Що робити з платіжками за газ з донарахуваннями

Перегляди: 586

У листопаді побутові споживачі з лічильниками отримали від облгаз-збутів платіжки з донарахуваннями відповідно коефіцієнтів приведення обсягів газу до стандартних умов. Що це означає? Чому вони так зробили? Та чи потрібно платити?

650x433 (18)

Що сталось?

У листопаді збутові компанії (облгаз-збути) операторів газорозподільчих мереж (операторів ГРМ, облгазів) почали вказувати в платіжках для побутових споживачів суми донарахувань у зв'язку з приведенням обсягів природного газу до стандартних умов.

Такі «листи щастя» почали приходити тим побутовим споживачам, які мають прилади обліку газу – лічильники. Збутові компанії пропонують їм доплатити, згідно з перерахунком обсягів газу, враховуючи їх приведення до стандартних умов. Облгаз-збути зробили перерахунок за останні три роки — з січня 2016 року.

В залежності від того, де знаходиться лічильник (на вулиці, чи в приміщенні) та від профілю споживання, перерахунок здійснено з різними коефіцієнтами.

Наприклад, в платіжці, яку у своєму Facebook опублікував заступник начальника департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк, вказаний коефіцієнт 1,03.

Що робити з платіжками за газ з донарахуваннями 02

Для збільшення клікніть на картинку

Це означає, що весь спожитий за останні три роки об'єм газу помножується на 1,03. А різниця в його вартісті збутова компанія донараховує споживачу.

Хто постачає населенню газ?

Після початку дії закону про ринок газу в жовтні 2015 року, постачальниками газу стали юридично незалежні компанії – так звані облгаз-збути. По факту, вони контролюються власниками облгазів.

Ринок газу для побутових споживачів з 2015 року так і не запрацював. Постачання газу для населення та підприємств теплокомуненерго (ТКЕ) сьогодні регулюється постановою Кабміну№867.

Вона покладає спеціальні обов'язки (PSO – Public Service Obligation) з постачання газу для населення і ТКЕ на НАК «Нафтогаз України», як оптового постачальника, та облгаз-збути в якості кінцевих постачальників.

Ціна газу для цих споживачів регулюється державою. Після останнього підвищення, вона складає 8550 грн за тисячу кубометрів зі всіма податками та витратами на транспортування.

Нова ціна, що зазначена у постанові Кабміну №867, була затверджена лише 19 жовтня. За жовтень споживачі отримали рахунки зі старою ціною – 6958 грн за тисячу кубів.

Хто володіє облгазами?

Приблизно 70% розподілу газу в Україні контролює «Регіональна газова компанія» (РГК), яка належить Дмитру Фірташу. В групу РГК входять 20 операторів ГРМ, половина від їх загальної кількості в країні.

З 20 газорозподільчих компаній РГК 16 працюють на території областей – вони є крупними операторами.

Крім тих, що офіційно входять до групи РГК, ще п'ять операторів ГРМ пов'язані з політичною групою, до якої входять сам Дмитро Фірташ та позафракційні народні депутати Юрій Бойко і Сергій Льовочкін.

Раніше Бойко очолював фракцію Опозиційного блоку у Верховній раді. Але після конфлікту з представниками Ріната Ахметова, «фірташевське крило» пішло з фракції.

Також серед власників облгазів є Віктор Попов, Ігор Учитель, Олексій Лелюк, Костянтин Бородін, Олег Іванющенко та інші.

Одну розподільчу компанію – «Кіровоградгаз», контролює НАК «Нафтогаз України».

Що таке стандартні умови?

Це стан газу при температурі +20 градусів за Цельсієм і тиску 760 мм ртутного стовпчика. Однак транспортування газу та безпосереднього його доставка до будинку споживача відбувається за різних кліматичних умов.

Крім того, лічильники значної частини приватних будинків знаходяться на вулиці, а найбільший обсяг газу вони отримують в опалювальний період, в умовах дії низьких температур.

Згідно закону Гей-Люссака, при падінні температури фактичний обсяг газу буде зменшуватися на 3,6% кожні 10 градусів.

Таким чином, обсяг природного газу, відпущений при стандартних 20 градусах, зменшиться на 7,2% при 0 градусів і на 14,4% при -20 градусів (в порівнянні з його обсягом при +20 градусів).

Яка позиція РГК?

Позиція облгазів викладена у відкритому листі Асоціації газового ринку України (АГРУ), який опубліковано на 104.UA – сервісному сайті групи РГК. Слід зазначити, що в АГРУ першу скрипку також грає РГК.

В заяві йдеться про те, що населення споживає 11,2 млрд куб м газу на рік. Близько 80% цього обсягу споживається взимку – при мінусових температурах. Цей ресурс обліковується без приведення до стандартних умов – побутовими лічильниками, що встановлені надворі. Через це домогосподарствами споживається, але не оплачується, 500 млн кубічних метрів газу на рік.

«В той же час, передача газу від оптового постачальника газу – НАК „Нафтогаз України“ до регіональних постачальників (облгаз-збутів – БЦ) обліковується „Укртрансгазом“ (Оператор ГТС, що входить до складу „Нафтогазу“ – БЦ) в стандартних умовах з січня 2016 року, тобто – з початку дії галузевих Кодексів», — скаржаться в АГРУ.

Крім того, в 2017 році, Національна комісія, що здійснює регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запровадила інформування населення про спожитий обсяг природного газу в перерахунку на енергетичні одиниці. БізнесЦензор публікував детальний текст про це в лютому 2017 року.

Тобто, облгаз-збути нарікають на те, що вони платять «Нафтогазу» за енергетичні одиниці, а з населення збирають кошти за обсяг в кубічних метрах. В результаті облгази мають касовий разрив.

Яка позиція «Нафтогазу»?

НАК «Нафтогаз» – системний опонент РГК Фірташа. Один з керівників компанії Юрій Вітренко напряму звинувачує РГК у крадіжках газу у своєму Facebook. Наприклад, тут, або тут.

В цьому випадку облгази, більшість з яких контролює Фірташ, критикує згаданий вище співробітник «Нафтогазу» Олексій Хабатюк у своєму Facebook. Його дописи на цю тему мають хештег #НавіщоПлатитиФірташу.

Ідея приводити обсяги використаного населенням газу до стандартних умов з'явилася майже два роки тому при внесенні змін до Кодексу газорозподільних систем. Його затверджує НКРЕКП.

Але вийшла правова колізія, зміни до Кодексу внесли, а до Методики, яка визначає величину коефіцієнтів для приведення до стандартних умов – ні.

«Ця Методика, затверджена ще 15 років тому наказом Міненерго, призначена для застосування до юридичних осіб, але не до населення. Ця правова колізія існує вже практично два роки і раптом в листопаді почалося приведення до стандартних умов», — зазначає Хабатюк.

За його твердженням, такий перерахунок є незаконним. Головний аргумент: нестача газу, яка виникає у облгазів, компенсується їм в рамках так званих виробничо-технологічних витрат (ВТВ).

Цю інформацію підтверджує і сама РГК. В спецпроекті про ВТВ, який робив БЦ в серпні 2017 року, компанія пояснювала, що у ВТВ враховані «метрологічні втрати на приладах обліку» – тобто, те саме, що приведення обсягів газу до стандартних умов.

Таким чином, РГК хоче отримати кошти за приведення до стандартних умов два рази. Перший – в тарифі, в якому закладені витрати на ВТВ. Другий – від перерахунку обсягів газу для споживачів.

РГК наполягає на тому, що кошти, які закладені в тарифі на ВТВ, не покривають втрат газу. Як повідомляв БЦ, витрати на ВТВ в 2017 році для більшості облгазів складали близько половини їх тарифної виручки.

Яка позиція НКРЕКП?

НКРЕКП – регулятор енергетичного ринку. Саме він затверджує ліцензії операторам ГРМ та встановлює правила, за якими вони мають працювати.

23 листопада НКРЕКП заборонила операторам ГРМ проводити донарахування в платіжки за природний газ. Про це на своїй сторінці в Facebook написала голова НКРЕКП Оксана Кривенко.

Регулятор ускладнив ситуацію тим, що прийняв постанови про заборону донарахування по кожному окремому облгазу. Всі їх можна знайти за цим посиланням: постанови НКРЕКП від 23 листопада 2018 року з номерами від №1487 по №1524 включно.

Оксана Кривенко пропонує внести зміни до закону про ринок природного газу, щоб змінити стандартні умови обліку газу в частині температури з 20 градусів за Цельсієм до 0 градусів за Цельсієм.

Іншими словами, колись споживачам все одно доведеться платити за енергетичні одиниці, а не за обсяг газу.

Чому донарахування відбуваються саме зараз?

Це, наразі, невідомо. За логікою, власники облгазів мали б почати робити це в листопаді 2017 року — з початком минулого опалювального сезону. На той момент, згідно рішень НКРЕКП, вже були внесені відповідні зміни в Кодекс газорозподільчих систем та запроваджені енергетичні одиниці обліку газу.

Можна припустити, що облгази роблять перерахунки саме зараз за ініціативи РГК Дмитра Фірташа, тому що в березні 2019 року мають відбутися вибори президента України.

Платіжки з донарахуваннями дратують споживачів. Але мало хто з них відділяє владу, якою в цьому випадку є державний регулятор, від власників приватних компаній – облгазів та облгаз-збутів.

Що робити споживачам зараз?

Не платити різницю між вартістю газу, спожитого за лічильником, та сумою донарахування від облгаз-збутів.

Олексій Хабатюк пропонує таку інструкцію:

  1. Зверніться до вашого облгаз-збута із скаргою та вимогою провести перерахунок за газ за жовтень.
  2. Надішліть скаргу до НКРЕКП про порушення ліцензійних умов облгаз-збутом/облгазом.
  3. Оплатіть рахунок за газ в тій частині/сумі, яка не оспорюється.

Тут можна скопіювати зразок Скарги до НКРЕКП за рахунок з коефіцієнтами.

Скаргу можна надіслати електронною поштою на адресу box@nerc.gov.ua, звичайною поштою, або кинути в скриньку в офісі НКРЕКП в Києві.

Тут можна скопіювати зразок Листа-вимоги до облгаз-збуту щодо перерахунку без коефіцієнту.

Цей лист необхідно надіслати (звичайною або електронною поштою), або особисто передати вашому постачальнику газу.

Источник Цензор

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code