Верховна Рада: війна всіх проти всіх

Перегляди: 661

Тиждень тому депутати встигли прийняти низку принципових і важливих законопроектів. Проте внутрішні розбіжності й протиріччя між членами парламентської більшості лиш посилились

UA1 аналізує вектори політичної боротьби головних парламентських фракцій минулого тижня.

Блок Петра Порошенка

Головною метою Блоку Петра Порошенка було проведення пакету законопроектів щодо виконання умов для «безвізового режиму» з ЄС.

За відсутності реальних реформ та провальної політики у сфері Мінських угод, ця тактика виявилась успішною, і президентська фракція досягла успіху – незважаючи на опір Опозиційного блоку, фракції Радикальної партії, та частини Самопомочі законопроекти було прийнято.

З іншого боку, посилилась боротьба між БПП та їх головним партнером по коаліції – Народним Фронтом.

Спочатку Юрій Луценко нервово відреагував на заяву Арсенія Яценюка щодо неспроможності парламенту голосувати за антикорупційні законопроекти.

Потім на медійному фронті прапор боротьби з головою уряду підняв член фракції БПП Сергій Лещенко з нищівною критикою Арсенія Яценюка як головної причини корупції у країні.

Ще один член БПП Сергій Каплін взагалі не добирав слів і просто під стенограму назвав партнерів по коаліції – членів НФ «посіпаками прем`єра».

Все це супроводжувалось чіткою вимогою президентської фракції розглянути результати діяльності членів Кабміну та частково перезавантажити його кадровий склад.

Якщо Арсеній Яценюк не поставиться з розумінням до партнерів по коаліції, то після 13 грудня (строк дії імунітету для голови уряду) він ризикує втратити свій пост.

Відставка загрожує міністрам охорони здоров`я, освіти та енергетики, яких прем’єр-міністр, ймовірно, принесе в жертву власній посаді.

Ще одним вимушеним кроком БПП на минулому тижні стала підтримка кандидатури Андрія Садового на виборах мера Львова. Аналогів Кернеса чи Труханова у Петра Порошенка для Львова не знайшлося.

Водночас у риториці лідерів фракції заявились тези щодо готовності блоку йти на перевибори парламенту у разі потреби.

Народний Фронт

Підзвітна Арсенію Яценюку фракція Народного фронту теж скористалась проєвропейською риторикою і активно підтримувала «безвізові» законопроекти.

Втім, в інших принципових питаннях позиція НФ йшла у розріз з позицією БПП.

Так, Народний Фронт заблокував прийняття у парламенті законопроекту 2835 щодо зниження рентних платежів для «Украгзвидобування», хоча всі фракції на хвилі популізму голосували «за», а БПП дав 51 голос.

Як зазначалось, головне завдання Арсенія Яценюка – залишитись на посаді прем`єра, або, щонайменше, мінімізувати втрати.

Фактично відставка прем`єра запустить процес фрагментації парламентської більшості і може підштовхнути парламент до перевиборів.

Проте це малоймовірний сценарій – члени фракції НФ орієнтуються сьогодні не стільки на Арсенія Яценюка, скільки на Петра Порошенка. Плюс зовнішні чинники – «західні партнери» не зацікавлені у політичній дестабілізації в Україні.

Врешті-решт під «перевибори» ми не отримаємо у грудні черговий транш від МВФ на 1,7 млрд доларів.

Опозиційний блок

«Опозиційний блок» на минулому тижні дотримувався звичної та перевіреної тактики – «баба Яга проти». Всі «євроінтеграційні» закони фракцією було проігноровано.

Головними гаслами стали – зниження тарифів, мораторій на продаж сільськогосподарських земель, перевибори в Маріуполі та Красноармійську.

Стратегічна мета «Опозиційного блоку» залишилась без змін – термінові перевибори у парламент. Бездіяльність чинної влади збільшує кількість симпатиків колишніх регіоналів з кожним днем.

Водночас, кримінальні справи на очільників ОП, скандально заблоковані Генеральною прокуратурою, залишають фракцію резервом голосів для БПП.

Самопоміч

Самопоміч продовжувала успішно дотримуватись тактики «не робити зайвих рухів». Серед її базових вимог звучала необхідність остаточно вирішити кадрові питання в ЦВК.

Фракція образилась на парламентську більшість з того приводу, що за відсутності голосів від Самопомочі, потрібні голоси надходять від «Опозиційного блоку».

Проте сама Самопоміч зайняла зручну позицію щодо своєї участі в коаліції – вони з неї не виходять, оскільки її де-факто вже не існує. Принаймні, так ситуацію бачить лідер фракції Олег Березюк.

Не дивлячись на чудеса дипломатії, на минулому тижні Самопоміч таки потрапила у пастку «візових» законопроектів.

Принципова та релігійно забарвлена позиція багатьох членів фракції щодо антидискримінаційних поправок в контексті сексуальної терпимості, ледь не перетворила Самопоміч з лідера проєвропейського руху в Україні на його головне гальмо.

Поміж двох бід довелось обирати меншу, і фракція таки поклала потрібну кількість голосів на вівтар толерантності.

Батьківщина

Якщо Самопоміч намагається демонструвати приклади витонченої політичної гри, то їх партнери по коаліції, фракція Юлії Тимошенко «Батьківщина», набрали крейсерську швидкість вантажного потягу і гальм не потребують.

Тарифний популізм і жорстка риторика стали безпрограшним та перевіреними методами політичної боротьби.

Ціни на газ, побиття Олександри Кужель членом фракції НФ Тетеруком, бездіяльність ЦВК – все яскравими мазками накладалось на політичну палітру «Батьківщини».

Проте Юлії Володимирівні не вдалося переграти свого колишнього політичного партнера Арсенія Яценюка – ініційований «Батьківщиною» законопроект щодо ренти на газ українського видобутку так і не було прийнято парламентом.

Втім, таке ігнорування позиції «Батьківщини» не є і не буде підставою для виходу Юлії Володимирівни з коаліції.

Як і Самопомочі їй краще дочекатись коли БПП та НФ «зжеруть» один одного, взявши весь негатив на себе. А до можливих парламентських перевиборів «Батьківщина» завжди готова.

Фракція Радикальної партії Олега Ляшка

Олег Ляшко минулого тижня змушений був жорстко конкурувати з «Батьківщиною» у популістичній тарифній риториці. До того ж, влаштоване ним імпровізоване наметове містечко «тарифного майдану» біля Кабміну зобов`язувало.

Причому ставки Олегу Ляшку весь час доводилось підвищувати, зокрема, наголошуючи на фактах розслідування корупції з боку президента Петра Порошенка.

Що стосується «антидискримінаційної» поправки у Кодекс законів про працю, то фракція Олега Ляшка виявила солідарність з «Опозиційним блоком» і дала за неї лише один голос.

На минулому тижні принципово склала депутатські повноваження депутат Злата Огневич. Подібну позицію можна було б привітати, якби не той факт, що її місце займе Тетяна Юзькова, яку пов`язують давні робочі відносини з Віктором Медведчуком.

На жаль, Верховна Рада не продемонструвала на минулому тижні злагодженого механізму прийняття ефективних і актуальних рішень.

Чвари посилюються, попереду бюджет і новий податковий кодекс. Реформи навіть не повільно рухаються – вони відверто блокуються. З кожним днем ситуація на Донбасі стає гострішою, а зовнішній світ переводить свою увагу на Францію і Сирію.

Чи зможе парламент гідно реагувати на складну політичну й економічну ситуацію, ми побачимо вже 24 листопада, коли розпочнеться черговий пленарний тиждень.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code