Трагедія Іволги — хто винен?

Перегляди: 622

Операція «Іволга». У Чорному морі поблизу Затоки з води витягли затонулого катера. Зранку до місця загибелі судна підігнали спецкран

Тривала спецоперація майже увесь день. Тим часом в Одесі, Києві та Дніпропетровську готуються до поховання 14 людей, які стали жертвами фатальної риболовлі. У лікарні залишаються двоє постраждалих. Капітана вже кинули за ґрати. І до міліції звертаються люди із заявами. Мовляв, їхні близькі планували йти рибалити на Іволзі та зникли. Їх немає у нині наявних списках затонулих та постраждалих. Усі деталі катастрофи, нові факти та обставини загибелі людей.

Марія Тарасова, кореспондентка:

— За іронією долі, операція з підйому Іволги розпочалася майже при повному штилі. Великий плавучий кран прийшов з Одеси. Кілька годин намагалися зачепити катер під водою.

Водолази, оператори крана, рятувальники та прикордонники працювали весь день. Адже з'явилася нова інформація: на облавку затонулого судна можуть бути тіла ще вісьмох людей.

Міхаіл Саакашвілі, голова Одеської облдержадміністрації:

— Сейчас  подвели этот кран. Его поднимут, посмотрят, если там еще погибшие. Вот видите: до берега — рукой подать. И реально — тут слева и справа всего метр двадцать глубины. Мелководье. И здесь — максимальная глубина где-то три метра. То есть действительно большая трагедия. Из-за того, что была двухметровая волна.

Тим часом до міліції звертаються люди із заявами про зникнення близьких, які планували рибалити на Іволзі та також щезли.

Геннадій Зубко, віце-прем'єр-міністр України:

— По словам тих, хто знаходився на кораблі, що могли бути додатково люди. Ця інформація перевіряєтья, і по тому місці знаходження — де могли бути ці люди, і саме по тому, що проводиться пошукова операція по місці реєстрації цих людей, які могли бути поряд.

До початку операції з підйому офіційно підтвердили, що на судні було троє членів екіпажу та 33-є пасажирів. У суботу вранці кілька компаній із різних міст України з'їхалися до курортної Затоки, щоб у відкритому морі порибалити. На причалі з людей зібрали по 350 гривень та одразу пускали на катера. Навіть прізвища ніхто не питав, у кількох лише взяли номера мобільних телефонів. На березі й досі стоять автомобілі загиблих.

Від пристані, що на Білгород-Дністровському лимані, корабель відплив о шостій тридцять. Дуже штормило, але це не зупинило капітана. Він таки рушив у відкрите море. Поверталися приблизно о третій дня. Менш ніж за кілометр від берега у борт Іволги вдарила величезна хвиля. Капітан спробував розвернути катера, але тут ще одна накрила та перекинула судно.

Олександр Косанк, постраждалий:

— Никто даже не успел с места встать. Большая качка была, качало лодку, все сидели на лавочках. Кто на носу, кто на корме. Нас ударило волной и просто положило, и он просто перевернулся вверх дном. Мы висели на корабле. Некоторые сразу умерли. Я видел, трупы плавали. Я висел на якоре, а возле нас трое уже сразу готовые плавали.

Через шторм маленькі катери не могли довго підпливти до постраждалих, тож семеро рибалок провисіли на перекинутому судні півтори години.

Олександр Косанк, постраждалий:

— Меня два раза доставали, а человек, тот, что с поломанной ногой, под винт ушел. Ему ногу раздробило. Доставали, и он под винту ушел. Под мотор. Та ну, слава богу, живой.

Ще 13 людей врятувалися на гумовому човні. Але й його довго не могли розкрити.

Валентина, рятувальник-доброволець:

— Сказали, что жилетов ни одного не было, кругов ни одного не было. Вот этот плот, шлюпку, они ее еле-еле открыли. Потому что там канаты, и у кого-то был нож — перерезали.

З берега за трагедією з жахом спостерігали місцеві мешканці. Вони одразу почали готуватися допомагати рибалкам.

Нестор, рятувальник-доброволець:

— Мы здесь подготовили одеяла горячие, комнаты были обогреты кондиционерами, горячие бойлеры уже были готовы.

Постраждалі з рятувального човна були в тяжкому стані, адже дуже замерзли. Добровольці розповідають, що спочатку до місця трагедії приїхали лише четверо рятувальників. Вони навіть канатів не мали, щоб підтягти плота з людьми. Принесли з собою аж дві ковдри. Тож до прибуття швидкої допомоги місцеві мешканці кинулися відігрівати та заспокоювати постраждалих самостійно.

Валентина, рятувальник-доброволець:

— Я с самого утра не могу, я плачу. Потому что эти тела, эти люди, которых мы вытащили, 13 человек. Их состояние. Переживание за членов семьи. Они тогда не знали про них: живы или нет. Сейчас прокручиваешь. Как фильм какой-то страшный.

До лікарні забрали двадцятьох рибалок. Серед них і капітан катера. Хоча він, після того, як ступив на берег, намагався втекти.

Міхаіл Саакашвілі, голова Одеської облдержадміністрації:

— Капитан этого судна схватился за табуретку — выплыл. Его отец, владелец судна был, смотрел на все это, и тоже скрылся с места. Его сейчас разыскивают.

Капітана суд заарештував на два місяці, без можливості внести заставу. Нині відомо про 14 загиблих. Кілька тіл море викинуло на сусідні пляжі. Нині головне питання, яке ставлять місцеві моряки: хто дозволив катеру вийти в море у страшний шторм, який триває вже кілька днів.

Ігор Карлаш, моряк:

— Во-первых, это продолжается уже неделю. Штормовое предупреждение каждый день. Это мы знаем всегда. Поэтому запрещено было строго, конечно. В любом случае, когда судно выходит, оно выходит на связь с пограничниками. Там свои каналы связи. Говорят: такое-то количество людей. Следую из такого района в такой. Прибрежным курсом. Или ухожу на Стамбул, например. Вот так вот было раньше всегда. Сейчас этого нет.

Заборонити приватному катеру виходити у відкрите море міг лише диспетчер на пристані. Але його тут ніколи не було. Чиновники кажуть: судно попливло від нелегального причалу.

Юрій Васьков, заступник голови урядової комісії з розслідування причин трагедії:

— Это был нелегальный выход с численностью, превышающей дозволенную. Это — предварительно, я подчеркиваю. Судно имело годные документы для перевозки 12 пассажиров и трех членов экипажа. Вероятно, судоводителем были также нарушены правила маневрирования, которые привели к опрокидыванию судна.

Проте, чому жодна служба не спинила капітана? Іволга працювала не перший рік, була дуже популярною серед рибалок не тільки з Одеси. В трагічний і останній рейс пішли люди з Києва та Дніпропетровська. Відчалював катер завжди з одного й того самого місця. Власники Іволги рекламували свої послуги в інтернеті. На облавку завжди було більше 20 пасажирів. Досі всіх цих порушень ніхто чомусь не помічав. Мало того, в ту суботу так само вийшли в море ще три катери. Вони і намагалися врятувати пасажирів Іволги. Їм допомагали прикордонники. Але де були надзвичайники?

Віктор Федорчак, керівник ГУ держслужби з надзвичайних ситуацій в Одеській області:

— При той погоде, которая была, а шторм был 3-4 балла, маленькие плавсредства не могут подойти. Поэтому спасатели встречали на берегу.

Великий буксир, що міг бути на місці аварії за лічені хвилини, підійшов лише за кілька годин. Адже залізничники відмовлялися позапланово розводити міст, щоб пропустити судно. На запитання — чому! — серед іншого має відповісти урядова комісія з розслідування причин трагедії. Її перше рішення: тотальна перевірка причалів та маломірних суден, що мають ліцензію на перевезення пасажирів. Проведення спільних навчань, в  яких візьмуть участь приватні катери, прикордонники та рятувальники. Що ж до того, кому відповідати за трагедію, то поки що це тільки капітан Іволги. Він у лікарні під охороною. Чоловіку загрожує до 10 років ув'язнення.

Марія Тарасова, Зураб Теделурі

Источник: ntn.ua

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code