У Білій Церкві стоїть закинутою та руйнується унікальна пам'ятка Українського архітектурного модерну

Перегляди: 783

Біла Церква. Дендропарк «Олександрія». Складно уявити, але прямо поруч з Китайським містком та Турецьким будинком в наш час стоїть закинутою та руйнується унікальна пам'ятка Українського архітектурного модерну ( УАМ) — Комплекс будівель Білоцерківської насосної станції

29872486_923435841170696_1285385861631536560_o


Збудована у 1928-29 роках. Проект виконав архітектор Микола Олександрович Даміловський ( р.ж. 1880- 1942) — відомий співець УАМу. До того в Білій церкві централізованого водопостачання не було. Населення міста користувалося водою безпосередньо з р. Рось без очистки. Насосна станція І та ІІ підйому та очисні споруди запрацювали у 1929 році і десятки років забезпечували місто питною водою.

Комплекс будівель ключає в себе — головний корпус насосної станції, корпус №2 ( електропідстанція), два відкриті резервуари та 2 криті, дві башточки ( входи до водозаборів).

Всі будівлі та споруди виконані в стилі УАМ. Тут є великі та малі трапецієвидні вікна, прекрасна башта з двома заломами, дерев'яний, цегляний та бетонний декор у стилі УАМ, дахи з заломами та щипцями. Пісня УАМу... Маленький безцінний шедевр...

Тим не менш — зараз пам'ятка давно покинута і стрімко руйнується. Все, що змогли зробили вандали — розтрощили груби, вирвали дроти, винесли обладнання. Територія густо поросла чагарником та деревами.

Аж не віриться, що все це відбувається у 10-20 метрах (!) від доріжок та споруд парку «Олександрія».

Від парку територія відгорожана старим парканом з написом «Увага. Аварійна спроруда. Прохід заборонено».

Ділянка під станцією належіть дендропарку «Олександрія».

Тому мені ще не ясно — кому належать будівлі — дендропарку чи ТОВ «Білоцерківвода». Але, як би не було — унікальну, єдину в місті, пам'ятку українського модерну необхідно терміново рятувати ! Тут може бути павільйон дендропарку, музей водоканалу чи навіть кафе. Головне — врятувати !

Источник idb

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code