Як, коли і кому повідомити про корупцію

Перегляди: 1 642
З цієї Інструкції ви дізнаєтесь: в яких випадках слід повідомити про відомі факти корупційних діянь, до яких органів і організацій це можна робити і яким чином

Про що повідомляти?

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон), корупція - це використання посадовою особою наданих їй повноважень або пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди або прийняття обіцянки / пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка / пропозиція чи надання неправомірної вигоди посадовій особі, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень або пов’язаних з ними можливостей.

Якщо сказати простіше, корупція - це використання будь-якою особою, що має хоч трохи влади, наявних у нього можливостей і повноважень для одержання незаконної вигоди.

Тобто, якщо вам відомо про корупційні діяння, зокрема, про:

 • отримання посадовцем (будь-який державний службовець, суддя, прокурор, слідчий, працівник поліції/міліції, тощо) неправомірної вигоди (хабар, подарунок, якісь преференції тощо),
 • використання посадовцем будь-якого державного чи комунального майна або коштів в приватних інтересах,
 • конфлікт інтересів - суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень (це може бути, наприклад, участь у державних закупівлях підприємств, які пов’язані з посадовцями, що мають вплив на прийняття рішень щодо цих закупівель), про це йдеться в розділі 5 Закону,
 • порушення обмеження спільної роботи близьких осіб (ст. 27 Закону),
 • недотримання обмеження щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності (статті 25, 26 Закону),
 • порушення правил етичної поведінки (розділ 6 Закону),
 • неподання, або подання неправдивої декларації особою, яка зобов’язана декларувати свої доходи і видатки (розділ 7 Закону) –

радимо повідомити про це у встановленому порядку, про який зазначено нижче.

Кому повідомляти?

1. Спеціально уповноваженим суб’єктам у сфері протидії корупції, а це:

 • органи прокуратури – зокрема, органи Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (спочатку треба звертатися до територіальних філій Спеціалізованої прокуратури) *


ПоказатиЮридична довідка

 • Національне антикорупційне бюро України (НАБ) *
 • Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) *
 • Служба безпеки України (СБУ) **

До прокуратури, органів внутрішніх справ, СБУ, НАБ треба звертатися, коли відомі факти корупційних злочинів або адміністративних правопорушень.

Про те, які це склади злочинів та правопорушень, можна ознайомитися в Інструкціях «Кримінальна відповідальність за корупцію», «Відповідальність за корупцію юридичних осіб», «Адміністративна відповідальність за корупцію».

Довідково:

* Наразі Спеціалізована антикорупційна прокуратура і НАЗК ще не створені. НАБ вже створене, але поки не працює.

** Поки не працюють вказані органи, СБУ здійснює повноваження щодо боротьби з корупцією у відповідних сферах.

До компетенції НАЗК віднесені, зокрема:

 • формування та реалізація антикорупційної політики, розроблення проектів нормативно-правових актів з цих питань;
 • моніторинг та контроль за виконанням актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб;
 • контроль та перевірка декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу способу життя вказаних осіб;
 • здійснення співпраці із особами, які добросовісно повідомляють про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону (викривачі), вжиття заходів щодо їх правового та іншого захисту, притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні їх прав, у зв’язку з таким інформуванням тощо.

2. Урядовому уповноваженому з питань антикорупційної політики **


Довідково: ** Наразі Урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики не призначений. Відповідно до законодавчих актів, функції цієї посадової особи дублюють повноваження НАЗК. Тому можемо передбачити, що після початку роботи НАЗК посада Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики буде скасована. 

3. Уповноваженим підрозділам з питань запобігання та виявлення корупції органів державної влади та органів влади Автономної республіки Крим

До зазначених підрозділів слід звертатись у випадку, якщо корупційне правопорушення стосується посадових чи службових осіб, які працюють у органах влади.

4. Керівникам підприємств, установ, організації незалежно від підпорядкованості та форми власності, якщо корупційне правопорушення стосується робітників цих підприємств.

В даному випадку слід звернути увагу, що дієвість таких повідомлень може буде досить низькою. Рекомендується паралельно звертатись і до правоохоронних органів.

5. Громадським організаціям, що спеціалізуються на виявленні та протидії корупції, або журналістам-розслідувачам.

У випадку, якщо ви володієте інформацією щодо фактів корупційних правопорушень, ви маєте можливість повідомити про це у письмовій формі чи електронним листом громадським організаціям, які спеціалізуються саме на розслідуванні корупційних правопорушень, або журналістам-розслідувачам.

Переваги:

 • такі організації і журналісти мають напрацьований досвід супроводження та адвокатування корупційних справ
 • напрацьовані контакти з правоохоронними органами
 • централізація інформації щодо корупційних правопорушень
 • об’єднання зусиль та  активна громадська позиція.

Ризики:

 • громадські організації і журналісти не наділені каральними функціями, тому необхідно все одно звертатись до правоохоронних органів, а також контролювати хід просування вашої заяви.

Контактна інформація громадських організацій:

Як звертатись?

Звернутись необхідно у письмовій формі. Радимо ознайомитися з деякими інструкціями щодо звернень - тут.

У заяві необхідно викласти у довільній формі всі відомі Вам факти корупційного порушення, можна прикласти докази, якщо вони є. Фактами, що вказують на наявність корупційного правопорушення, можуть бути документи, що підтверджують витрачання коштів, посилання на журналістські розслідування у пресі, аудіо- чи відеозаписи, Ваші власні розслідування тощо.

Також слід зазначити Ваше прохання чи вимоги. Заява повинна містити прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання, контактні дані.

Також можна звернутись і в усній формі (при особистому прийомі чи по телефону). Однак, слід пам’ятати, що Ваше звернення повинно бути зафіксовано із зазначенням Вашого ПІБ та адреси проживання.

Однак, зараз все більше з’являється можливостей звертатись з повідомленням про корупційні злочини і анонімно. З’являються телефони довіри та електронні скриньки на сайтах правоохоронних органів.

Інформаційно:

Кожен орган має свої контакти та телефони довіри, зателефонувавши на які, Ви можете залишити інформацію про відомі Вам факти корупції.

 • Телефони довіри у Генеральній прокуратурі України та її територіальних органах.
 • Номери "телефонів довіри" Служби безпеки України.
 • Гарячі телефонні лінії, куди можна поскаржитись про корупцію.
 • Корисні поради для скаржника.

Довідково

Якщо вас зацікавили окремі питання, пов’язані з викриттям і повідомленням про корупцію, – ви завжди можете поставити їх юристам ТІ Україна, відвідавши розділ «Запитання юристу» на нашому сайті. Або безпосередньо повідомити про корупцію на спеціальній сторінці http://anticorruption.in.ua/content/vykryvacham-korupciyi

 

 

Необхідні документи:

 

 

Посилання: 
Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code