Українська влада два роки не розслідувала справу Януковича

Перегляди: 534

Гаазький трибунал може розширити свою юрисдикцію на розслідування справ щодо подій, які сталися на Майдані та Донбасі

Однак експерти впевнені, що без ратифікації Римського статуту шанс на допомогу міжнародного суду становить не більше 1%.

Заступник генерального прокурора Віталій Касько повідомив, що Гаазький трибунал може розширити свою юрисдикцію на розслідування резонансних справ по розстрілам на Майдані і подіям на Донбасі.

Він додав, що офіс прокурора Гаазького трибуналу прибуде в Україну наприкінці жовтня. Тоді ж відбудуться зустрічі міжнародних представників з українськими слідчими і прокурорами.

Яка ймовірність того, що Гаазький трибунал допоможе у розслідуванні резонансних подій, в ефірі радіостанції Голос Столиці повідомив Станіслав Батрин, заступник голови Громадської комісії з розслідування та попередження порушень прав людини в Україні.

Яким чином Гаазький трибунал може розширити свою юрисдикцію на розслідування справ по Майдану і подіям на Донбасі?

— До Гааги було направлено дві заяви з боку України, з величезною затримкою. Ми, як громадська комісія з прав людини, заступником голови якої я є, ініціювали через МЗС, через ВР ці звернення. Перша заява України була по Майдану, друга була по Донецькому регіону.

Чи почав трибунал щось розслідувати?

— Мають всі 46 мільйонів українців знати — ні, не почав. Зараз йде просто процедура оцінки: чи брати до юрисдикції ці питання взагалі. Тому ГПУ черговий раз піариться, говорить, що вони очікують зустрічі, обнадіюють на емоції. Гаазький трибунал буде розслідувати тоді, якщо у нас є складнощі з розслідуванням цих злочинів в Україні. Але тут дуже цікава історія і для влади, і для прокуратури — у нас є заочне переслідування, вже є справа по Януковичу та інших фігурантах, тепер Україна має показувати, чому вона за два роки неефективно розслідує.

Це може викликати питання з боку трибуналу?

— Я переконаний, що будуть звучати чіткі питання від прокурора трибуналу: слухайте, друзі, у вас було два роки, у вас є конституційна більшість, у вас є вся повнота влади, чому ми маємо брати до розслідування справу Януковича, у вас же взагалі є інструмент заочного розслідування. Тому зараз ГПУ говорить багато, але на виході може бути стандартний вихлоп, який знову розчарує людей. І винна в цьому буде не Гаага, що вона не розслідує справу Януковича, а є конкретні підстави вважати, що українська влада не розслідувала ці злочини.

Чи може взагалі Гаага прийняти на себе відповідальність за розслідування подій на Донбасі, якщо ВР навіть не ратифікувала Римський статут?

— Україна у вигляді звернення парламенту може просити поширити юрисдикцію Гаазького трибуналу на ці події. Шансів дуже мало, що Гаага поширить цю юрисдикцію без ратифікації, але 1% існує. Положення до Римського статуту буде ратифіковане по агресії тільки з 2017 року. І всі події, які передували 2017 року, не будуть охоплюватися юрисдикцією Гааги. Дворічна тяганина нас звертає до того, що українська влада за ці два роки системно не може працювати, системно не може виходити на результат.

До речі, юрист-міжнародник Олександр Мережко заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці, що найважливішим індикатором судової реформи стане той факт, коли українські олігархи будуть вирішувати свої проблеми не в зарубіжних, а в українських судах.

Також відзначимо, що в Україні відбудеться найбільше за всю історію оновлення прокурорського складу. Про це заявив президент України Петро Порошенко. А заступник генерального прокурора Давид Сакварелідзе заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці, що до 15 грудня замінять 70% прокурорів.

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code