Усе вище і вище: на скільки подорожчали продукти з початку року

Перегляди: 367

Ціни на споживчі товари дзеркально показують стан економіки країни. У січні-лютому, у порівнянні з тим же періодом у 2016 році, цінова температура в Україні стабільністю не відрізнялася

У січні минулого року інфляція становила 0,9%, а в лютому спостерігалася навіть дефляція 0,4%, що не характерно для такого періоду ріку. На початку 2017 року зростання цін виявилося помітно вищим за торішні темпи, і в січні становило 1,1%.

Свіжі відомості Держстату України свідчать, що дефляції в лютому також не було – зростання цін становило 1%. З огляду на інфляційний тиск, вартість більшості продуктів, виключаючи деякі види овочів, також показала відчутне зростання.

Найбільше подорожчали яловичина, хліб і молочка

Моніторинг цін на основні харчі з 1 січня по 28 лютого 2017 року показав, що яловичина додала 9 грн за кілограм, хоча торік за той же період вона подешевшала на 1,7 грн.

Меншими темпами росла в ціні свинина. У поточному році кілограм подорожчав на 1,9 грн, тоді як торік подешевшав на цілих 5,8 грн.

«Так, за підсумками двох місяців минулого року, усі види м’яса знижувалися в ціні, тоді як цьогоріч вони лише дорожчали», – коментує голова Асоціації постачальників роздрібних мереж Олексій Дорошенко.

Молочна продукція в зимовий період традиційно додає в ціні, бо надої молока скорочуються через похолодання. Але в перші місяці цьогоріч темпи подорожчання прискорилися. Якщо в 2016 році молоко додало у вартості всього 0,5 грн за літр, то в цьому – вже 1,15 грн. Так що темпи стали вдвічі швидшими. Приблизно так само росла в ціні і сметана – торік за два місяці додала 1,5 грн, а в цьому – вже 2,8 грн.

Особливо сильно по кишені б’є вартість сиру: торік подорожчання було на 3,6 грн, а в цьогоріч – на 7 грн за кілограм. Масло дорожчало на 6,2 і 7,6 грн відповідно.

«Підбиваючи підсумки подорожчання молочних продуктів, можна побачити, що темпи зростання цьогоріч удвічі вищі за торішні», – коментує Дорошенко.

Але на першу сходинку в «рейтингу» подорожчання вийшли хлібобулочні вироби. Ціни на них цьогоріч побили всі рекорди минулих років. Якщо в січні-лютому 2016 року соціальні сорти «поважчали» всього на 8 копійок, то в цьому році чорний хліб подорожчав уже на 0,8 грн, а білий – на 0,85 грн. Тобто темпи підвищення цін виросли вдесятеро. Це сталося через скасування державного регулювання цін на соціальні види продуктів.

Нагадаємо, що уряд пішов на це крок у рамках експерименту з 1 жовтня 2016 року до 1 січня 2017 року, після чого ціни на велику кількість соціальних продуктів почали зростати швидше, ніж очікувалося.

До категорії тих продуктів, що найстрімкіше подорожчали, можна віднести цукор і картоплю. За два перших місяці поточного року солодкий пісок подорожчав на 1,4 грн. За той же період минулого року він подешевшав на 0,3 грн. Картопля рік тому знизилась у ціні на 15 копійок, а цьогоріч зросла на цілих 1,15 грн.

цены1

Продукти з найменшим зростанням цін

Найдешевшою м’ясною продукцією були і залишаються курятина і сало. Цьогоріч м’ясо птиці в ціні додало лише 0,4 грн за кілограм. Хоча торік можна було спостерігати зниження – на 0,5 грн.

Курячі яйця рік тому за два місяці подешевшали на 10,6 грн, а в цьому році лише на 6,2 грн. Сало, зі свого боку, за два місяці 2017 року подорожчало лише на 0,2 грн за кілограм. Хоча торік воно стало доступнішим на 2,6 грн.

Борошно цьогоріч подорожчало на 40 копійок, хоча в минулому спостерігалося зниження на 4 копійки за кілограм. Зміна цін на сировину вплинула і на вартість макаронних виробів: торік услід за борошном вони подешевшали на 2 копійки, а цьогоріч подорожчали на 20 копійок.

Є харчі, ціни на які в цьому році росли меншими темпами, ніж торік. Соняшникова олія в минулому році додала в ціні 95 копійок, а в цьому стала доступніше на 70 копійок.

Динаміка цін на капусту і моркву, хоча ніяк і не пов’язана, але схожа з перепадами цін на олію. Білокачанна рік тому подорожчала на 70 копійок, а в цьому – всього на 40 копійок. Морква в січні-лютому 2016 року додала 1,3 грн, а в 2017-му – всього 50 копійок.

Єдиним продуктом, який дешевшав і рік тому, і зараз, виявилась ріпчаста цибуля. Але темпи зниження скоротилися: цьогоріч вона подешевшала на 15 копійок, а торік – на 65 копійок.

цены_январь_февраль2

«Загальна тенденція показує, що в зимовий період рік тому ціни або знижувалися, або підвищувалися помірнішими темпами, ніж у цьому, практично з усіх продуктів, – зазначає голова Асоціації постачальників роздрібних мереж. – Якщо зараз не звернути увагу на такі перекоси, то цьогоріч ми можемо отримати значне подорожчання практично усіх продуктів».

Источник politeka

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code