Ситуація в Грибовичах може повторитися в будь-якому регіоні України

Перегляди: 476

За даними Всеукраїнської екологічної ліги, сьогодні в Україні нараховують понад 35 тис. сміттєзвалищ, з яких тільки близько 6 тис. законні. Площа, відведена під смітники, дорівнює площі Швейцарії

Глава Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко розповіла, як можна вирішити цю проблему.

— Сміттєзвалищ багато по всій країні, але у трагедії в Грибовичах звинувачують Садового. Наскільки це виправдано?

— Андрій Садовий займає свій пост з 2006 року. Йому потрібно було враховувати, що Львів — місто старе, велике, без належної інфраструктури. Садовому необхідно було спочатку зайнятися проблемою сміття в місті. Ми з екологами були в Грибовичах кілька років тому. Пропонували закрити полігон, запропонували варіант рекультивації. Але все так і залишилося на рівні розмов. Вина Садового — у його бездіяльності.

— Хто повинен контролювати такі полігони?

— По-перше, найбільша відповідальність лежить на місцевій владі. По-друге, правила тут встановлює Міністерство регіонального розвитку, а Держекоінспекція повинна контролювати і в разі чого просто закривати такі полігони. На законодавчому рівні у нас немає вимог до тих, хто займається сміттям. А значить, його можна просто складувати в затишному місці.

Зараз у Верховній Раді вже зареєстровано кілька законопроектів з цього приводу, в розробці яких брали участь і експерти з Всеукраїнської екологічної ліги.

— Як працює в Україні сміттєва мафія?

— Кожен полігон або звалище має свого власника, який його приватизував. Власник полігону приймає сміття з міста і отримує за це гроші з бюджету. Природно, йому не вигідно, щоб хтось в місті сортував сміття або запрацював сміттєпереробний завод. Тому що по різних контейнерах люди будуть сортувати папір, скло, пет-пляшки. Це все можна здати на вторсировину і навіть отримати за це гроші.

На звалищі в кілька разів дешевше розмістити сміття, ніж віддати його на переробку. Звідси і всі зловживання.

— Міністр екології Остап Семерак стверджує, що країні потрібна інвентаризація звалищ.

— Інформація про звалища є в Міністерстві і в кожній області. Досить запитати у областей інформацію. Для цього не потрібна інвентаризація. Адже вона коштує грошей. Після чого можна подивитися по полігонах — термін його відкриття, потужність, завантаженість. І просто закрити полігони, якщо їх потужність вичерпана.

— Що потрібно зробити, щоб зменшити кількість стихійних звалищ в країні?

— Для зменшення кількості стихійних звалищ необхідно запровадити ефективну систему роздільного збору та переробки побутових відходів. Багато матеріалів (скло, пластик, папір, метал) можна використовувати повторно у виробництві, таким чином економлячи природні ресурси і зменшуючи кількість відходів.

— Правда, що до нас регулярно приїжджають екологи і бізнесмени з-за кордону і пропонують свої послуги з переробки сміття?

— Так, до нас приїжджають інвестори. Вони пропонують місцевій владі свої проекти заводів, які перероблятимуть сміття, але чиновники вимагають відкати.

У всьому світі так не працюють вже. У тій же Швеції, наприклад, вже просто купують сміття у сусідів, щоб його переробляти.

В цьому році я була в Німеччині, на сміттєпереробному заводі поблизу Штутгарта. Вражаючим фактом є надзвичайно високий ступінь переробки сміття — 98%. Лише 2% потрапляє на полігони. У той же час в Україні утилізують до 10% відходів, а решта складують на полігонах і стихійних звалищах. Німці навчилися зі сміття робити пелети, якими опалюють комунальні підприємства.

— З огляду на рівень корупції та небажання влади втрутитися чи можна очікувати подібних трагедій?

— Так, в такому ж стані, як Грибовицький полігон, у нас і київський полігон №5, звалища в Тернополі, Ужгороді, на Вінниччині. Я вже не кажу про зону АТО, де серйозна проблема і з полігоном, і з відходами. Ми говоримо це вже шість років. Навіть після трагедії в Грибовичах ми не побачили реакції влади і якихось чітких кроків, щоб вирішити проблему сміттєзвалищ по всій Україні.

Джерело: Знай

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code