Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство?

Перегляди: 679

Неочікувана заява українського прем'єра американському виданню Politico стала справжньою сенсацією, адже до цього моменту МОН вважалося чи не найбільш передовим міністерством нового уряду

З приводу сенсаційних змін українці почали висловлюватись у соцмережах. 

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 1

Так, письменник Андрій Бондар зауважив, що ніколи не симпатизував Квіту як людині, але при цьому вважає його добрим адміністратором і успішним міністром.

«Він потрапив у клоаку нічим не кращу, наприклад, за медицину, культуру чи пенітенціарну систему, зумівши провести реальні реформи. Їх видно. Десь так само, як і появу нової поліції в кількох наших містах. От нічого більше не видно в нашій країні – тільки нечисленні реформи у сфері освіти і реформу міліції», — зауважив Бондар.

Додає, що за озвучене рішення прем'єра особисто йому соромно.

«Коли Яценюк в числі перших кандидатів на відставку згадує ім'я Квіта, мені стає ніяково і соромно за цей уряд і за цього дивного прем'єра. Тому що одіозний Кириленко, який абсолютно нічого не реформував і не збирається, в нього не викликає сумнівів. От Квіт, бачте, його не влаштовує, а Кириленко чомусь влаштовує. І Мартиненко його влаштовує. І ще багато лютої х-ні влаштовує. А Квіт – не влаштовує. Ну, от я хотів у цьому контексті сказати, що в такому разі мене не влаштовує Яценюк. Я голосував за „Народний фронт“ на останніх виборах (...) Голосував за ліберальну силу, а не за партію, з якої вийшов прем'єр-держиморда», — написав митець.

Depo.ua попросив прокоментувати ситуацію інших експертів та активістів.

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 2

Соціолог та директор фонду «Демократичні ініціативи» Ірина Бекешкіна зауважила, що здивована тим, як Яценюк поставив питання.

«Яценюк є прем’єр-міністром, він очевидно повинен на чомусь базувати свої слова в інтерв’ю. Прем’єр-міністр не має прав і компетенцій когось знімати —  це може робити лише Верховна Рада. Він може висловлювати свою думку, але вона повинна на чомусь ґрунтуватись. Певний час назад робили експертну оцінку роботи міністрів – там Квіт був один з не багатьох, хто отримав позитивну оцінку. Можуть бути претензії до окремих аспектів роботи міністерства, але якщо десь реформи і йдуть, то в сфері освіти. І в цьому заслуга Сергія Квіта і його команди. Тобто я взагалі не бачу, на чому ґрунтується такі пропозиції. Безвідповідально казати, мовляв, ми замінимо. Хто замінить, ти заміниш?!» — прокоментувала Бекешкіна.

Також соціолог пояснила, чому вважає Квіта ефективним міністром.

«Був ухвалений прогресивний Закон про вищу освіту, готується закон про освіту. Було закрито, скорочено чимало неефективних вищих навчальних закладів. Налагоджена конструктивна робота з відповідним комітетом ВР – в парі працюють міністерство і комітет, що теж дуже важливо. Зараз проблема в тому, щоб впровадити в життя ці закони, які вже були ухвалені», — додала експерт.

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 3

Директор МБО «Центр тестових технологій та моніторингу якості освіти», шеф-редактор порталу «Освітня політика» Віктор Громовий не надто оптимістично настроєний щодо змін в сфері освіти, але не поспішає звинувачувати в цьому голову міністерства.

«Проблема гальмування реформ не у Квіті, і де гарантія, що наступний міністр буде реформатором освіти? Квіт грає на полі вищої освіти, саме це його стихія. В шкільній і професійній освіті справді нічого не відбулось, але парламент досі не прийняв нову редакцію закону „Про освіту“. Професійне співтовариство в масі своїй інертне, а реформувати освіту можна лише знизу. Намагання реформувати зверху зазнавали фіаско в усіх країнах. Тож, повторюся, проблема не у Квіті. Проблема в нас самих. Ми в полоні стереотипів. Зараз треба нарешті ліквідувати управлінську вертикаль і випустити школи на свободу. Тоді потроху почне з'являтись паралельна реальність(так у 90-х виникали заклади нового типу)» — акцентував Громовий.

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 4

Директор Інституту розвитку освіти Георгій Касьяновзізнається, що здивований інформацією від Яценюка.

«Нещодавно на Національній раді реформ діяльність Квіта дістала загалом схвальну оцінку, жодних публічних претензій до нього з боку прем’єр-міністра чи президента не лунало. Квіт - перший міністр, який публічно оголосив війну корупції в освіті і намагається реально боротися з нею. До того ж він готовий до непопулярних реформаторських кроків. Квіт очолив МОН у складних умовах, і на мій погляд, гідно долає труднощі. Десь він може помилятися, десь йому бракує бюрократичного досвіду, але він однозначно орієнтований на реформи — не лише на словах, а й на ділі. В його роботі є як досягнення, так і недоліки, це нормально. Гадаю, відставка Квіта буде помилкою, сподіваюся, цього не станеться», — прокоментував Касьянов.

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 5

Активістка громадського руху «Відсіч» Катерина Чепура зауважила, що її соратники відреагували на інформацію негативно (більшість активістів — студенти — ред.).

«Жодних пояснень немає. Для мене очевидно, що просто хочуть зазіхнути на сферу освіти, яка нарешті почала ставати більш-менш впорядкованою. Ми однозначно будемо проти цього виступати – якщо до цього дійде, і це не порожні балачки. Нас міністр Квіт цілком влаштовує», — акцентувала дівчина.

На її думку, Квіт впорядкував систему освіти, впровадивши новий закон і адекватний відбір ректорів.

«Звісно, хабарництво не зникло. Але очевидно у вишах вже бояться – розуміють, що не можуть занести на лапу, як колись Табачнику. Усвідомлюють, що Квіт на таке не піде. Почала налагоджуватись система, і для цього потрібен ще величезний час. Тому що те, що наробив Табачник, потрібно довго розгрібати і приводити до ладу. Тому я не бачу жодного сенсу зараз міняти міністра – хіба що вони знайшли когось аж такого хорошого. Але знаючи наших політиків, я в цьому дуже сумніваюся», — сказала активістка.

Відставка Квіта: Необхідність чи кумівство? - фото 6Юлія Лободюченко, координатор та куратор проектів молодіжного об'єднання «Варто», голова студентської ради Інституту дизайну стверджує, що вишівська система потребує змін.

«Мало б змінитися ставлення до думки студентів. Нас ніхто не слухає. Адміністрація все вирішує нагорі, а нас ставить перед фактом. І так у багатьох ситуаціях. Між тим правила завжди диктує споживач», — нарікає дівчина.

Додає, що і сам Квіт не надто поспішає спілкуватись із студентами.

«Наші петиції проти злиття Інституту дизайну з педуніверситетом ім. Гринченка Квіт розглядає вже кілька тиждень. Поки він відреагує, нас приєднають. Міг би робити це оперативніше. Хоча не факт, що новий міністр буде кращим», — коментує активістка.

Джерело: Depo

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code