Як обманути ProZorro: схеми обходу системи держзакупівель

Перегляди: 306

БізнесЦензор зібрав найпоширеніші схеми, які допомагають чиновникам заробляти на державних закупівлях

650x410

Деякі громадяни сприймають систему ProZorro, як панацею від будь-якої корупції в сфері державних закупівель.

Насправді, ProZorro – це інструмент, електронний майданчик. Завдяки йому учасникам можна швидше розміщувати інформацію в системі, замовникам зручніше проводити торги, а активістам легше шукати результати закупівель.

До цього в країні неможливо було проводити електроні торги. Але інформацію про результати замовники так само були зобов'язані обнародувати в електронному «Віснику державних закупівель».

Система ProZorro дала нові можливості. Тепер у влади замість киянки є відбійний молоток. Але лупати скалу корупції стало не набагато легше.

Вже декілька разів фахові експерти публікували в мережі слабкі місця діючої системи державних закупівель.

Власник компанії «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський наприкінці 2017 року опублікувавпам'ятку корупціонеру, в якій зібрав ТОП-25 засобів обійти ProZorro. В червні 2018 року співзасновник видання «Наші гроші» Юрій Ніколов привів 30 способів, як обійти ProZorro та норми закону.

Тобто, поки центральна влада звітує про економію мільярдів завдяки проведенню державних закупівель на ProZorro, щодня на державних підприємствах, відомствах, у містах та містечках чиновники масово організовують перемогу на торгах обраним фірмам.

Зароблені на тендерних махінаціях гроші акумулюються та вкладаються у передвиборчі кампанії та підкуп виборців.

Більшість таких схем можна прикрити, змінивши законодавство та удосконаливши правила торгів в системі ProZorro. Але найбільша проблема, на нашу думку, полягає у безкарності організаторів торгів.

БізнесЦензор зробив перелік схем, використовуючи які чиновники-корупціонери прибирають конкуренцію на державних тендерах.

ПІДНЯТТЯ ЦІНИ ПІСЛЯ ПІДПИСАННЯ ДОГОВОРУ

Популярна схема обходу ProZorro — зміна ціни договору за допомогою підписання додаткових угод.

Як це працює? Замовник та потрібний продавець товару/послуги заздалегідь домовляються, що останній на торгах запропонує найнижчу ціну.

Після перемоги та підписання договору, через якийсь проміжок часу, підписується додаткова угода про підняття ціни на товар.

Зазвичай подорожчання товару постачальник обґрунтовує зростом закупівельних цін. На сленгу тендерних корупціонерів такий прийом називається «догнатися допкою» (додатковою угодою).

Найпоширенішою така схема є при закупівлі палива.

Приклад. За інформацією «Наших грошей», в березні 2016 року філія «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Українська залізниця» підписала угоду з компанією «Вог Аеро Джет» Степана Івахіва та нащадків Ігоря Єремєєва про закупівлю дизельного пального на загальну суму 1,4 млрд грн.

В тому ж місяці сторони уклали декілька додаткових угод про підвищення закупівельної ціни спочатку на 10%, а потім – ще на 10%. Пізніше НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом завищення вартості закупівлі дизпалива для УЗ додатковою угодою від 29 березня 2016 року.

Поділіть дорогу на невеликі відрізки і для ремонту кожного укладіть окрему угоду. Так обійдете вимогу обов'язкового проведення закупівлі через ProZorro.

ДОПОРОГОВІ ЗАКУПІВЛІ

Згідно із законом про публічні закупівлі, органи влади не зобов'язані проводити закупки на електронних торгах, якщо сума не перевищує 199 тис. грн для товарів та 1,5 млн грн – для робіт.

Тобто товари та послуги, які не перевищують цих сум, чиновники можуть купувати у одного учасника, завантажуючи лише звіти про проведені закупки.

Чиновник без проблем може замовити товар за 199 тис грн у «потрібного постачальника» без конкуренції.

Таке правило дало державним установам поле для творчості.

І тут відкривається найбільш цікавий момент – можна ставити будь-яку ціну товару/послуги, головне, щоб вона не перевищувала допорогового значення.

Приклад. Так сталося в кінці 2016 року, коли Бабинська сільська рада Гощанського району Рівненської області заплатила за мікроскоп з LCD -дисплеєм 157 тис. грн – в 20 разів дорожче від ринкової вартості.

Лідером з проведенням таких закупівель є державне підприємство «Селидіввугілля», яке в минулі роки заключило 335 договорів по 199 тис. грн кожен на загальну суму 67 млн грн.

Як повідомляв БізнесЦензор, на початку 2017 року шахта «Росія» державного об'єднання «Селидіввугілля» провела 14 допорогових закупівель вартістю 199 999 грн кожна. Шахта купила мінеральну воду по 222 грн за одну пляшку та м'ясо по 4 тис. грн за кілограм.

Постачальником була ТОВ "Виробнича фірма «Корнер-пак», яку пов'язують із «смотрящім» державного вугільного сектору Віталієм Кропачевим.

Як бути, коли сума товару чи послуги, які держустанова планує придбати, перевищує допорогові значення? У такому випадку предмет закупівлі дробиться на певну кількість невеликих лотів, щоб провести торги поза електронним майданчиком.

Наочним прикладом дроблення великих тендерів для обходу торгів на ProZorro є замовлення ремонтів регіональних доріг. Так, одну дорогу ділять на невеликі відрізки і для ремонту кожного відрізка укладається окрема угода.

Таким чином обходиться вимога обов'язкового проведення закупівлі через ProZorro.

Приклад. Цей спосіб капітального ремонту використовувався в Тернопільській області. 19 червня 2018 року Служба автодоріг у Тернопільській області за один день уклала 39 договорівпро надання послуг з поточного середнього ремонту дороги місцевого значення Малашівці – Вертелка.

Кожен тендер було оголошено на ремонт 400 метрів дороги. Вартість кожної окремої закупівлі – 152,2 тис. грн. Загальна вартість всіх укладених договорів – 5,94 млн грн.

Як обманути ProZorro: схеми обходу системи держзакупівель 02
Першому заступнику голови Тернопільської облдержадміністрації Івану Крисаку показують відремонтовану дорогу. Фото: provse.te.ua

За даними Офісу ефективного регулювання (BRDO), більшість тендерів, проведених службами автомобільних доріг в областях на ремонти доріг, проходять за допороговими процедурам без відкритих тендерів.

Як йдеться у звіті Рахункової палати, в 2017 році за неконкурентними процедурами було проведено 35% тендерів. Тобто лише 65% ринку публічних закупівель припадало на конкурентне середовище.

ЗМОВА УЧАСНИКІВ

У цій схемі переможець відомий заздалегідь, а інші учасники виконують роль масовки. Помітити змову учасників тендеру можна тоді, коли на торгах пропонується товар по завищеним цінам і жоден з продавців не знижує вартість.

Приклад. У квітні 2018 року державне вугільне підприємство «Торецьквугілля» на відкритих торгах замовило у ТОВ «Доненергоекспорт» 160 тон інертного пилу за 637 тис. грн.

Вартість тони інертного пилу становила 3,98 тис. грн, що на 13% більше від ціни, по якій «Доненергоекспорт» продавав пил ДП «Селидіввугілля» місяцем раніше.

«Доненергоекспорт» не виробляє пил. Фірма придбала його у виробника ТОВ «Союз промислових підприємців». В 2017 році це підприємство продавало шахтам пил по ціні, яка була на тисячу гривень меншою, ніж на торгах «Торецьквугілля».

На торгах з переможцем конкурувало ТОВ «ТД Євроімпекс», яке не понижувало ціну. Це ТОВ – активний постачальник запчастин для «Торецьквугілля».

ФІКТИВНИЙ ДЕМПІНГ

Для цієї схеми обходу ProZorro використовується підставна фірма, яка з'являється на торги та в декілька разів занижує суму за свої товари/послуги. Коли ця фіктивна юридична особа, в результаті торгів, стає переможцем, вона відмовляється від участі.

Інші учасники, які в ході торгів занижували ціну, також відмовляються від участі, а переможцем стає компанія з більш дорожчою пропозицією. По простому таку схему можна назвати змовою.

Приклад. В листопаді 2015 року Шостинська міська рада в Сумській області провела закупівлю робіт із реконструкції однієї з котельнь в місті Шостка за 7,3 млн грн. В тендері перемогло ТОВ «Вант» ЛТД.

А через рік, в листопаді 2016 року Антимонопольний комітет оштрафував конкурента переможця – ТОВ "ШП «Харківенергоремонт» на 68 тис. грн. АМКУ довів змову учасників.

Об'єднайте в один лот декілька видів продукції, яка виробляється різними виробниками. Такі вимоги не дозволять виробникам взяти участь в тендері. І на торгах переможе ваша прокладка!

ПРОПИСАТИ СПЕЦИФІЧНІ УМОВИ ТЕНДЕРУ

Щоб на тендері переміг потрібний постачальник, чиновники вигадують різноманітні схеми.

Так в тендері можуть бути прописані специфічні умови, або занадто деталізовані вимоги до предмету закупівлі, під які підходить продукція конкретного виробника.

Ще можна прописати в умовах специфічні технічні умови до продукції, яку постачає конкретне коло постачальників. Наприклад, вказати точний розмір продукції, колір або відтінок.

Або вимагати від учасників тендеру досвіду поставок продукції на конкретний ринок та інше.

Приклад. Ілюстрацією є закупівля вакуумних туалетів «Укрзалізницею». На тендер допускали лише компанії, які мали трирічний досвід встановлення туалетних систем в вагонах «Укрзалізниці». При цьому наявність такого досвіду у компанії затверджував сам замовник.

В результаті, на тендерах перемогло два постачальника з таким «досвідом», які постачали продукцію одного виробника.

Як обманути ProZorro: схеми обходу системи держзакупівель 03
Нові вакуумні туалети у вагонах. Фото: УЗ

Інший приклад від порталу "Наші гроші". У вересні 2018 року Відділ охорони здоров’я Києво-Святошинської РДА виписав тендерну документацію на закупівлю ліків очікуваною вартістю 4 млн грн під одного виробника.

Однією з вимог тендерної документації було надання учасниками гарантійного листа від виробника (авторизаційного листа).

Водночас, у списку препаратів, на які потрібно було надати авторизаційні листи, були ліки, які виробляються одним виробником в Україні — «Київмедпрепарат» Костянтина Жеваго. Логічно, що в такому випадку «Київмедпрепарат» сам піде на торги, або наддасть авторизаційний лист лише близькому постачальнику.

ОБ'ЄДНАТИ В ОДИН ЛОТ ТОВАРИ, ЯКІ ВИРОБЛЯЮТЬСЯ РІЗНИМИ ВИРОБНИКАМИ

Замовник об'єднує в один лот декілька видів продукції, яка виробляється різними виробниками. За такої схеми виробники просто не мають можливості взяти участь в тендері. І на торгах перемагає потрібний посередник.

Приклад. «Укрзалізниця» в 2017 році провела закупівлю гальмівного обладнання, об'єднавши в один лот товари, які виробляються різними виробниками. Таким чином, виробники не змогли взяти участь в торгах і переможцем стали «прокладки», які продають залізниці товар за завищеними цінами.

Пропишіть в умовах короткі терміни поставки товарів, щоб виробник не встиг виробити та поставити товар. А ваша фірма встигне, бо підготується заздалегідь.

ОБМЕЖИТИ ПЕРІОД ПОДАЧІ ДОКУМЕНТІВ

Для обмеження конкуренції чиновники можуть вибрати таку дату проведення торгів, щоб постачальники не встигли зібрати всі папірці. Наприклад, можна оголосити торги за чотири дні до їх початку і вимагати від учасників довідку ДФС про відсутність заборгованості зі сплати податків, яка видається за п'ять днів.

Або можна призначити торги через три тижні і прописати у вимогах надати довідку про несудимість директора, яку МВД видає за 30 днів.

Буває, що за місяць до проведення тендеру, змінюють тендерні умови, додавши вимогу для постачальників надати певний сертифікат якості, який видається протягом декількох місяців.

Приклад. В липні 2018 року Департамент благоустрою та інфраструктури Дніпровської міськради провів торги, замовивши у ТОВ «Еліт Буд Лтд» будівництво каналізації за 78,3 млн грн. Ціна піску та труб були на чверть дорожчі, ніж на інших тендерах та у виробників.

Пропозицію іншого учасника тендеру ТДВ "Трест «Дніпроводбуд», який пропонував в півтора рази нижчу ціну, відхилили, оскільки компанія завантажила 1-3 і 10-11 сторінки паспорта підписанта замість усього паспорта.

Крім того, вона не надала гарантійні листи про згоду з порядком формування тендерної ціни та про надання документів переможця у п’ятиденний строк у разі перемоги.

ВСТАНОВИТИ КОРОТКІ ТЕРМІНИ ПОСТАЧАННЯ ПРОДУКЦІЇ

Щоб відсіяти «непотрібних» учасників на торгах чиновники навмисно прописують у тендерних умовах короткі терміни поставки товарів, за які виробник не встигне виробити та поставити потрібний обсяг продукції.

В результаті, конкуренція відсутня, ціна вдвічі завищена, а на тендері перемагає своя фірма, з якою по закінченню встановлених строків поставки підписується додаткова угода про продовження термінів поставки.

Приклад. Восени 2017 року так вчинила «Укрзалізниця», провівши тендер на закупку контактних проводів зі встановленими строками поставки продукції в 30 днів.

Короткі терміни обмежили кількість учасників і переможцем стало ТОВ «Інтеркабель Київ», яке представляло інтереси російського АО «Росскат».

Вартість силового дроту становила 471,5 грн за кг. Водночас, близький за характеристиками дріт коштував на українському ринку близько 250 грн/кг.

ВИСТАВИТИ ДОВГИЙ ПЕРІОД ОПЛАТИ ЗА ТОВАР/ПОСЛУГУ

Щоб закупити на торгах товар/послугу у потрібного учасника чиновники завищують в тендерних умовах граничний термін оплати, додаючи таке: «Покупець здійснює оплату отриманої партії товару по факту його поставки протягом 180 календарних днів».

Дане формулювання відсікає небажаних учасників. Хто погодиться стільки часу очікувати оплату? Натомість, це дає змогу розрахуватися зі «своєю компанією» хоч на наступний день після перемоги.

Приклад. ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» у серпні 2018 року замовило тканини, прописавши у тендерній документації: «Покупець здійснює оплату отриманої партії товару по факту його поставки протягом 180-ти календарних днів».

Власник профільної компанії «Текстиль-Контакт» (найбільший постачальник текстилю в країні) пише в своєму блозі, що нормальний постачальник ніколи не піде на такий корупційний тендер.

Як обманути ProZorro: схеми обходу системи держзакупівель 04
Олександр Соколовський — власник «Текстиль-Контакт». Фото: Delo.

ЗАХОВАТИ ТЕНДЕР

Ще, щоб потенційні учасники не змогли заявитися не тендер, чиновники намагаються сховати оголошення про закупівлю. Наприклад можуть в назві тендеру допустити граматичні помилки, щоб пошук не видав оголошення про торги, або написати нечітко: замість автомобілів – обладнання, замість рушників – тканини.

Не укладайте договір з випадковим переможцем у встановленні строки, а потім скасуйте результати торгів через свої ж порушення.

ЩО РОБИТИ ЯКЩО НЕПОТРІБНИЙ УЧАСНИК ВСЕ Ж ПЕРЕМІГ НА ТОРГАХ?

Можна оскаржити результати через АМКУ, подавши скаргу

Результати торгів можна оскаржити в Антимонопольному комітеті, який зобов'язаний призупинити виконання тендеру на час розгляду скарги.

«Важливою проблемою публічних закупівель є автоматичне призупинення в Prozorro процедури публічних закупівель на підставі поданої скарги до АМКУ. Термін процедури закупівлі може затягуватися до 120 днів. Колегією Антимонопольного комітету розглядаються скарги на одну і ту саму процедуру закупівлі протягом чотирьох місяців. Такі обставини свідчать про неефективність існуючої процедури публічної закупівлі та, як наслідок, низьку результативність», — йдеться в звіті Рахункової палати.

І таку можливість оскаржити торги, щоб загальмувати процес, активно використовують учасники. У 2017 році до АМКУ надійшло 5706 скарг – 86% більше, ніж у 2016 році.

«Проблемою є тривалий розгляд скарг за дрібними (несуттєвими) оскарженнями. Недостатня організаційна складова роботи департаменту з питань оскаржень рішень у сфері державних закупівель призводить до тривалого розгляду скарг, перенавантаження роботи персоналу АМКУ та затримок розгляду скарг Колегією», — йдеться у висновках Рахункової палати.

Як обманути ProZorro: схеми обходу системи держзакупівель 05
Фото: apostrophe.ua

Не укласти договір з переможцем у встановлений термін, а потім скасувати процедуру закупівлі через порушення.

У вересні 2016 року «Стрийський вагоноремонтний завод» – входить в ПАТ «Українська залізниця» -провів закупівлю зварювального обладнання на 1,8 млн грн. Переміг учасник, який запропонував ціну на 45% нижчу від очікуваної вартості.

Однак «Стрийський вагоноремонтний завод» не підписав договір у встановлений термін і торги були скасовані через порушення процедури.

Источник Цензор

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

*

code