Сміттєві війни

Перегляди: 201

Чому білоцерківці змушені роками потерпати від сусідства зі сміттєвими баками?

p1120391

Як повідомляє інформаційний портал «zerkalo.mk.ua» з посиланням на «Тиждень. Біла Церква»,

Більше 10 років тому Біла Церква перейшла на збір сміття у спеціальні контейнери, які розташовані на вулиці. Також було вирішено заварити сміттєпроводи у багатоповерхівках. Все це робилося з благородними намірами: створити зручні умови для винесення сміття та поліпшити санітарну обстановку в будинках. Проте на практиці вийшло як завжди. Контейнери зі сміттям часто переповнені, туди скидають не лише побутові відходи, але й старий одяг, меблі, гілки дерев, побутову техніку тощо. Все це нестерпно смердить, розводяться гризуни та комахи. Мешканці пишуть численні скарги до влади та мріють про те, коли від їхніх помешкань баки переставлять в інше місце.

Людмила ПОЛЯХ

Приводом до написання цієї статті стало фото, яке наш кореспондент зробив на вул. 8 Березня. На знімку – порожні лотки від контейнерів, а проїзд перекривають пакети зі сміттям. Як з’ясувалося, мешканці не самостійно перенесли баки до ТЦ «Гермес», а це зробило КАТП-1028 після багаторічних численних скарг жителів вулиці на сморід від баків. Тож мешканці задоволені, вважають міського голову Геннадія Дикого – найкращим мером. «12 років тому поставили нам ці контейнери, всі мешканці провулку Гоголя, 8 Березня не давали їх ставити. Адже і до контейнерів тут був смітник, ми багато років з цим боролися. До мого двору залітало сміття. Проте нам все одно ці контейнери поставили. Ми почали писати листи до влади.

У 2006 році Валерій Гнатюк (заступник міського голови і тоді, і нині – прим. ред.) відповідав, що за програмою «Чисте місто» закуплені євроконтейнери під сміття між будинками №15 та №19 по вул. 8 Березня для приватного сектора. ЖЕК№2 посилить контроль за утриманням контейнерів. Проте ніякого посилення не було. А в контейнери не лише мешканці приватного сектора носять сміття, а й працівники аптек, кафе, магазинів з вул. Гоголя. ОСББ «Коваль» носить, бо у них немає власних баків, вони не уклали договір з КАТП-1028. Тут було все: меблі, старий одяг, гілки дерев, будівельні матеріали. І ось в липні цього року ми написали чергове звернення в ДЖКГ, виїхала комісія і баки після цього перенесли. Слава Богу у нас з’явився нормальний мер, зробили нам асфальт, освітлення, прибрали баки», – каже Алла Склярова, мешканка будинку №15 по вул. 8 Березня.

А її сусідка Надія Володимирівна для перевиховання жителів вулиці виставила мішки сміття рядочком на дорогу, щоб всі затямили: більше на їхній вулиці баків немає і скидати сміття там не слід. Зрозуміти людей можна. Після такої тривалої боротьби отримали відразу заасфальтовану дорогу, освітлену вулицю та ще й без смердючих баків. Проте якби мешканці подивилися далі своєї вулиці, то побачили б, що їхня проблема просто перекочувала до інших жителів міста. Ми звернулися до мешканців вул. М.Лозовика (колишня 9 Січня, йде паралельно до вул. 8 Березня – прим. ред.), ОСББ «Коваль» (пров. Ковальський, 14) та вул. Я.Мудрого, 28 із запитанням: чи зручно їм тепер виносити сміття та чи не спровокувало це нові проблеми.

Дві опитані жительки вулиці М.Лозовика незадоволені діями жителів вул. 8 Березня. «Уявіть собі, що я маю тепер носити сміття через дві вулиці, дорогу, де потужний потік машин, до торгового центру. Вони нас не запитували, своєю вулицею вирішили. Це неправда, що у нас немає каналізації. Треба по-іншому вирішувати це питання. У нас вузенькі вулички, ми не можемо собі тут бака поставити, бо і сміттєвоз не заїде сюди. Я і сусідка згодні вийти по черзі прибрати біля баків. У нас багато мешканців на вулиці проти такого рішення. Тепер всі несуть сміття з нашої вулиці на Я.Мудрого, де два баки між п’ятиповерхівками, там люди теж обурюються», – каже жителька вул. М.Лозовика, яка побоялася навіть ім’я назвати, щоб сусіди з 8 Березня не вчинили розправу.

«Мені немає куди викинути сміття, а нести до торгового…та ви вибачте, мені туди далеко. Вони скільки років там стояли і не заважали, а це щось чотири людини здуріли. І з висотки туди носили, всі носили. Колись на місці цієї висотки (пров. Ковальський, 14 – прим. ред.) був приватний будинок, його знесли і всі носили туди сміття. А потім цей пустир забудували, то вже 12 років носимо сміття на вул. 8 Березня, а це дівчатам щось перемкнуло. Від бездіяльності сидять там, сторожать сміття. Я думаю, що всі з цим перенесенням не згодні. Люди йдуть на роботу чи до базару і зручно кинути сміття. А гілля ж вивозили час від часу. А куди його подіти? Краще б прибиральниці з цієї двоповерхівки платили за прибирання», – розповіла газеті «Тиждень» пані Тетяна, жителька вулиці М.Лозовика.

Жителька Людмила, член ревізійної комісії з буд. Я.Мудрого, 28 каже, що відтоді, як перенесли баки до Гермесу з вул. 8 Березня, їхні сміттєві баки, розраховані лише на будинки №28 та №26, вщент заповнені ще з самого ранку. Водночас ОСББ «Я.Мудрого, 28» майже тисячу гривень платить у місяць за вивезення сміття. «Добре, що сусідній будинок обслуговує ЖЕК, то він хоч вивозить гілля, а так би нам довелося платити комусь за вивезення чужих гілок, меблів. Вся «свічка» (ОСББ «Коваль» – прим. ред.) нам сюди скидає сміття», – каже пані Людмила. Відтак будинки №28 та №26 написали колективну заяву до Департаменту житлово-комунального господарства БМР з проханням вирішити цю проблему. Отже, не пройшло і двох тижнів, як департамент має виходити з новою комісією до цих будинків та тепер вирішувати вже їхню сміттєву проблему.

Контейнери, за словами голови правління КАТП-1028 Олександра Півторака, ставлять там, де люди кажуть, що на це місце звикли виносити сміття. «Нам вигідніше, щоб контейнери стояли компактно, адже значні затрати на вивезення сміття, ціни зростають на пальне, запчастини, зарплату. Таким чином економимо. Наприклад, у Вінниці є майданчики по 15 контейнерів, автомобілі там більші. У нас же деякі мешканці хочуть, щоб біля кожного ОСББ стояв контейнер. Але ж ми не можемо під кожен дім окремий контейнер поставити», – каже Олександр Півторак.

Проблема смітників не лише у центрі міста. До редакції звернулася голова ОСББ «Білий дім» Людмила Поліщук, яка вже багато разів зверталася і до КАТП-1028, і до ДЖКГ, і до міського голови з проханням вирішити проблему негабаритного сміття біля баків, що розташовані біля їхнього будинку за адресою Курсовий провулок, 17а. Жінка каже, що питання не вирішено, а відтак на знак протесту не підписувала договір з КАТП-1028 на вивезення сміття на 2018 рік.

Редакція газети «Тиждень» звернулася до керівництва КАТП-1028 з проханням прояснити ситуацію. «У ЖЕКів немає проблем з вивезенням негабаритного сміття, тому що у них є власний транспорт і вони самостійно раз на тиждень вивозять гілля дерев, старі меблі, побутову техніку, вікна, одяг тощо, уклавши з нами додатковий договір на захоронення сміття. Проблеми є в ОСББ та ЖБК, адже такого договору на негабаритне сміття вони з нами не заключили. Під час зустрічі з головами ОСББ навесні ми про це їм пояснювали. Проте до цього часу ніхто не уклав угоди на вивезення негабаритного сміття. З приватного сектора ми коштів за вивезення негабаритного сміття не беремо, взяли на себе відповідальність вивозити гілля. Для цього маємо дві машини», – розповів Олександр Півторак, голова правління КАТП-1028.

Звичайно, договір на вивезення сміття потрібно укладати. Проте питання: як ОСББ може з тієї спільної купи виокремити лише своє сміття? Адже туди скидають негабаритне сміття всі, кому не лінь. Навіть машинами їдуть, зупиняються і викидають. То чому ж ОСББ має за всіх платити? На жаль, знайти відповідь на це запитання не вдається. Очевидно, не хоче його шукати і міська влада. Фактично, ОСББ покарали за самостійність.

Ще один момент – переповнені баки. Нещодавно у мережі Facebook депутат БМР Андрій Король опублікував фото вщент заповнених баків по вул. Січневого прориву, 37. У переписці депутат Київської обласної ради Ольга Бабій запевнила пана Короля, що сміття вже вивезено. Це в нас тепер контейнери очищають після дзвінків обласних депутатів?

Олександр Півторак визначає, що проблеми з вивезенням сміття трапляються. «У разі виникнення проблем під час вивезення ТПВ, підприємство на них оперативно реагує. Є автомобілі, які закріплені за маршрутами і якщо автомобіль ставиться на ремонт, то використовується інший автомобіль, який надає послуги з вивезення побутових відходів згідно з маршрутом. Контейнер виставляється відповідно до нормоутворення сміття +25% резерв закладаємо. Проте у наших мешканців такий менталітет, що люди викидають в ці контейнери все: і рештки городини, і великогабаритні речі. А контейнер на це не розрахований. Зараз сезон овочів і люди більше зносять сміття, тому буває так, що бак заповнений вщент. Часом туди викидають будівельне сміття. Наші люди інколи не відкривають новий контейнер, який стоїть порожній, а кидають сміття біля того контейнера, який вже переповнений», – каже пан Півторак.

Окрім цього, є такий негативний момент, як витікання смердючої рідини зі сміттєвоза. КАТП-1028 визнає цю проблему. Мовляв, влітку багато овочів, тому вони в машині пресуються і витікають. «Треба розуміти, щоб змінити конструкцію контейнерів, сміттєвоза, майданчиків, аби не витікала рідина, треба підвищувати тариф. А мешканці негативно реагують на підвищення вартості послуг», – зазначає Олександр Півторак.

На жаль, під час інтерв’ю з головою правління КАТП-1028 так і не вдалося отримати відповіді, а які ж сучасні технології збору та вивезення сміття вивчає та можливо пропонує впровадити підприємство. Олександр Півторак лише постійно наголошує, що треба міняти менталітет громадян, вчити дітей, молодь сортувати сміття. Навчання – це добре, проте світ змінюється і нові технології все-таки потрібно впроваджувати.

Звичайно, хтось скаже, що громадяни у нас «свині», кидають, що бачать в ті контейнери, самі у всьому винні. І частка правди в цьому є. Проте, на суб’єктивну точку зору автора статті, ситуація могла б змінитися, якби сміття з міста вивозило не одне КАТП-1028, 40% акцій якого належить батькові міського голови Анатолію Дикому, а кілька фірм. Конкуренція завжди породжує кращий сервіс, адже тоді був би вибір. Договір з КАТП-1028, який наразі є монополістом на цьому ринку, місто уклало до 2019 року. Проте сподіватися що при міському голові Геннадію Дикому на цей ринок дозволять зайти ще якимсь організаціям, напевне, марно.

Контейнер призначений для твердих побутових відходів, які утворюються в процесі життєдіяльності людини. Інститут раз на 5 років розраховує норму утворення відходів на людину. Впродовж тижня інститут збирає вихідні дані на 10% площі міста. Зокрема, підрахунок проводили на масиві Леваневського. Перед тим як сміття викидають у сміттєвоз, його зважують. Тоді вага сміття, зібрана за тиждень на відповідній території, ділиться на кількість зареєстрованих у будинках осіб. Таким чином, вираховується, скільки сміття утворила одна людина. Наразі норми такі: 1,89 куб м для мешканців багатоквартирних будинків та 2,92 куб м для мешканців приватного сектора. Якщо людина не проживає за місцем проживання, голова ОСББ, ЖБК чи ЖЕК надає довідку і КАТП-1028 робить перерахунок.


Микола Зорін, голова ОСББ «Коваль» 

Договір у нас укладений з КАТП-1028 десять років тому. Ми платимо по 1000 грн в місяць за вивезення сміття. Нам сказали, що наш бачок четвертий на тому майданчику. На вул. 8 Березня у деяких дуже багато гонору. Яке право, скажіть, вони мали загородити дорогу? Навіщо тоді там було асфальтувати дорогу? Це дорога для всіх чи це приватна власність жителів вулиці 8 Березня? Так можна договоритися до того, що ніде не буде баків. Це замість того, щоб боротися з брудом, травити гризунів, то тягають ці баки. До «Гермеса» нашим мешканцям далеко носити. Сам будинок передбачав місце для бака, але потім скоротили цю площу і тепер тут лише стоянка. Нам немає де ставити бака. Бо якщо поставимо, то буде загороджений проїзд. Я думав, що дорогу асфальтують, щоб було зручно підійти до баків і сміттєвозу заїхати. Якби ЖЕК чи КАТП-1028 прибирали за своїми баками, то такого конфлікту між мешканцями не було б.


Юрія Кошляк, начальник ЖЕК№6

Раніше були великі контейнери, люди туди скидали все сміття і його не так було видно. ЖЕК не вирішує питання зі сміттєвими баками, це відповідальність КАТП-1028, а санстанція, хоч вона нині інакше називається, має контролювати, чи дотримуються санітарні норми. Спір між мешканцями довкола цих бачків завжди був, адже ніхто не хоче знаходитися поруч з бачками. ЖЕК лише вивозить негабаритні відходити від тих будинків, які ми обслуговуємо. Решту має вивозити КАТП-1028. На жаль, це підприємство не встигає вчасно вивозити сміття по місту, особливо помітно це на масиві Леваневського.


Людмила Поліщук, голова ОСББ «Білий дім»

Ми платили за вивезення сміття 1200 грн з будинку. Коли створили ОСББ, почали вивчати питання, хто ж повинен вивозити ці гілки, меблі, унітази і багато іншого сміття, яке складують біля наших контейнерів. Раніше, коли будинок обслуговував ЖЕК-1, вивозили вони. Тепер нам КАТП-1028 сказало, що треба з ними заключити ще один договір на вивезення цього сміття. Але ж це сміття не лише нашого будинку! Сюди зносять з вул. Товарна, Курсовий провулок, 2, приватний сектор, будинки ЖБК, які стоять поруч. Чого ж ми за всіх повинні сплачувати? За планом у нас має бути 2 контейнери, але стоїть 4. Майданчик від будинку повинен бути розташований не менше, ніж через 15 м, а у нас 12 м. Ми писали звернення в КАТП-1028, до ДЖКГ, до міського голови, але реакції ніякої.  Відтак з початку 2018 року ми не заключали з КАТП-1028 договір та перестали їм сплачувати до врегулювання ситуації. Я подала на громадський бюджет свій варіант, як можна облагородити цей сміттєвий майданчик, але він чомусь не пройшов відбір. 16 серпня приїхав трактор забрали лише гілля, все інше сміття так і валяється біля дороги, скоро дорогу перекриє.

Источник Тиждень. Біла Церква

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code