Хто нам винний, що в Гаазі Януковича не визнають злочинцем

Перегляди: 807

Попереднє рішення Міжнародного кримінального суду в Гаазі, замість стимулювати напівмертве розслідування подій на Майдані, схоже, перетвориться на предмет маніпуляцій

За попередніми висновками Міжнародного кримінального суду в Гаазі, злочини, скоєні українськими правоохоронцями під час придушення протестів на Майдані, не можна назвати злочинами проти людяності.

Хоча при тому головний прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда визнала, що правоохоронці (чи, радше, «охоронці режиму Януковича» – бо яке все це має відношення до охорони права?) часто застосували «надмірну та невиправдану» силу проти учасників протестів.

«Обставини вказують на те, що злочини, які розглядалися, не відповідають поняттю злочину проти людяності, суд звертає увагу, що на Майдані відбулися серйозні порушення людських прав», — вважає прокурор.

Бенсуда уточнила, що хоча сутички на Майдані містили «атаки, спрямовані проти цивільного населення», не вистачає інформації, яка підтверджувала б, що такі дії носили поширений чи систематичний характер. Це один із критеріїв, який формально визначає поняття злочину проти людяності.

Якщо дивитись на суть питання, то відповідь на нього явно повинні дати фахові юристи, оскільки тема для широкої публіки більш ніж непроста.

Почати з того, що сам переклад поняття «crimes against humanity», вперше вжитого Авраамом Лінкольном і розвинутого впродовж Нюрнберзького і Токійського трибуналів, українською мовою дотепер неуставлений. Зазвичай, використовують поняття «злочин проти людяності» – як в українському тексті «Європейської конвенції про незастосування строків давності до злочинів проти людяності та воєнних злочинів». З певної точки зору переважна більшість злочинів, пов’язаних з насильством, є злочинами проти людяності – і вбивство Небесної Сотні, без сумніву, підпадає під цю категорію.

Але, з іншого боку, чимало спеціалістів вважає, що доречнішим є варіант перекладу «злочини проти людства», який також використовується в українському легальному обігу — наприклад, в українській версії «Конвенції про незастосування строку давності до воєнних злочинів і злочинів проти людства». Саме цей варіант перекладу дає зрозуміти, що йдеться про злочини, які становлять загрозу для людства як мислячої (інколи) та морально-етичної (в ідеалі) цілісності. І йдеться про правопорушення, які не є поодинокими звірствами, а є частиною широкомасштабної або систематичної практики.

Чи можна вважати вбивство «Небесної сотні» злочином проти людства? Хтозна. Чи збирався Янукович зробити вбивства невгодних систематичними? Ми не знаємо.

Відповіді на всі ці подробиці мало би дати нам українське слідство. Слідство, якого в адекватній формі не було, немає, і, ймовірно, не буде.

Бо замість того, щоб примусити правоохоронців розслідувати кримінальні злочини, вчинені українцями проти українців, українська політична еліта займається відвертою демагогією, намагаючись скинути відповідальність за не розслідуваний злочин з непокараними винуватцями на кого завгодно – окрім, наприклад, чинного Генпрокурора України.

Навіть якщо припустити, що на Банковій щиро вірять, що вбивства на Майдані були злочином проти людства – то й тоді стратегія очевидна. Слід забезпечити Міжнародному кримінальному суду неспростовні докази стосовно систематичності вбивств та тортур, провівши швидке, прозору і вичерпне національне розслідування подій на Майдані. І надати матеріали цього розслідування гаазьким суддям та прокурорам.

Натомість ми бачимо звернення до суду, яке є політичним трюком, а не бажанням захистити справедливість. І абсолютно сподівана відмова з боку міжнародного кримінального суду, без сумніву, стане об’єктом нових політичних спекуляцій. При чому не тільки з боку Банкової – але більшою мірою навіть з боку «колективного Ляшка», який все спробує звести до того, що «нас в Європі не люблять». Чи з боку недобитих регіоналів, які скажуть, що їхнього шефа навіть Гаага виправдала.

А кров невинно вбитих людей так і залишиться непокараною. Їхні вбивці ходитимуть між нами, більше того – не виключено, житимуть на наші податки і вчитимуть нас «поважати закон». Небесна сотня дивитиметься згори і мовчатиме.

Источник: Depo

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code