Як автовокзал Миколаєва перетворили на «брудну візитівку» міста

Перегляди: 654

Руки чиновників не доходять до прибирання місця, звідки починається «екскурсія» гостей міста та області

З року в рік з наближенням літа влада починає говорити про розвиток туризму. Чиновники думають, чим же привернути увагу гостей у місті та області, розробляють бренди або іншу рекламну «замануху», але забувають про одну з головніших візитівок Миколаєва. Знайомство туристів з нашим містом починається із залізничного та автовокзалу. І якщо перший вряди-годи почали приводити до ладу, то про другий поки нічичирк. А він тим часом заростає купами сміття та незрозумілих будок.

Проведемо невеличку екскурсію районом автовокзалу, так би мовити, «очима туриста». Перше враження на гостей міста справляє будівля типового радянського зразка. Хіба що синьо-жовтий напис «Автовокзал» та український прапор нагадують, що часи вже змінилися.

Щоб потрапити у будь-яку точку міста, туристу доведеться викликати таксі або скористатися економ-варіантом із маршруткою. І ось тут починаються пригоди «брудними» стежками. Наприклад, відпочити дорогою до самої зупинки можна біля смітників. Урни «прикрасила» своїми логотипами апологети «секти 5.10».

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Якщо за кордоном можна спокійно полежати на зеленій траві навіть посеред міста, то  біля миколаївського автовокзалу цього робити точно не варто. Пакети, пляшки, тарілки, лотки від їжі – чого тут тільки немає. Можна навіть «пригледіти» собі кофтинку, що стирчить з сміттєвого пакету.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Дорогою до маршруток турист може спостерігати ще одну мальовничу картину, озвучену гучними окликами «Одеса, Одеса»: Поруч із законним автовокзалом сусідствує ще один – нелегальний. Колись чиновники «дивним чином» здали в оренду навіс, під яким підприємці, не втрачаючи часу, розвинули досить успішний бізнес. Тепер біля зупинки громадського транспорту разом із міськими туляться маршрутки «На Одесу». І нічого, що для міського транспорту не вистачає місця, і людей водії часто висаджують посеред дороги, — приватних маршрутчиків це мало хвилює. «На Одесу» вони відправляються стабільно, як їх не намагалися переселити... Може, проблема в тому, що лише «намагалися»?

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Гостям, напевно, захочеться чаю або кави, а в «сезон», скоріше за все, чогось прохолодного. Придбати все це можна в численних «будках», законність яких, на відміну від прибутковості, викликає великі сумніви. Турист-математик може розім’яти мозок та порахувати так звані кіоски – пальців на руках і ногах не вистачить, щоб їх перелічити.

Але повернемося до кави. Вип'є культурний українець напій, захоче викинути стаканчик в урну, а не вийде. Адже всі смітники заповнені під зав'язку. З них, власне, і розлітаються сміттєві хвилі з пакетами, які вже пустили коріння на зеленій травичці.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Зголоднілий турист також може покуштувати пиріжок чи з'їсти ковбаси або сиру, купленої з «магазину на колесах». Щоправда, гарантій якості продукції ніхто не дасть. Але це, мабуть, не так вже й важливо, адже гроші за їжу турист віддасть тут, а наслідками його накриє вже далеко — щонайменше дорогою на ту саму Одесу.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Неподалік – винна будка та стіл зі шкарпетками, де туристу пощастить купити аж три пари за 25 гривень.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Якщо ж гість Миколаєва захоче перейти дорогу, тут йому потрібно запастися вдачею, адже рух проспектом Богоявленським більш ніж пожвавлений, а на «зебрі» не всі водії пропускають пішоходів. Дуже «не всі». А світлофора немає.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Щасливчик, який не потрапить під маршрутку чи легковик, зустрінеться з деревами — рекламними конструкціями. Це такий винахід миколаївських підприємців. Чого ж рекламній площині пропадати – можна ж і на дерево приліпити свої оголошення. Навіть на листя.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Через дорогу гість міста побачить стихійний ринок, на якому чого тільки немає. Але не від доброго життя люди почали тут торгувати... Втім, це вже деталі.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Турист пройде декілька кроків і побачить сміттєву інсталяцію – ще її можна назвати міні-маркетом. Адже у купі можна знайти речі на всі випадки життя: кросівки, клавіатуру, сумку, ремінець, стаканчики (хіба що б/у), пачку від сигарет, а також незрозумілу конструкцію з пластику, яка нагадує елемент дитячого столика. Трошки пройтись далі – і ще одна інсталяція з минулорічного листя, притрушеного вже цьогорічним сміттям.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Ось такими першими стежкам проходять туристи, а місцеві – щодня. Таку сміттєву картину можна спостерігати і в будні дні, і на вихідних. Наприклад, фото вище були зроблені минулої п'ятниці. Картина не змінилася ні у суботу, ні у неділю, ні у понеділок. Тільки у вівторок комунальники нарешті хоч якось повичищали траву та урни.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

А ось дійти до заклеєного рекламою дорожнього знака, огорожі чи дерев прибиральники вже не здогадалися. Мабуть, розпорядження «згори» не було, а навіщо ж прибирати більше, ніж наказали.

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Брудна візитівка Миколаєва: автовокзал

Тотальний смітник у «будкограді» не радує не лише гостей міста, а й місцевих, хоча самі городяни часткового і доклали руки до цих куп сміття. Мало хто піде шукати урну, щоб викинути стаканчик, лише одиниці заберуть його з собою, а дехто подумає: тут і так повно сміття, моє не зіпсує картини – і кине непотріб під ноги. Але ж це не прибирає відповідальності з чиновників, які мають стежити за чистотою не раз на місяць після прочухану у соцмережах, а кожного дня. Як часто вичищають урни? Чи хтось перевіряв законність роботи будок та якість їхньої продукції? Що це за нелегальні перевізників на автовокзалі, які є «недоторканими»? Питанні ці скоріше риторичні...

Безперечно, розробляти бренд міста й області потрібно. Але чи буде з нього користь, якщо турист бачить такі пейзажі на автовокзалі та біля нього? Чиновники люблять виправдовуватися, що місту не вистачає коштів, але забувають, що туристів, а значить, й додаткових прибутків з такою «візитівкою» і не буде.

І суботники чи екотусовки, як їх не називай, тут не допоможуть. По-перше, миколаївці повинні навчитися мінімальній культурі. Не можуть донести пляшку до урни – хай платять штраф (який, щоправда, хтось ще май з них зняти). По-друге, чиновники, зокрема адміністрації районів, і комунальники повинні просто виконувати свою роботу. Погано виконують роботу – знов ж таки мають бути покарані. Славу міста корабелів Миколаєву вже не повернеш. То ж можна спільними зусиллями здобути нову – найчистішого міста України. Ну або хоча б гостинного і привабливого для туристів.

Джерело: Depo

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code