Порошенко – власник великого агрохолдингу, а крупним гравцям ринку АПК вигідна заборона на продаж землі).

Юлія Тимошенко: контроль за сівозмінами, державна підтримка фермерів, введення єдиного податку на гектар землі. Жодного слова про ринок землі (Тимошенко послідовно виступає проти нього).

Юрій Бойко: відкриття ринку землі виключно за результатами загальнонаціонального референдуму. Пільговий режим оподаткування аграріям.

Олег Ляшко: фермерство – основа аграрної політики. Давати 5 тис. грн на худобу. Закріпити землю за селянами. Недопущення ринку землі.

Анатолій Гриценко: ринок землі після 100% формування земельного кадастру та збільшення вартості землі на фоні загальної капіталізації країни. Державна підтримка не агрохолдингам, а фермерам.

Євген Мураєв: ринок землі через Земельний банк. Інвентаризація земель. Власником землі може бути тільки громадянин України. До того, як земля стане товаром, кожен українець повинен отримати свою ділянку.

Ігор Смешко: створення Державного земельного банку і його відділень у регіонах.

Андрій Садовий: дешеві кредити фермерам. Ринок землі виключно для громадян України з обмеженням продажу землі на одну особу. Продаж права оренди на землі у державній власності. Стимулювання виробництва української сільськогосподарської техніки.

Олександр Шевченко: збереження на початковому етапі мораторію на продаж землі корпораціям та закордонним резидентам. Після формування цивілізованих умов, дозвіл купівлі землі в межах 200 га на особу виключно для громадян України.

Олександр Вілкул: захист права українців володіти землею. Підтримка АПК за принципом «зеленого кошика»: компенсація 50% вартості основних фондів у переробці, компенсація відсотків за кредитами.

Руслан Кошулинський: недопущення ринку землі. Надання її в довгострокове володіння винятково українським громадянам із правом родинного успадкування або продажу лише державі.


ФІСКАЛЬНА ПОЛІТИКА

Володимир Зеленський: Запровадження одноразової «нульової декларації» для бізнесу. Кожен бізнесмен за 5% зможе задекларувати та легалізувати свої доходи. Отримані кошти направити на зменшення тарифного навантаження для малозабезпечених. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал.

Петро Порошенко: заміна податку на прибуток податком на виведений капітал.

Юлія Тимошенко: податок з обороту замість податку на додану вартість (ПДВ). Ліквідація «37 корупціогенних квазіподатків».

Юрій Бойко: скасування військового збору (зараз він складає 1,5%).

Ігор Смешко: звільнення сімейного бізнесу від податків на прибуток.

Андрій Садовий: запровадження податку на виведений капітал і трансфертного ціноутворення. Більша частка ренти сплачуватиметься до місцевих бюджетів громад, на території яких використовуються надра. Поступове збільшення частки місцевих податків до 50%.

Олександр Шевченко: Передача повноважень, бюджетів, майна, ресурсів та землі від Центральної влади територіальним громадам. Просте розмитнення автомобіля – єдиний митний платіж у 500 євро.

Олександр Вілкул: проста модель оподаткування «15% – 15% – 15%» – «податок на доходи фізичних осіб – податок на додану вартість – податок на прибуток/виведений капітал». Молодий фахівець до 27 років НЕ платить податок на доходи фізичних осіб. Громадам – 100% податку на прибуток фізосіб і екологічного податку, рентних платежів та акцизних зборів.

Руслан Кошулинський: податковий кодекс за принципом: малий бізнес ‒ малі податки, великий бізнес ‒ великі податки.


СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА

Володимир Зеленський: перехід від солідарної до накопичувальної пенсійної системи. Монетизація пільг і субсидій.

Юлія Тимошенко: Зниження цін на газ в два рази. Спрямування газу українського видобутку виключно на потреби населення.

В перший тиждень після народження дитини виплачувати з бюджету: 50 тис. грн якщо це перша, 100 тис. грн – друга та 150 тис. грн – третя дитина.

Юрій Бойко: скасування пенсійної реформи. Мінімальний страховий стаж для виходу на пенсію – 15 років. Відновлення пільгового 25-річного стажу для працівників окремих професій.

Виплата 100 тис. грн на першу дитину, 200 тис. грн на другу дитину, а на третю – 400 тис. грн.

Олег Ляшко: зниження ціни на газ. Комунальні платежі – не більше 15% доходів громадян. Програма доступного житла для молоді. Перерахунок пенсій колишнім колгоспникам.

Анатолій Гриценко: перепис населення для ефективного планування розвитку економіки.

Євген Мураєв: пенсійний вік прив'язати до середньої тривалості життя. Пенсію встановити на рівні, не нижчому від фактичного розміру прожиткового мінімуму. Громадян віком від 80 років забезпечити безкоштовними ліками і звільнити від оплати послуг ЖКГ. Пенсії повинні щорічно коригуватися з урахуванням зростання споживчих цін.

Газ для населення українського видобутку. Ціна: витрати на видобуток, плюс витрати на переробку, витрати на транспортування і 10% рентабельності для розвитку газовидобутку. Зниження тарифів на газ удвічі.

Ігор Смешко: компенсація збитків громадянам від банкрутства комерційних банків за рахунок майна власників банків

Андрій Садовий: перепис населення, створення єдиного реєстру фізосіб. Компенсація 100 тис. грн кожному ветерану. Не менше 25% конфіскованих у корупціонерів коштів використовуються на державні гуманітарні програми.

Розвиток покриття широкосмугового інтернету спільними зусиллями держави та бізнесу для сільського населення. Запровадити обов’язкову систему індивідуального пенсійного накопичення без збільшення єдиного соціального внеску (ЄСВ).

Олександр Шевченко: перепис населення, створення державного реєстру фізосіб. Легалізація володіння короткоствольною нарізною зброєю для громадян України.

Олександр Вілкул: Витрати на комунальні послуги – не більше 15% сімейного доходу. Витрати на продукти – не більше 25% сімейного доходу.

Відновлення виплат при народженні першої дитини – 100 тис. грн, другої – 200 тис. грн, третьої і наступних – 400 тис. грн. Матеріальна допомога одиноким матерям на рівні середньої зарплати по країні.

Пенсія – НЕ нижче 40% від середньої заробітної плати по країні. Додаткові відрахування на пенсійний рахунок НЕ обкладаються податком.

Руслан Кошулинський: надавати газ та електроенергію для населення за собівартістю. Узалежнити пенсійний вік від середньої тривалості життя. Встановити пряму залежність розміру пенсії від стажу роботи та допустиму п’ятикратну різницю між максимальною і мінімальною пенсією для солідарної пенсійної системи.

Забезпечити кожній українській сім’ї конституційне право на житло. Зобов’язати будівельні компанії зводити соціальне житло за доступними цінами згідно з державною програмою. Сім’ї з трьома дітьми ‒ державний безвідсотковий кредит, із чотирма дітьми ‒ безвідсотковий кредит із компенсацією 50% вартості житла, із п’ятьма дітьми і більше ‒ безкоштовне житло від держави.


МЕДИЦИНА

Володимир Зеленський: перехід до страхової медицини. Малозабезпечені на базовому рівні будуть застраховані за рахунок держави. Скасування видачі додаткових дозволів для ліків в Україні, якщо вони пройшли реєстрацію в ЄС та США. Введення обов'язкового щорічного безкоштовного медичного обстеження.

Петро Порошенко: масштабна програма ремонту медзакладів, завершення медреформи.

Юлія Тимошенко: обов’язкове медстрахування за рахунок роботодавців з одночасним зменшенням удвічі податкового навантаження на їх підприємства. За неповнолітніх, непрацездатних, безробітних і пенсіонерів медичні страхові внески у повному обсязі сплачує держава.

Юрій Бойко: скасування медичної реформи, безоплатна медицина за рахунок держави.

Олег Ляшко: встановлення державного регулювання цін на ліки.

Анатолій Гриценко: страхова медицина. Кримінальна відповідальність за підробку ліків та продаж наркотиків.

Андрій Садовий: щорічне фінансування медичної галузі – не менше 5% ВВП. Упродовж п’яти років вийти на рівень оплати праці лікаря – не менше $1000 у гривневому еквіваленті. Запровадження системи медичного страхування, за якої 15% сплаченого ЄСВ будуть відраховані на особистий рахунок кожного громадянина.

Олександр Вілкул: Страхова медицина. Страховий поліс за рахунок держави для пенсіонерів, малозабезпечених, військовослужбовців, працівників сфери освіти, поліцейських, лікарів.

Відкриття в кожному обласному центрі та великому місті перинатальних центрів. Підтримка українських фармакологічних підприємств. Зарплати лікарів – коефіцієнт 1,5 до середньої зарплати по області.


ОСВІТА

Володимир Зеленський: принцип «гроші ходять за талановитим студентом». Кожен шкільний геній отримає освітній ваучер, який зможе витратити на навчання у будь-якому обраному ним закладі вищої освіти. Відкриття українського ринку для іноземних закладів освіти.

Петро Порошенко: залучення до роботи в школи носіїв англійської мови.

Юлія Тимошенко: підвищення зарплат освітян до середньоєвропейського рівня.

Юрій Бойко: поновлення 10 річного навчання в школі.

Олег Ляшко: збільшення держзамовлення на робітничі професії.

Анатолій Гриценко: відновлення професійно-технічної освіти за рахунок работодавців. Державна гарантія першого робочого місця.

Андрій Садовий: спрямування в освітню сферу 25% бюджетних коштів. Формула заробітної плати вчителя: 1, 33 середньої заробітної плати по країні. Прямі замовлення від роботодавців на професійно-технічну освіту. Фінансування науки та інновацій для 10 найкращих університетів, визначених на конкурсних засадах. Фінансування освіти з акцизу на тютюн та алкоголь.

Олександр Шевченко: Стратегічний напрямок – повна безкоштовна освіта.

Олександр Вілкул: школи повного дня для дітей 6–13 років. Пріоритетний розвиток професійно-технічної освіти. Зарплата викладача – коефіцієнт 1,5 до середньої зарплати по області.

Руслан Кошулинський: спрямувати кожну шосту гривню з прибутку від прокату іноземної кінопродукції на розвиток вітчизняного кіно. Встановити податок на рекламу, яку транслюють під час показу іноземних фільмів та серіалів, на користь українського кіно. Скасувати оподаткування на україномовне книговидання, аудіо- та відеопродукцію, програмне забезпечення.


ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ

Володимир Зеленський: вибори до Парламенту та місцевих рад за відкритими списками. Мирові судді, які обираються. Для кримінальних злочинів – суд присяжних.

Чиновник, підозрюваний у корупції не може вийти під заставу. Засуджений за корупцію отримає конфіскацію майна і довічну заборону обіймати державні посади. Викривач корупції перебуватиме під захистом держави та отримуватиме матеріальне заохочення.

Юлія Тимошенко: нова Конституція. Скасування недоторканості президента, суддів, депутатів. Зменшення кількості народних депутатів – до 350. Обрання мирових суддів та суддів місцевих судів.

Олег Ляшко: зміна Конституції. Скорочення кількості народних депутатів до 250, кількості міністрів – до 10. Ліквідація посади прем'єра. Відповідальний за виконавчу владу – президент. Процедура імпічменту президента. Обрання суддів.

Ігор Смешко: покарання за бізнесову діяльність під час перебування на держслужбі. Закон про імпічмент. Завершення процесу створення Антикорупційного суду.

Андрій Садовий: нова Конституція. Вибори до Парламенту на пропорційній основі з відкритими списками, ліквідація обласних та районних держадміністрацій. Голосування за закони більшістю присутніх у залі депутатів. Зменшення кількості депутатів Парламенту до 300. Персональна відповідальність Прем’єра та міністрів за виконавчу владу. Дієва процедура імпічменту.

Олександр Шевченко: затвердження законів про імпічмент Президента. Можливість відкликання депутатів усіх рівнів. Можливість національного та місцевих референдумів. Вибори до парламенту на пропорційній основі за відкритими списками. Зменшення кількості депутатів Ради до 300. Виборність суддів першої інстанції та керівників місцевих підрозділів поліції на рівні громад.

Поетапне скорочення кількості чиновників на третину. Кримінальна відповідальність топ-корупціонерів та хабарників – ув’язнення від 10 років до пожиттєвого з конфіскацією майна. Ліквідація районних та обласних державних адміністрацій.

Олександр Вілкул: нова Конституція. Двопалатний парламент. Нижня палата – 150 депутатів від політичних партій. Верхня – 29 депутатів, по одному від мільйона виборців. Партія, яка перемогла на виборах до нижньої палати, отримує 50%+1 голос і формує коаліцію. Виконавча влада – уряд на чолі з Прем'єром висувається парламентською більшістю.

Глава держави – гарант Конституції. Повноваження центральної влади скоротяться до таких сфер, як: зовнішня політика, збройні сили, державна безпека, національні та міжнародні інфраструктурні проекти. Виборність суддів. Єдина функція ГПУ – підтримка державного обвинувачення в суді. Перехід на електронне урядування країною.

Руслан Кошулинський: "Детектор брехні" для держслужбовців та кандидатів на виборні посади. Відкриття архівів КДБ СРСР. Скасування недоторканості для президента, народних депутатів та суддів. Дієва процедура імпічменту. Пропорційна система виборів до парламенту за відкритими списками.

Обрання місцевих суддів ‒ громадою на 5 років, суддів апеляційних судів ‒ з’їздом суддів місцевих судів на 7 років, суддів Верховного Суду ‒ з’їздом суддів України на 10 років.

Унітарний устрій держави. Заборона будь-якої автономії, «спеціального статусу» чи «особливого порядку місцевого самоврядування». Закон про місцевий референдум. Механізм ветування громадою рішень органів місцевої влади. Зобов’язати ЗМІ інформувати громадян про своїх власників.

Источник censor

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code