Трупарі: корупція, міліцейських «дах» та секретні тендери

Перегляди: 830

Смерть часто приходить несподівано. Людина може раптово померти на вулиці або у себе вдома. У Миколаєві померлих вивозять підприємства, які заснувало Міністерство внутрішніх справ. Щороку міський бюджет виділяв на це близько 2 мільйонів гривень. Та попри міліцейський «дах», ці фірми більше лобіювали інтереси напівкримінальних комерційних структур, ніж допомагали громадянам

Ця послуга вперше з`явилася з необхідності доставляти на судово-медичну експертизу тіла безрідних та самотніх громадян, про яких нема кому потурбуватися. Та згодом миколаївські ритуальники зметикували, що бюджетним коштом можна возити всіх підряд і непогано на цьому заробляти.

Безрідних та самотніх громадян у Миколаєві щорічно помирає не більше ста. Та в угоду з ритуальниками «вписують» показники у рази більші — на поховання більш ніж двох з половиною тисяч громадян. При цьому у родичів небіжчиків за послуги беруть додаткові гроші.

Умови, на яких місто проводило тендери на цю послугу, важко назвати прозорими та чесними. У цьому переконаний підприємець, який тричі брав у них участь та пропонував суму на 600 тис. грн. меншу, але завжди програвав.

ДМИТРО СМИРНОВ, підприємець:

— Документы предоставлены были в полном объеме, что требовалось. Цена моя была гораздо ниже, чем представляло коммунальное предприятие наше «Ритуальные услуги». В связи с чем торги по непонятным причинам были отменены. Мне просто был дан ответ не то, что не победил, а торги отменены.

ЮРІЙ ДЬЯЧЕНКО, підприємець:

— Есть назначенная фирма, которая должна выиграть тендер. И сколько бы участников не было, никто не выиграет. Первое – закрытость информации, потому что информацию про проведение торгов по вывозу тел с мест происшествий ховают так, что…

Переможець знаходився неодмінно. Якщо раніше це було комунальне підприємство «Миколаївська ритуальна служба», то з 2013-го все змінилося – гроші стали віддавати міліцейським фірмам, в яких немає ані власного транспорту, ані відповідного штату.

Підприємство Міністерства внутрішніх справ «Інформ-ресурси», яке у 2014—2015-му роках отримало з міського бюджету майже три з половиною мільйона гривень, до цього спеціалізувалося на видачі довідок про несудимість та організації штрафмайданчиків. Цього року його ліквідовують.

Та естафету перейняла інша міліцейська фірма — «Спецсервіс» — з якою департамент ЖКГ уклав договір ще на мільйон шістсот тисяч гривень.

ЮРІЙ ДЬЯЧЕНКО, підприємець:

— «Спецсервис» — предприятие, которое не владеет ничем. Ни транспортом, ни коллективом, ничем. Они автоматом перетянули из «Информ-Ресурса» якобы работников. Те работали там, переводом устроились на это самое. Те же машины они берут в аренду.

Ми спробували відшукати загадкову міліцейську фірму за офіційними документами.

ДП МВС «Спецсервіс», яке отримує з міського бюджету кошти на поховання померлих громадян, не має навіть власного офісу. У тендерній документації вказана його адреса: проспект Героїв Сталінграда, 4. Але тут знаходиться плавбасейн. Не знайшли ми ритуальників і за адресою: пр. Героїв Сталінграда, 1б/1. Там ніхто про «Спецсервіс» не чув.

— Что вы ищете?

— Предприятие «Спецсервис».

— А чем оно занимается?

— Строительством, монтажом.

— О таком не слышал, здесь у нас складские помещения.

Ховається від камери і директор «Спецсервісу». Від інтерв’ю на камеру він категорично відмовився. Довелося спілкуватися у місцевому кафе.

— У вас есть производственная база?

— Есть. У нас в аренде порядка 20 тыс. квадратных метров недвижимости. У меня были свои планы на эту недвижимость….

— 20 тысяч квадратных метров? А где они находятся?

— Вру. Там находится 10 тысяч квадратных метров. Героев Сталинграда, 1б/1.

— Мы не нашли. Мы объездили весь город.

— Значит, вы плохо знаете город.

ОЛЬГА ПЕРЕДЕРЕНКО, начальниця управління комунікацій ГУ Нацполіції у Миколаївській області:

— А это вообще я не могу представить, чем они занимаются. Они у нас не присутствуют на совещаниях, вообще слышу о них первый раз.

Хоча в поліції мали б знати й інше — ритуальний бізнес в усьому світі традиційно тісно пов'язаний із організованою злочинністю.

Приватні підприємці стверджують, що транспортування тіл цікавить їх як спосіб запропонувати родичам померлих додаткові послуги. За цією ж схемою діють і міліцейські фірми. Тільки мають фору у вигляді повідомлень про факти смерті, які цілком законно – через поліцію – отримують першими. І користуються цим. Так, у 2014-му представник фірми «Інформ-Ресурси» вимагав за формально безкоштовну послугу подвійну оплату – кажуть дружина та племінниця померлого.

— У меня муж умер 9 мая. А в подъезде человек умер на 9-м этаже, с него ничего не взяли. Он мне сказал – 150. Я ему говорю: хватит 100 руб.

— Как он представился?

— От ритуальной службы. От городской ритуальной службы.

Не гребує додатковим заробітком і «Спецсервіс», який також напряму отримує усі повідомлення з поліції. З достовірних джерел відомо, що супутні послуги за «Спецсервіс» виконує фірма «Едем», розташована поблизу міського бюро судово-медичної експертизи.

ЮЛІЯ МІСКЕВИЧ, громадська активістка:

— Был случай, когда на место за трупом выехало два возчика – якобы «Спецсервис» в лице «Эдема» и еще … За труп дрались. Когда частный предприниматель вынес тело, положил его в свой катафалк, приезжает «Спецсервис» и начинает вытаскивать тело из катафалки.

Міліцейські ритуальники здебільшого представляються міською ритуальною службою. Активісти кажуть, що це невипадково – мовляв, це один ланцюжок: перевезення – ритуальні послуги – кладовище.

Нинішній директор «Миколаївської ритуальної служби» Михайло Трофанюк очолив комунальне підприємство після того, як його попередника Віталія Брека усунули від посади за звинуваченням у хабарництві. Згодом суд його виправдав. Нині прокуратура оскаржує це рішення. Хабаря ритуальнику тоді нібито давав підприємець Микола Белевят. Він кілька років тісно співпрацював з екс-заступником начальника обласного УМВС Юрієм Чернегою. Цей екс-міліціонер донедавна був заступником директора ДП «Спецсервіс».

А от зв’язок із криміналом Трофанюк заперечує.

МИХАЙЛО ТРОФАНЮК, директор КП «Миколаївська ритуальна служба»:

— Если бы я бегал по криминальным авторитетам, я не думаю, что работал бы главным врачом в центре здоровья горздравотдела, главным врачом в центре облздравотдела, начальником больницы УВД медсектора МВД четыре года. Если бы на мне была капля компромата, внутренняя безпека меня бы близко не пустила бы к такой должности…

ЮЛІЯ МІСКЕВИЧ, громадська активістка:

— Мы хотим открытости, а видим, что нарушаем чьи-то коррупционные схемы. 00,20 Потому что это – бюджетные деньги. Мы все — здравомыслящие люди и понимаем, что здесь идет отмывка денег.

Місцева влада спробувала нарешті розібратися в заплутаних схемах та перерозподілила кошти на послугу з вивозу померлих.

ОЛЕКСАНДР СЄНКЕВИЧ, Миколаївський міський голова:

— Вирішили, що ті, хто вивозять, нехай і хоронять. Таким чиномвони зможуть контролювати, скільки людей і померло, і відвезено. Таким чином міському бюджету буде збережено десь біля 1.5 мільйона гривень.

Ймовірно, ці кошти потраплять до комунального підприємства «Миколаївська ритуальна служба». Та з його нинішнім керівником не можна бути впевненим, що їх використають прозоро та в інтересах містян.

ТЕТЯНА ФІЛІППОВА, Миколаївський Центр журналістських розслідувань для проекту «Слідства.Інфо»

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code